Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Újabb kamatemelés Amerikában - és még nincs vége
No menu items!

Újabb kamatemelés Amerikában – és még nincs vége

Illusztráció: Bigstock

Az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve a piaci várakozásoknak megfelelően 50 bázisponttal 4,00 százalékról 4,50 százalékra emelte az irányadó dollárkamatot.

A Fed az előző négy alkalommal 75 bázisponttal emelte az irányadó kamatot. A mostani volt sorban a hetedik kamatemelés, az ezzel elért kamatszint 15 éve, 2007 óta a legmagasabb.

A Fed arra számít, hogy a kamatlábak a jövő év végén 5,1 százalékon, 2024-ben 4,1 százalékon, 2025-ben pedig 3,1 százalékon állnak majd, szemben a szeptemberi ülést követően prognosztizált jövő év végi 4,6, a 2024. végi 3,9 és a 2025-re jelzett 2,9 százalékkal.

A döntésről kiadott közlemény leszögezi, hogy a bizottság monetáris politikájának a célja hosszabb távon a maximális foglalkoztatottság és a 2 százalékos inflációs cél elérése.

A bizottság ennek érdekében szükségesnek tartja az irányadó kamat további emelését a monetáris szigorítás kumulatív hatásának a figyelembe vételével meghatározott ütemben.

Ezen túlmenően a bizottság folytatja a kincstárjegyek, jelzálogfedezetű értékpapírok állományának csökkentését a májusban kiadott, a Federal Reserve mérlegének csökkentésére vonatkozó tervekben rögzített mértékben.

A Fed lefelé módosította gazdasági növekedési előrejelzését is a szeptemberi kamatdöntő ülésen kiadotthoz képest. Eszerint jövőre 0,5 százalékos lesz a GDP-növekedés a szeptemberben jelzett 1,2 százalék helyett. A különbség már kisebb lesz 2024-ben, 1,6 százalék a szeptemberben jelzett 1,7 helyett, 2025-ben pedig a szeptemberivel megegyezően 1,8 százalék. Az idén viszont a szeptemberben jelzett 0,2 százaléknál magasabb, 0,5 százalékos GDP-növekedést vár a Fed.

Az inflációs előrejelzését megemelte a Fed, eszerint 2022-re 5,6 százalékot vár a szeptemberi 5,4 százalék helyett, 2023-ra 3,1 százalékot 2,8 százalék helyett és 2024-re 2,5 százalékot 2,3 százalék helyett.

A munkanélküliségi ráta az idei 3,7 százalékról jövőre 4,6 százalékra emelkedik, ugyanannyi lesz 2024-ben is, majd 4,5 százalékra csökken 2025-ben. A szeptemberi prognózisban 3,8 százalékos munkanélküliségi rátát jelzett a Fed az idei évre, 4,4 százalékosat 2023-ra és 2024-re, illetve 4,3 százalékot 2025-re. Hosszabb távon 4,0 százalékos munkanélküliségi ráta kialakulását várja a Fed, csakúgy, mint a szeptemberi prognózisban.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

2030-ig megkétszereződik a geotermikus energia hazai felhasználása

Március elején nyílt meg a Svájci Alap forrásaiból finanszírozott 5,3 milliárd forintos felhívás egyebek mellett meglévő termálkutak korszerűsítésének vagy állami tulajdonban levő szénhidrogén-kutak termálkúttá alakításának támogatására

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Új otthonfelújítási támogatás: a szakértő szerint erre érdemes figyelni mindenkinek 

A törvényalkotói szándékkal ellentétben az akció meghirdetésének az elkövetkező egy-két hónapban negatív hatása lesz a piacra, mert a korábbi tapasztalatok azt mutatják, hogy ilyenkor még azok is kivárnak és nem vásárolnak, akiket nem is érint a kedvezmény.
Hirdetés

Hírek

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.

Az Amerikából érkezett kedvező makrogazdasági adat hatására csúcson a BUX

BUX 1027,91 pontos, 1,56 százalékos emelkedéssel, 66 839,15 ponton, történelmi csúcson zárt szerdán.
Hirdetés

Gazdaság

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.

Begyújtották a rakétát a nyugdíjpénztárak

A magán-nyugdíjpénztári alapok hasonlóan teljesítettek, mint az önkéntes pénztári portfóliók. A legkockázatosabb növekedési alapok árfolyama emelkedett a legnagyobb mértékben 2,7-5,1 százalék között.

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.