Hirdetés
Kezdőlap Hírek Szivárog a Barátság, ami Magyarországot is rosszul érintheti
No menu items!

Szivárog a Barátság, ami Magyarországot is rosszul érintheti

Szivárog a Barátság kőolajvezeték, a lengyel hatóságok pedig azonnal vizsgálatot indítottak az ügyben. Az orosz olajat Németországba szállító vezeték északi szakaszát az incidens miatt leállították. A Barátságon keresztül Magyarország is kap kőolajat Oroszországból, de a déli szakaszt jelenleg nem érinti a leállás.

Jelenleg az esemény okai nem ismertek. A sérült szálon az áramlást azonnal leállították” – áll a PERN üzemeltető vállalat közleményében. Várhatóan néhány órán belül megismerik a lehetséges okokat – közölte a Bloomberggel Katarzyna Krasinska szóvivő.

Az olajárak máris emelkednek, a kereskedők pedig figyelik az esetleges szabotázsra utaló jeleket. Az energetikai infrastruktúra biztonsága az Északi Áramlat gázvezetékek múlt havi megsemmisülése óta kulcsfontosságú kérdéssé vált Európában. Az európai kormányok a biztonság megerősítésére törekednek, Ursula von der Leyen, az EU Bizottságának elnöke szerint az energetikai eszközök célponttá váltak Oroszország Ukrajna elleni háborúja közepette.

A NATO védelmi miniszterei szerdán és csütörtökön Brüsszelben találkoznak, a megbeszélések témája többek között a kritikus infrastruktúrák biztonsága lesz. Jens Stoltenberg NATO-főnök kedden azt mondta, hogy a csoport tovább fokozza “kritikus infrastruktúrájának védelmét“.

A szivárgás a Németországot és Lengyelországot ellátó Barátság-hálózat északi szakaszán történt, és Németország a legnagyobb vevője az ezen keresztül szállított orosz nyersolajnak. A déli szakasz Magyarország és Szlovákia felé tart. A csővezetékes olajat Magyarország lobbizása nyomán kivonták az orosz olajimportra vonatkozó, decemberben életbe lépő uniós szankciók hatálya alól.

A PERN közölte, hogy a szivárgást kedden késő este észlelték a közép-lengyelországi Plocktól mintegy 70 kilométerre, ahol a PKN Orlen SA legnagyobb finomítója található. A cég a lengyel balti-tengeri terminálból továbbra is tud nyersolajat szivattyúzni Németországba.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Az Otthonfelújítási program felhívását szakmai egyeztetés előzi meg

Júniustól indul az Otthonfelújítási program, amellyel a kormány a családokat és a magyar gazdaság növekedését is támogatja, a programban június 3-tól az MFB Pontokon keresztül lehet részt venni.

Megkezdte működését Bécs első zöldhidrogén-üzeme

Az emelkedőkkel és gyakori megállókkal tarkított vonalon jövő évtől tíz portugál gyártmányú, akadálymentes CaetanoBus szállítja majd az utasokat. 

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

2030-ig megkétszereződik a geotermikus energia hazai felhasználása

Március elején nyílt meg a Svájci Alap forrásaiból finanszírozott 5,3 milliárd forintos felhívás egyebek mellett meglévő termálkutak korszerűsítésének vagy állami tulajdonban levő szénhidrogén-kutak termálkúttá alakításának támogatására
Hirdetés

Hírek

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.

Az Amerikából érkezett kedvező makrogazdasági adat hatására csúcson a BUX

BUX 1027,91 pontos, 1,56 százalékos emelkedéssel, 66 839,15 ponton, történelmi csúcson zárt szerdán.
Hirdetés

Gazdaság

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.

Begyújtották a rakétát a nyugdíjpénztárak

A magán-nyugdíjpénztári alapok hasonlóan teljesítettek, mint az önkéntes pénztári portfóliók. A legkockázatosabb növekedési alapok árfolyama emelkedett a legnagyobb mértékben 2,7-5,1 százalék között.

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.