Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Stagnálnak a fogyasztói árak - jön a kínai defláció?
No menu items!

Stagnálnak a fogyasztói árak – jön a kínai defláció?

Illusztráció: Bigstock

Kínában a termelők drasztikusan csökkentik áraikat, miközben a fogyasztói árak stagnálnak. Közgazdászok deflációra figyelmeztetnek, és úgy látják, hogy a kormánynak és a központi banknak cselekednie kell.

Európában és az Egyesült Államokban a fogyasztók türelmetlenül várják, hogy az infláció jelentősen mérséklődjön. De míg a nyugati országok makacsul magas inflációval küzdenek, addig Kínában éppen az ellenkezője a probléma. Ott egyre nagyobb az aggodalom a defláció miatt.

A kínai gyártók júniusban hét és fél év óta a legnagyobb mértékben csökkentették áraikat a gyenge kereslet miatt. A termelői árak 5,4 százalékkal csökkentek éves szinten – közölte a pekingi statisztikai hivatal.

Ez nemcsak a kilencedik csökkenés volt a sorban, hanem 2015 decembere óta a legnagyobb mértékű is. A várakozásoknál is erősebb volt: a Spiegel beszámolója szerint csak 5,0 százalékos csökkenésre számítottak. A vállalatok árcsökkentésre kényszerültek, különösen az energia-, fém- és vegyipari ágazatokban, mivel a kereslet gyengült belföldön és külföldön egyaránt.

Kétéves mélyponton a fogyasztói árindex

Emellett a fogyasztói árak – csaknem két és fél év óta először – nem emelkedtek tovább. Júniusban a tavalyi év azonos hónapjának szintjén stagnáltak, miután májusban enyhe, 0,2 százalékos emelkedést mértek. A fogyasztói árindex így két éve a legalacsonyabb szintre esett.

Ennek egyik oka valószínűleg a visszafogott kereslet lehet. A Barclay pénzintézet közgazdászai az adatok tükrében “nehéz deflációs környezetről” beszéltek.

Deflációnak nevezik az árak általános csökkenését. Bár a fogyasztók első látásra jól járnak, mert kevesebbet kell fizetniük az árukért és szolgáltatásokért, a defláció azonban általában a vállalatok nyereségére is nyomást gyakorol, és így például a bércsökkentés vagy az elbocsátások kockázatát is magában hordozza.

A defláció veszélyesebb, mint az infláció

A kiindulópont egy olyan gazdasági helyzet, amelyben az áruk és szolgáltatások kínálata nagyobb, mint a kereslet. Ez a túlkínálat lenyomja az árakat. Ez az árak további csökkenésének és a termelés zsugorodásának lefelé tartó spiráljához vezethet: mivel a fogyasztók további és további árcsökkenésre számítanak, visszafogják a vásárlásokat.

A bevételkiesés ellensúlyozására a vállalatok a személyzeti kiadásaikat is csökkentik, ami hosszú távon a munkanélküliség növekedéséhez vezet, és tovább súlyosbítja a helyzetet.

A közgazdászok szerint a defláció e lendület miatt még pusztítóbb hatással lehet egy gazdaságra, mint az infláció, amelyet az árak emelkedése jellemez.

A kínai gazdasággal kapcsolatos aggodalmak a pénzügyi piacokon is megjelennek. A nemzeti valuta, a jüan árfolyama esett, és az ázsiai részvények is a negatív tartományba csúsztak. “Mivel a hitelkereslet gyenge, a valuta pedig nyomás alatt van, úgy véljük, hogy a támogatás nagy részét a fiskális politika fogja adni” – írták a Capital Economics közgazdászai. Ők arra számítanak, hogy a központi bank idén további kamatcsökkentéseket hajt végre.

Hu Yuexiao, a Shanghai Securities elemzője szintén arra számít, hogy a központi bank csökkenti a hitelkamatokat a kereslet élénkítése érdekében. A központi banknak jelenleg azzal a kihívással kell szembenéznie, hogy a korlátozó Covid-intézkedések hosszú időszaka után újra pályára állítsa az ország lankadó gazdaságát.

Elemzők úgy látják, hogy nemcsak a központi banknak, hanem a kormánynak is szerepet kell vállalnia vabban, hogy új ösztönző intézkedésekkel élénkítse a keresletet.

A pekingi kormány célja, hogy az átlagos fogyasztói infláció idén három százalék körüli legyen. Tavaly, amelyet évet még erősen befolyásoltak a Covid-járvány miatti megszorítások, az inflációs ráta két százalék volt.

A csökkenő ingatlanárak és számos fejlesztő pénzügyi problémái nemcsak az építési tevékenységet, hanem valószínűleg a fogyasztói kiadásokat is visszafogták. Emellett az exportorientált Kína azzal is küzd, hogy olyan fontos piacok, mint Németország és az egész eurózóna recesszióban vannak.

A nagy nyugati bankok közgazdászai a közelmúltban csökkentették a kínai gazdaság növekedésére vonatkozó előrejelzéseiket. A UBS, a Standard Chartered, a Bank of America és a JPMorgan előrejelzése szerint a világ USA után második legnagyobb gazdaságának bruttó hazai terméke az idén 5,2 és 5,7 százalék közötti mértékben nőhet. Eddig a sáv 5,7 és 6,3 százalék között mozgott.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

A júliusra elvárt szint felett a gáztárolói töltöttség

A jelenleg 4,5 milliárd köbméternyi készlet másfélszeresét teszi ki a tavalyi egész éves lakossági fogyasztásnak.

Idén 2,5, jövőre 4,1 százalékos gazdasági növekedéssel számol a kormány

Ősztől a Konvergencia Programot az uniós gazdasági kormányzás reformja keretében felváltja a középtávú nemzeti fiskális strukturális terv,.

Most licitáljon több millió forintos arany ékszerekre a NAV oldalán

Több millió forintos arany ékszerekre is lehet licitálni a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) oldalán.

Az Accent Hotels idén Magyarország legvonzóbb munkaadója lett a HORECA szektorban

Az Accent Hotels kiemelkedő eredményt ért el a vizsgált területen, melynek köszönhetően a vállalat lett 2024-ben a „Legvonzóbb munkaadó” HORECA kategóriában.
Hirdetés

Hírek

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön
Hirdetés

Gazdaság

Börtönben a Binance kriptovaluta volt főnöke

Az amerikai igazságügyi minisztérium az ügyet a kriptopénzeken belüli bűncselekmények elleni fellépés részeként indította, amelyek közül a legismertebb a Bitcoin.

Rohamra indultak a bankok az állam ellen a lakossági megtakarításokért

A leköthető összegnek felső határa nincs, vagyis tárt karokkal várják a legvagyonosabb ügyfélkört is.

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.