Kezdőlap Világgazdaság TikTok - Lenézett másolatból komoly vetélytárs
No menu items!

TikTok – Lenézett másolatból komoly vetélytárs

A kínai közösségi videómegosztó, a ’TikTok’ a Micrososftal együttműködve készül meghódítani Amerikát. Európát önállóan akarják bevenni. Globális szereplővé, az online világ legnagyobbjainak egyikévé válna. Nincs távol célja elérésétől.

Go West!

Zhang Yimin globális jelenlétre törekszik

A ’TikTok’ a kezdetektől kétarcú. Hazájában ’Douyin’ névre hallgat. Külföldön viszont a ’TikTok’ brand alatt működik az alkalmazás. Két név, két arculat, kétféle szolgáltatáscsomag, kétféle tartalom – nem olcsó mulatság. Az alkalmazás ötletgazdája, Zhang Yiming mégis a kezdet kezdetén e mellett döntött. Meg akarta tisztítani a külföldi oldalakat minden megkötéstől és ellenőrzéstől, aminek a kínai változat ki van téve. Hazájában a világhálót különösen szigorú állami kontroll alatt áll.

A ’TikTok’ Ázsia meghódítása után a nyugati viliágban is fogalomnak számító netes platformmá akar válni, mint a Facebook, az Instagramm vagy a YouTube. A siker érdekében tovább osztódik.

A sikerrecept marad

A brand és az arculat más, de az alapötlet mindenhol ugyan az: videómegosztó, amely lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy rövid, 3-15 másodperces zenés vagy szöveges videókat készítsenek és töltsenek fel. Egyben közösségi portál, a Facebookhoz hasonló idővonallal és kapcsolatépítési lehetőséggel.

Amerikai falóban érkeznek a kínaiak

Trump ultimátumot adott a TikTok-nak

Az amerikai vezetés nemzetbiztonsági kockázatként tekintett egy tisztán kínai okostelefon alkalmazásra. Szigorú hatósági ellenőrzésnek és titkosszolgálati kémkedésnek lett volna kitéve. Sőt, a kínaiakkal hadilábon álló Trump elnök ultimátumot intézett a Microsofthoz. A cégről köztudott volt, hogy együttműködést tervez a ’TikTok’ kínai anyacégével a nyugati expanzió során. „A Microsoftnak 45 napja van, hogy meghatározó részesedést szerezzen az amerikai leányvállalatban. Ha ez nem történik meg, fel is út, le is út a ’TikTok’-nak!” – közölte az elnök kedvenc kommunikációs fórumán, a Twitteren.

Így három cég, és várhatóan három eltérő alkalmazás lesz a világban ugyan arra a sikerreceptre. Kínában az anyacég, a ByteDance. Az USA-ban és a többi angol nyelvű országban egy leányvállalat a Microsoft többségi részesedésével. Európában, ahogy Ázsiában is a ByteDance kizárólagos tulajdonában álló regionális leányvállalatok. Utóbbiak is a ’Douyin’-tól szervezetileg és tartalmilag független platformokat fognak működtetni.

Lazább és keményebb reakciók

A nyugati kormányok igyekeznek megnehezíteni a terjeszkedő kínai netes cégek dolgát. Nemzetbiztonsági és adatvédelmi problémákat látnak. De a demokratikus berendezkedés mellett nehéz dolguk van.

Az európai országok és Brüsszel általában visszafogottan reagálnak. Meg vannak győződve, hogy a magas adat- és fogyasztóvédelmi standardok elegendő védelmet nyújtanak.

Washingtonban jóval élesebb a retorika és vélhetőleg titkosszolgálati eszközöket is bevetnek a kínai cégek ellen. De például a ’TikTok’ esetében – bár sose ismerné el – Trumpnak sincs szabad keze. A szabadszájú elnök tudja, hogy 100 millió amerikai, köztük sok fiatal szavazó lelkes felhasználója az alkalmazásnak. Nem veheti el tőlük a kedvenc közösségi platformjukat.

Kanada és Ausztrália megelégszik annyi garanciával, hogy a Microsoft képében, amerikai falóban érkeznek a kínaiak. India az egyetlen ország, amely kitiltotta a ’TikTok’-ot. Új-Delhi döntésének speciális okai vannak. A Himalájában húzódó vitatott határszakaszon az utóbbi hónapokban indiai-kínai katonai villongások voltak. A két ország viszonya ezért a szokásosnál is feszültebb.

Lenézett másolatból komoly vetélytárs

Nem az első, és biztosan nem is az utolsó eset, hogy egy netes alkalmazás kitalálója, vagy bármely más terméket, szolgáltatást kínáló cég, a világ különböző pontjain eltérő brand alatt és valamelyest különböző tartalommal jelenik meg. A folyamat éppen Kínából indult ki. A kommunista vezetés kitiltotta a cenzúrát és állami ellenőrzést nem, illetve csak korlátozottan akceptáló amerikai óriásokat, a Googlet, Facebookot és a Twittert. Rövidesen kínai mutációik alakultak ki. Most ezek indulnak világhódító útra. Azonban a hazaitól különböző név alatt.

A világot már meghódított kaliforniai óriások úgy érezték jó tíz éve, mindent megengedhetnek maguknak: Nem akceptálták a kínai feltételeket és kivonultak az óriási piacról (Google), vagy el se kezdet ott terjeszkedni (Facebook). Nem sejltették, hogy ezzel a döntésükkel olyan vetélytársak születésénél bábáskodnak, amelyek néhány évvel később az egész világon veszélyeztetni fogják monopol piaci pozícióikat.

Van könnyű préda is

Afrikában a legkönnyebb a kínaiak dolga. Hatalmas és – demográfiai okokból – gyorsan bővülő piac. Alig néhány szabállyal, amelyek betartása ellenőrizetlenül marad.

A legszegényebb kontinens hatóságainak nincsenek technikai eszközeik a betartatásukra. A kormányok pedig nem engedhetik meg maguknak, hogy szembe menjenek a kontinens legnagyobb invesztorává előlépett Kínával.

Nagyratörő, de reális víziók

Zhang Yiming minden nehézség ellenére magabiztos. Felhasználók százmilliói, globális jelenlét, a ’TikTok’ az online világ legnagyobbjai között – osztotta meg vízióját az anyacég, a ByteDance munkatársainak küldött körlevélben. Nincs távol célja elérésétől.

 

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Ezek a nyomasztó 2025-ös munkahelyi HR trendek

Habár az amerikai gazdaságban alacsony a munkanélküliség és csökken...

Így lesz sikeres a karrierváltás az új évben

Az elkészült önéletrajzot futtassuk át a helyesírás ellenőrzőn és nézzük meg, hogy a kapcsolattartási adatok, azaz a telefonszám és email cím helyesen szerepel-e az anyagban.

Megvan az új PMÁP kamat, kezdődhet a nagy állampapírcsata

Az idei PMÁP-lejáratokról és kamatfizetésekről már tavaly megkezdték az egyeztetést az ügyfelekkel, hogy fel tudjanak készülni, mi legyen a pénzükkel, amikor érkeznek a kifizetések.

Minden egyben ami kell. Škoda Superb Combi 2.0 TDI DSG teszt.

A Škoda Superb negyedik generációja úgy maradt hű a...

Hírek

Gyengült péntek reggelre a forint

Péntek reggeli jegyzésén a forint erősebben áll a hétfői kezdésnél mindhárom devizával szemben, 0,5 százalékkal az euró, 0,2 százalékkal a dollár és 0,7 százalékkal a svájci frank ellenében.

Gyengült a forint árfolyama csütörtök reggel

Gyengült a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben csütörtökön reggel a szerda esti szintekhez képest a nemzetközi bankközi devizapiacon.

Erősödött a forint péntek reggel

Az euró a kora esti 1,0263 dollár után 1,0272 dolláron áll péntek reggel.

Vegyesen alakult a forint árfolyama csütörtök reggel

Az eurót 1,0364 dolláron jegyezték kedden reggel a hajnali 1,0354 dollár után.

Devizapiac – Minimálisan gyengült a forint hétfő reggel

Minimálisan gyengült a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

A forint reggel óta tovább erősödött

Az euró a csütörtök reggeli 1,0398 dollár után magasabban, 1,0402 dolláron állt.

Vegyesen mozgott a forint árfolyama szerda reggel

Az euró 411,14 forintra erősödött 7 órakor a kedd esti 410,82 forintról.

Gazdaság

Megvan az új PMÁP kamat, kezdődhet a nagy állampapírcsata

Az idei PMÁP-lejáratokról és kamatfizetésekről már tavaly megkezdték az egyeztetést az ügyfelekkel, hogy fel tudjanak készülni, mi legyen a pénzükkel, amikor érkeznek a kifizetések.

Vannak ingyenesen elérhető bankszámlák is?

Évente átlagosan közel 35 ezer forintba kerül egy bankszámla fenntartása egy lakossági ügyfélnek, pedig vannak ingyenesen elérhető bankszámlák is - írja a Privátbankár.huEgy magyar...

Elindult a kereskedés a Gránit Bank részvényeivel a Budapesti Értéktőzsdén

Az elmúlt 25 év legnagyobb magyarországi nyilvános részvénykibocsátását (IPO) hajtotta végre a Gránit Bank - mondta Hegedüs Éva, a Gránit Bank Nyrt. alapító tulajdonosa,...

Lezárult a állampapír-vásárlási nyereményjáték

A MÁK tájékoztatott arról is, hogy a kincstár értékpapír- vagy Start-számlával rendelkező ügyfélköre az idén elérte az 1 milliót, ezzel 2020-hoz képest megduplázódott az ügyfelei száma.