Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Pelosi nem véletlenül beszélt a világ legnagyobb chipgyártójának elnökével
No menu items!

Pelosi nem véletlenül beszélt a világ legnagyobb chipgyártójának elnökével

A tajvani TSMC a világ legnagyobb chipgyártója. Fotó: Bigstock

Nancy Pelosi, az amerikai képviselőház elnöke ugyan már elhagyta Tajvant, látogatása ismét reflektorfénybe helyezte a szigetország globális chipellátási láncban betöltött kritikus szerepét, és különösen a világ legnagyobb chipgyártóját, a TSMC-t.

Pekinget feldühítő, ellentmondásos látogatás során Pelosi találkozott a TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Co.) elnökével, Mark Liuval, jelezve, hogy a félvezetők mennyire fontosak az Egyesült Államok nemzetbiztonsága szempontjából, és hogy a vállalat milyen szerves szerepet játszik a legfejlettebb chipek előállításában.

Nancy Pelosi

A félvezetők, amelyek az okostelefonoktól kezdve az autókon át a hűtőszekrényekig mindenbe belekerülnek, az elmúlt néhány évben az USA és Kína technológiai rivalizálásának kulcsfontosságú részévé váltak. A közelmúltban a félvezetők hiánya arra sarkallta az Egyesült Államokat, hogy megpróbáljon felzárkózni Ázsiához, és megőrizze Kínával szembeni előnyét az iparágban.

Tajvan megoldatlan diplomáciai státusza továbbra is intenzív geopolitikai bizonytalanság forrása marad. Még Pelosi utazása is hangsúlyozza, hogy Tajvan mennyire fontos mindkét ország számára” – mondta Reema Bhattacharya, a Verisk Maplecroft ázsiai kutatási vezetője a CNBC-nek.

“Ennek nyilvánvaló oka, hogy kulcsfontosságú stratégiai jelentősége van chipgyártóként és a globális félvezető-ellátási láncban.”

Pelosi tajvani látogatása és a TSMC-vel való találkozója azt mutatja, hogy az Egyesült Államok egyedül nem képes az iparág meghatározó szereplője lenni, és együttműködésre lesz szüksége a legmodernebb chipeket uraló ázsiai vállalatokkal. Köztük a világ vezető chipgyártójaként jegyzett TSMC-vel, ami a szakemberek szerint egy “öntöde”, hiszen olyan chipeket gyárt, amelyeket más vállalatok mérnökei terveznek. A lista pedig hosszú, az Apple-től egészen az Nvidia-ig.

Mark Liu

Jól mutatja ezt, hogy a Counterpoint Research szerint a TSMC a globális chippiac 54 százalékát teszi ki, miközben Tajvan a globális chippiac mintegy kétharmadát adja, ha a TSMC-hez az olyan nagyágyúkat is hozzávesszük, mint amilyen az UMC és a Vanguard. Mindez rávilágít arra, miért is olyannyira fontos szereplő Tajvan a világ félvezetőpiacán. Ha mindehhez hozzáadjuk a Samsungot, amely a globális chippiac 15 százalékát birtokolja, akkor Ázsia valóban dominál a chipgyártás területén.

Ezért is volt Pelosi számára fontos, hogy találkozzon a TSMC elnökével és a Taiwan News szerint az augusztus 3-án Pelosi tiszteletére tartott állami banketten így a világ legnagyobb szerződéses chipgyártójának elnöke is szerepelt a vendéglistán. A hírek szerint Pelosi a bankett előtt videóhíváson is találkozott Mark Liuval, a TSMC elnökével, amikor a két fél véleményt cserélt az amerikai kongresszus által nemrég elfogadott, a chipekről és tudomány fejlesztéséről szóló törvényről.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Két hetet adtak, hogy csökkentsék az üzemanyagárakat

Nagy Márton közölte a kormány döntését: két hetet adott a kabinet a MÁSZ tagjainak, hogy önkéntesen a régiós átlag szintjére csökkentsék az üzemanyagárakat.

A Mol jelentős eredményeket ért el 2023-ban

A Mol-csoportnak az "egyáltalán nem támogató" feltételek mellett is sikerült helytállnia, és bár pénzügyi teljesítménye tavaly elmaradt a 2022-es rekordévitől, operációs és stratégiai szempontból egyaránt jelentős eredményeket ért el.

A 4 évszakos abroncsban egyre jobban hiszünk

Ellentmondásos számok láttak napvilágot az európai abroncspiacon. A legfontosabb üzenet: a piacon a téli abroncs mellett a négyévszakos eladása növekedett a legjobban.

Adókockázatokkal is együtt jár az üzemanyagkártya

Az üzemanyagkártyák használata széles körben elterjedt a vállalkozások körében, mert jelentős adminisztrációs könnyítést eredményezhet az elszámolás tekintetében. A piacon jelenleg széles körben alkalmazott konstrukció azonban adókockázatot jelenthez, amely kiküszöbölhető lehet egy új konstrukció kialakításával, állapították meg a Deloitte szakértői.
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.