Kezdőlap Egészség-ügy Többet kéne a fogainkkal törődni, de a Covid után a forintgyengülés is...
No menu items!

Többet kéne a fogainkkal törődni, de a Covid után a forintgyengülés is nehezíti a fogászatok életét

A fogászati turizmus hazai szereplői megszenvedték a koronavírus-járványt, ráadásul a pandémia utáni újraindulás sem gyors folyamat – fejtette ki a fogászati és szájsebészeti kezelések egyik nagymúltú fogászatáénak számító Gáspár Medical Center szakmai igazgatója, Dr. Gáspár Lajos, az orvostudomány kandidátusa. A szájsebész-, implantológus szakorvos, lézersebész és igazságügyi fogorvosszakértő a szektor ellenálló képességéről, a piac nagy változásairól és egy újabb nehéz évről is szót ejtett.

– Összességében a turizmus kezd helyreállni a járvány után. A fogorvosi turizmusnak honnan kellene visszakapaszkodnia?

– Meglehetősen mélyről, hiszen az orvosi rendelőkre, különösen a fogászati rendelőkre óriási csapást mért a Covid-járvány. Az utóbbi évtizedben nagyon szépen fölfejlődött fogászati turizmus például szinte egyik-napról a másikra tűnt el. A külföldiek nem tudtak, nem akartak már jönni, ráadásul az ágazat számára majdnem teljes leállást jelentett, hogy a járványügyi hatóság letiltotta a fogászati beavatkozások többségét, csak a sürgősségi feladatok ellátást engedélyezték egy ideig.

– Megbecsülhető a forgalom visszaesése?

– Ez praxisonként változik. A kifejezetten fogászati turizmusra berendezkedett rendelők betegforgalma 100 százalékról körülbelül 5 százalékra zuhant. Lényegében lehetetlenné vált a működésük. Azokban a rendelőkben, ahol a beteglétszámnak körülbelül a fele volt külföldi és fele hazai, úgy 50 százalékra esett vissza a páciensszám. Ott pedig körülbelül 30 százalékos visszaeséssel kellett szembenézni, ahol a beteglétszám mintegy 10 százaléka volt külföldi és 90 százalék hazai. Mert ugye nemcsak a külföldi betegek estek ki, hanem a járványtól való félelem miatt a magyar páciensek jelentős része is halasztotta a fogászati kezeléseket, ha tehette.

– Mi történt a mélypont után?

Dr. Gáspár Lajos

– Viszonylag rövid idő után újra engedélyezték a rendes fogorvosi ellátást, de csak rendkívül jelentős járványügyi intézkedések mellett, megfelelő felszereléssel, a szigorú szabályoknak a betartásával lehetett dolgozni. Komoly többletköltséget is jelentett mindez, emlékezzünk csak arra, hogy kis túlzással szkafanderben kellett dolgozni és az aeroszol elszívásáról is gondoskodni kellett. Nem volt könnyű időszak, de aztán mindezt lassan magunk mögött hagytuk, és két évvel a járvány kitörése után már abban is elkezdett helyreállni a rend, hogy újra nagyobb számban érkeznek kezelésekre a külföldi páciensek. Ezzel együtt ez a folyamat lassú, a külföldi betegek száma még most is töredéke annak, mint az utolsó békeévben, 2019-ben volt.

– Ráadásul jól fizető betegkört vesztett az ágazat.

– Nem csupán a viszonylag nagy betegszám miatt okozott komoly kiesést a külföldiek elmaradása. Ez a kör ugyanis, kihasználva a magyarországi szaktudást és kedvezőbb árakat, sok esetben egészségügyi biztosításuk terhére, elsősorban nagyobb beavatkozások miatt utazott hozzánk. Ráadásul ők általában a magasabb színvonalú így nagyobb bevételt generáló kezeléseket igényelték, fogbeültetés esetén például a prémium kategóriájú implantátumokat kérték.

– Mennyire bizonyult válságállónak a szektor?

– Elsősorban azok a rendelők kerültek nagy bajba, amelyek teljesen, vagy majdnem kizárólag a külföldi páciensekre alapozták praxisukat. Több olyan fogorvosi vállalkozásról tudok, amely gyakorlatilag tönkrement. És több helyen próbáltak küzdeni, átállni a hazai betegek ellátására vagy épp más orvosi tevékenységet indítottak, például laboratóriumi vizsgálatokra, Covid-tesztek készítésére helyezték a hangsúlyt. És tudok olyan fogorvosokról, asszisztensekről is, akik külföldi munkavállalással próbálták átvészelni a nehéz időszakot. Igaz, mára lassan megint változott a helyzet: ahogy újraindult az élet a fogászatokon, úgy lett ismét akut gond a hazai orvos- valamint asszisztenshiány. Magam kezelem például a fogorvosok, asszisztensek országos, több mint ötezer tagú egyik legnagyobb Facebook-csoportját, és itt már minden nap nyolc-tíz olyan hirdetés jelenik meg, amelyben munkatársakat keresnek. Mindez jelzi, hogy nagy változások vannak az ágazatban, s ez csak ráerősíti azokra a korábbi folyamatokra, amelyek során nagy, olykor 150 rendelőt is a soraiban tudó láncok jöttek létre.

– A Gáspár Medical Center fogászati részlegeit miként érintették az utóbbi évek?

– Korábban is sok hazai betegünk volt, és a járvány első percétől kezdve nagy hangsúlyt helyeztünk a biztonságra, így a kézfertőtlenítési lehetőség biztosításától kezdve a betegeket és munkatársakat egyaránt védő, plexipajzsok, „szkafanderek” viselésén át a vírus-tesztig mindent megtettünk azért, hogy minimálisra csökkentsük a kockázatot. A betegek pedig mindezt látva teljes bizalommal jöttek, így a kezeléseket folyamatosan végezhettük. Ennek köszönhetően a hazai betegforgalmunk jelentősen nem változott. Nyugat-Európából persze hozzánk is kevesebben érkeztek. Ugyanakkor nálunk elsősorban közelebbről, Szlovákiából, Romániából, Szerbiából, Horvátországból érkeznek betegek, ők pedig többnyire a járványos időszakokban is jöhettek a megfelelő előírásokat betartva.

– A fogorvosi turizmus kapcsán nem elsősorban ezek az államokat szokták küldőországként említeni.

 – Valóban, de nekünk speciális a helyzetünk, hiszen oktatóközpontként harminc éve tartunk továbbképző tanfolyamokat fogorvosoknak, akik közül sokan a szomszédos országokból érkeznek. Ők pedig később gyakorta irányítják hozzánk a problémás eseteket olyan kezelésekre, szájsebészeti műtétre, implantációra, csontpótlásra, lézersebészeti beavatkozásokra, amelyek a régiónkban másutt kevésbé elérhetőek.

– A járványhelyzet, a háború és a gazdasági gondok miatt sok bizonytalanság, de mégis: milyen lehet a folytatás?

– Feltételezhető, hogy a gazdasági helyzet alakulása negatívan befolyásolja a fogászati ellátást is. Egyfelől azért, mert ez hatással lesz a fizetőképes keresletre, másfelől azért, mert az ágazatban a forint-euró árfolyam nagyban befolyásolja, emelheti árakat. Így feltételezhető, hogy a fogászati ellátásban kevesebben fognak részt venni. Annak ellenére, hogy a szájhigiénia területén a  magyar lakosság eddig sem állt a legjobb helyen, és sok fogászati kezelésre lenne szükség, egyenlőre nem számítunk olyan évre, mint a 2019-es utolsó békeév volt.

Érsek M. Zoltán

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Útimorzsák Japánból 2    Rakétavonat és céghűség

Japán alapító tagja a G7 csoportnak és a szervezet megalakulása után röviddel csatlakozott a párizsi székhelyű OECD-hez is.

NAV: július 5-től változik néhány adószabály

Július 5-től változik az alkalmazottjukat be nem jelentők és a hiánypótlási felhívást semmibe vevő cégekre vonatkozó néhány adószabály.

Egyharmad Balatonnak megfelelő öntözővíz-készlet áll rendelkezésre

A rendkívüli aszály és a csapadékhiány ellenére minden öntözési igényt ki tudunk elégíteni – közölte Hubai Imre, az Agrárminisztérium mezőgazdaságért felelős államtitkára. Hozzátette, a gazdáknak ingyenesen biztosított öntözővíz az aszállyal szembeni védekezés kulcsfontosságú eleme.

Több mint 100 világváros vezetője találkozik Bécsben

Július 2. és 4. között több mint száz városvezető és döntéshozó érkezik több mint 50 városból, hogy részt vegyen a bécsi Városházán megrendezett World Cities Summit elnevezésű világvárosi csúcstalálkozó 14. főpolgármesteri konferenciáján. A eseményen a résztvevők a közösen vitatják meg a városokat érintő aktuális kihívásokat és osztják meg egymással gyakorlati, innovatív megoldásaikat.
Hirdetés

Hírek

NAV: július 5-től változik néhány adószabály

Július 5-től változik az alkalmazottjukat be nem jelentők és a hiánypótlási felhívást semmibe vevő cégekre vonatkozó néhány adószabály.

Több mint 100 világváros vezetője találkozik Bécsben

Július 2. és 4. között több mint száz városvezető és döntéshozó érkezik több mint 50 városból, hogy részt vegyen a bécsi Városházán megrendezett World Cities Summit elnevezésű világvárosi csúcstalálkozó 14. főpolgármesteri konferenciáján. A eseményen a résztvevők a közösen vitatják meg a városokat érintő aktuális kihívásokat és osztják meg egymással gyakorlati, innovatív megoldásaikat.

KSH: májusban 2,6 százalékkal elmaradt az ipari termelés az egy évvel korábbitól

2025 májusában az ipari termelés volumene 2,6 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. A munkanaphatástól megtisztított index megegyezik a kiigazítatlannal. A szezonálisan és munkanappal kiigazított adatok alapján az ipari kibocsátás 1,3 százalékkal kisebb volt a 2025. áprilisinál.

Otthon Start programmal nagyon nagyot léphet előre a fiatalok otthonteremtése

Az Otthon Start programmal a kormány egy olyan terméket alkotott, amire évtizedek óta nem volt példa és általa nagyon nagyot léphet előre a fiatalok otthonteremtése.

Magyarországnak is jön a zöld pénz. 3,66 milliárd eurót oszt szét az EU.

Fotó:wikipedia Az Európai Bizottság és az Európai Beruházási Bank ma...

10 év, tripla új lakás négyzetméter ár. Az ÉVOSZ elnök most mégis lát reményt.

Az építőipar és a hazai építőanyag gyártás számára is...

Société Générale pert nyert Horvátországgal szemben a devizahitelesek ügyében

A Société Générale francia bank megnyerte azt pert, amelyet a Beruházási Viták Rendezésének Nemzetközi Központjánál (ICSID) indított Horvátország ellen Washingtonban a svájci frank alapú jelzáloghitelek ügyében

A vendégek messziről elkerülik azokat az éttermeket, ahol rossz a mosdók állapota

A Tork nemzetközi felmérésében a válaszadók 73%-a arról számolt be, hogy a kellemetlen mosdóélmények alapvetően befolyásolják döntésüket, hogy visszatérő vendégek lesznek-e1 a vendéglátóhelyeken
Hirdetés

Gazdaság

Még Angliában is jól pörgött a Raiffeisen Bank zöld kötvénye

Több mint 3,6-szoros túljegyzést regisztrált zöld kötvényére a Raiffeisen Bank Zrt., melyet 300 millió euró összegben bocsátott ki, megerősítve ezzel a fenntartható finanszírozás iránti...

Elfogadta az Országgyűlés az új adószabályokat: változások nem csak 2026-ra, de már az idei évre is!

A magyar gazdaság szereplői és a lakosság számára is jelentős változásokat hoz a napokban kihirdetett, új adócsomag.

Itt a kormány új készpénzes szabálya

A Magyar Közlönyben megjelentek a a részletszabályok arról, hogy hogyan kell a vállalkozásoknak készpénzhasználatot biztosítani.,

Többlettel zárt a központi költségvetés májusban

Májusban többlettel zárt a központi költségvetés: ebben a hónapban 213,5 milliárd forint összegű MVM osztalék-befizetés érkezett a költségvetésbe.