Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Stagnálnak a fogyasztói árak - jön a kínai defláció?
No menu items!

Stagnálnak a fogyasztói árak – jön a kínai defláció?

Illusztráció: Bigstock

Kínában a termelők drasztikusan csökkentik áraikat, miközben a fogyasztói árak stagnálnak. Közgazdászok deflációra figyelmeztetnek, és úgy látják, hogy a kormánynak és a központi banknak cselekednie kell.

Európában és az Egyesült Államokban a fogyasztók türelmetlenül várják, hogy az infláció jelentősen mérséklődjön. De míg a nyugati országok makacsul magas inflációval küzdenek, addig Kínában éppen az ellenkezője a probléma. Ott egyre nagyobb az aggodalom a defláció miatt.

A kínai gyártók júniusban hét és fél év óta a legnagyobb mértékben csökkentették áraikat a gyenge kereslet miatt. A termelői árak 5,4 százalékkal csökkentek éves szinten – közölte a pekingi statisztikai hivatal.

Ez nemcsak a kilencedik csökkenés volt a sorban, hanem 2015 decembere óta a legnagyobb mértékű is. A várakozásoknál is erősebb volt: a Spiegel beszámolója szerint csak 5,0 százalékos csökkenésre számítottak. A vállalatok árcsökkentésre kényszerültek, különösen az energia-, fém- és vegyipari ágazatokban, mivel a kereslet gyengült belföldön és külföldön egyaránt.

Kétéves mélyponton a fogyasztói árindex

Emellett a fogyasztói árak – csaknem két és fél év óta először – nem emelkedtek tovább. Júniusban a tavalyi év azonos hónapjának szintjén stagnáltak, miután májusban enyhe, 0,2 százalékos emelkedést mértek. A fogyasztói árindex így két éve a legalacsonyabb szintre esett.

Ennek egyik oka valószínűleg a visszafogott kereslet lehet. A Barclay pénzintézet közgazdászai az adatok tükrében “nehéz deflációs környezetről” beszéltek.

Deflációnak nevezik az árak általános csökkenését. Bár a fogyasztók első látásra jól járnak, mert kevesebbet kell fizetniük az árukért és szolgáltatásokért, a defláció azonban általában a vállalatok nyereségére is nyomást gyakorol, és így például a bércsökkentés vagy az elbocsátások kockázatát is magában hordozza.

A defláció veszélyesebb, mint az infláció

A kiindulópont egy olyan gazdasági helyzet, amelyben az áruk és szolgáltatások kínálata nagyobb, mint a kereslet. Ez a túlkínálat lenyomja az árakat. Ez az árak további csökkenésének és a termelés zsugorodásának lefelé tartó spiráljához vezethet: mivel a fogyasztók további és további árcsökkenésre számítanak, visszafogják a vásárlásokat.

A bevételkiesés ellensúlyozására a vállalatok a személyzeti kiadásaikat is csökkentik, ami hosszú távon a munkanélküliség növekedéséhez vezet, és tovább súlyosbítja a helyzetet.

A közgazdászok szerint a defláció e lendület miatt még pusztítóbb hatással lehet egy gazdaságra, mint az infláció, amelyet az árak emelkedése jellemez.

A kínai gazdasággal kapcsolatos aggodalmak a pénzügyi piacokon is megjelennek. A nemzeti valuta, a jüan árfolyama esett, és az ázsiai részvények is a negatív tartományba csúsztak. “Mivel a hitelkereslet gyenge, a valuta pedig nyomás alatt van, úgy véljük, hogy a támogatás nagy részét a fiskális politika fogja adni” – írták a Capital Economics közgazdászai. Ők arra számítanak, hogy a központi bank idén további kamatcsökkentéseket hajt végre.

Hu Yuexiao, a Shanghai Securities elemzője szintén arra számít, hogy a központi bank csökkenti a hitelkamatokat a kereslet élénkítése érdekében. A központi banknak jelenleg azzal a kihívással kell szembenéznie, hogy a korlátozó Covid-intézkedések hosszú időszaka után újra pályára állítsa az ország lankadó gazdaságát.

Elemzők úgy látják, hogy nemcsak a központi banknak, hanem a kormánynak is szerepet kell vállalnia vabban, hogy új ösztönző intézkedésekkel élénkítse a keresletet.

A pekingi kormány célja, hogy az átlagos fogyasztói infláció idén három százalék körüli legyen. Tavaly, amelyet évet még erősen befolyásoltak a Covid-járvány miatti megszorítások, az inflációs ráta két százalék volt.

A csökkenő ingatlanárak és számos fejlesztő pénzügyi problémái nemcsak az építési tevékenységet, hanem valószínűleg a fogyasztói kiadásokat is visszafogták. Emellett az exportorientált Kína azzal is küzd, hogy olyan fontos piacok, mint Németország és az egész eurózóna recesszióban vannak.

A nagy nyugati bankok közgazdászai a közelmúltban csökkentették a kínai gazdaság növekedésére vonatkozó előrejelzéseiket. A UBS, a Standard Chartered, a Bank of America és a JPMorgan előrejelzése szerint a világ USA után második legnagyobb gazdaságának bruttó hazai terméke az idén 5,2 és 5,7 százalék közötti mértékben nőhet. Eddig a sáv 5,7 és 6,3 százalék között mozgott.

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

15 ezer alumínium dobozt gyűjtöttek össze a Hungaroringen

A visszaváltási rendszer fő célja, hogy Magyarországon is minél többen váltsák vissza az italcsomagolásukat

A munkanélküliségi ráta 4,2 százalék júniusban

A munkakeresés átlagos időtartama 10,0 hónap volt, az összes munkanélküli 35 százaléka 3 hónapnál rövidebb ideje, míg 36 százaléka legalább egy éve keresett állást.

NTAK – A Magyar Nagydíj és az Ed Sheeran-koncert mindent vitt

Mogyoródon szállt meg a legtöbb turista, csaknem 2000 vendégéjszakát töltve a három nap során.

 Veszteséges zárás az európai tőzsdéken

Gyenge kezdés után indexveszteséggel fejezték be a csütörtöki kereskedést a főbb európai értékpapírpiacok, London kivételével.
Hirdetés

Hírek

Gyengült szerdán a forint

Az eurót délután hat órakor 393,44 forinton jegyezték a reggel hét órai 390,28 forintos állás után.

Kína drámai kamatlábcsökkentéssel pörgetné fel a gazdaságot

AKínai Kommunista Párt Központi Bizottságának közelmúltbeli ülése után komoly szándék mutatkozik, hogy a világ második legnagyobb gazdasága ismét növekedési pályára álljon.

Mi várható a héten? Adatok az államháztartásról és a fogyasztói árakról

Hétfőn teszi közzé a Pénzügyminisztérium (PM) az államháztartás központi alrendszerének június végi helyzetéről a gyorstájékoztatóját.

Tőzsde – Veszteséges zárás az európai tőzsdéken

Az európai kereskedési idő végén a WTI nyersolaj 1,50 százalékkal drágult a nemzetközi kereskedelemben, hordónként 79,99 dollárra, a Brent ára pedig 1,28 százalékkal nőtt, 80,64 dollárra.

Csökkenő forgalom mellett csúcsra emelkedett a BUX a héten

Szijjártó Péter külügyminiszter szerdán Bakuban jelentette be a Shah Deniz gázmező 5 százalékos részesedésének megvásárlását, a tranzakciót a harmadik negyedévben fogják lezárni.

Vegyesen alakult csütörtök reggelre a forint árfolyama

Vegyesen alakult a forint árfolyama csütörtök reggelre az előző esti jegyzéshez képest.

Iránykereséssel, illetve kis pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden a BÉT részvényindexe, a BUX 1073,29 pontos, 1,55 százalékos csökkenéssel 68 385,55 ponton zárt.

Devizapiac – Vegyesen alakult hétfő reggelre a forint árfolyama

A péntek esti jegyzése alapján májust pozitív mérleggel zárta a forint, 0,3 százalékkal erősödött az euróval és a svájci frankkal szemben, és 2,0 százalékkal erősödött a dollár ellenében.

Gazdaság

Majdnem 70 millió forint bírság a Raiffesen banknak és lízingcégének

A pénzügyi felügyelet kifogásolta, hogy a compliance (szabályozási megfelelési) terület beszámolói nem minden szempontból feleltek meg a jogszabályban elvártaknak.

MNB: 25 bázisponttal csökkentette az alapkamatot a monetáris tanács

A monetáris szigor pozitív reálkamat biztosításával járul hozzá a pénzügyi piaci stabilitás fenntartásához, valamint az inflációs cél fenntartható eléréséhez

A1 besorolással látta el a Moody’s az MBH Jelzálogbank jelzáloglevél-programját

A jelzáloglevelek kibocsátásával szerzett forrásokból az MBH Jelzálogbank refinanszírozási hitelt nyújt partnerbankjainak, ezáltal támogatva a főként a lakosság körében végzett jelzáloghitelezési tevékenységüket.

Hazánk az iBanFirst legdinamikusabban fejlődő európai piaca lett

A magyarországi eredmények, amelyeket kevesebb mint két évvel a helyi iroda megalapítása után értek el, minden várakozásukat felülmúlták.