Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Ukrajna sokmilliárdos nemzetközi hitelátütemezést kapott
No menu items!

Ukrajna sokmilliárdos nemzetközi hitelátütemezést kapott

Illusztráció: Bigstock

A befektetők kétéves fizetési haladékot hagytak jóvá Ukrajna mintegy 20 milliárd dollárnyi devizaadóssága után, azt követően, hogy Washington és más szövetséges kormányok erre vonatkozó felhívást tettek közzé.

Ukrajna a múlt hónapban arra kérte a kötvénytulajdonosokat, hogy két évvel halasszák el a kamat- és tőkefizetéseket egy sor dollárban és euróban denominált, összesen közel 20 milliárd dollár névértékű államkötvény után. A kormány kérése kevéssé lepte meg a hitelezőket, akik arra számítottak, hogy Kijevnek a háború elhúzódásával át kell strukturálnia adósságait – számolt be a The Wall Street Journal.

Az Ukrajnának hitelező baráti kormányok, köztük az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság, Franciaország és Németország támogatták a fizetési halasztást, és sürgették a kötvénytulajdonosokat, hogy hagyják jóvá a kérést. Az ukrán pénzügyminisztérium azt is közölte, hogy támogatásukról kaptak jelzéseket a kötvények nagy tulajdonosai, köztük a BlackRock, a Fidelity Investments, az Amia Capital és más befektetők részéről.

A szerdán közzétett szavazási eredmények szerint a forgalomban lévő kötvények mintegy 75%-ának tulajdonosai rábólintottak a halasztásra. Az ukrán bruttó hazai termékhez (GDP) kötött értékpapírok befektetői szintén jóváhagyták az ezen eszközök szelvénykifizetéseinek módosítását.

Nagyon világos indokok szólnak az elfogadás mellett” – mondta Daniel Wood, a William Blair Investment Management portfóliómenedzsere, aki az általa birtokolt ukrán kötvények késleltetett kifizetése mellett szavazott. Wood szerint a helyzet egyedi, hozzátéve: “Miért irányítanák át ezt a pénzt a kötvénytulajdonosoknak, amikor jelenleg máshol van rá szükség?

Timothy Ash, a BlueBay Asset Management stratégája szerint a halasztások jóváhagyása 6 milliárd dollárt takaríthat meg az ukrán kormánynak.

A lépés emellett segít Ukrajnának abban is, hogy elkerülje a növekvő készpénzhiány miatt fennálló kötelezettségeinek nem teljesítését. Kijev 2015-ben épphogy elkerülte a fizetésképtelenséget, ehelyett adósságkönnyítési megállapodást kötött hitelezőivel. A magánhitelezők beleegyeztek abba, hogy ukrán kötvényeik névértékét 20%-kal csökkentsék, és hogy az államadósság lejáratát négy évvel kitolják. A GDP-hez kötött értékpapírokat akkor a hitelezőknek szánt “grátiszként” bocsátották ki.

Néhány befektető csak az utolsó pillanatban nyújtotta be jóváhagyását, így az ügyet ismerő személyek szerint a szavazás határideje előtt nagyjából egy órával bizonytalanná vált a végeredmény. Az idén később esedékes 912 millió dolláros kötvény közel felét birtokló hitelezők kedd késő délutánig nem jelezték, hogy jóváhagyták – tették hozzá az emberek.

Ha ezek a hitelezők nem írták volna alá, Ukrajnának teljes egészében ki kellett volna fizetnie a kötvényt a lejáratkor, vagy azt kockáztatta volna, hogy nem teljesíti adósságát.

A GDP-hez kötött értékpapírok módosításainak jóváhagyása érdekében Ukrajna beleegyezett, hogy a tulajdonosoknak hozzájárulási díjat fizet. Cserébe a befektetők beleegyeztek abba, hogy a 2025-ben fizetendő maximális kifizetés a felére csökkenjen: az ukrán GDP 1 %-áról 0,5 %-ára. A kormány emellett olyan opciókat is biztosított, amelyek lehetővé teszik az értékpapírok 2024-től történő visszaváltását.

Átszervezés nélkül a GDP-értékpapírok jelentős pénzügyi teherré válhattak volna. Ezek arra jogosítják fel a befektetőket, hogy Ukrajna GDP-növekedésének egy részével megegyező kifizetéseket kapjanak, ha az meghaladja a 3%-ot. Ukrajna gazdasága valószínűleg fellendül, ha végül sikerül visszaverni az orosz inváziót, mivel az országba potenciálisan több százmilliárd dollárnyi segély áramlik az újjáépítésre.

A változtatások csökkentik annak kockázatát, hogy Ukrajnának a háború utáni gazdasági fellendülés nagy részét a pénzügyi befektetőknek kell majd kifizetnie.

Ukrajna pénzügyei azonban továbbra is rendkívüli nyomás alatt állnak. A kijevi pénzügyminisztérium becslése szerint a finanszírozási hiány havonta nagyjából 5 milliárd dollárra rúg, és az adóbevételek csak a kiadási szükségletek 30-40%-át fedezik, amelyek között jelentős katonai kiadások is szerepelnek.

Ukrajna devizatartaléka a központi banki adatok szerint alig több mint 22 milliárd dollár, ami az év eleji 31 milliárd dollárról csökkent le.

Kijev pénteken hivatalosan további költségvetési támogatást kért a Nemzetközi Valutaalaptól, amely márciusban 1,4 milliárd dolláros hitelt nyújtott a kormánynak. Az Egyesült Államok és Európa mostanra mintegy 25 milliárd dollár pénzügyi támogatást ígért, de augusztus elejéig csak 6 milliárd dollárt folyósítottak Ukrajnának hitelek és támogatások formájában – mutatják a kormányzati adatok.

Állami tulajdonú ukrán vállalatok is bejelentették, hogy a háború hatodik hónapjához közeledve elhalasztják a kifizetéseket.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Megalkották az első magyar AI alapú éttermi asszisztenst

A koronavírus-járvány okozta elszigetelődés adta az inspirációt egy kis baráti társaság számára, hogy olyan közösségi applikációt fejlesszen, ami megkönnyíti az információszerzést, a tájékozódást, miközben a vendéglátóhelyek kiszolgáltatott helyzetét is orvosolni tudja.  A kis közösségi alkalmazás bár népszerűvé vált, de a várt áttörést nem érte el, ezért a csapat egy inkubációs programban kapott segítséget felhasználva fejlesztette ki a jelenlegi formában elérhető rendszert.

A júliusra elvárt szint felett a gáztárolói töltöttség

A jelenleg 4,5 milliárd köbméternyi készlet másfélszeresét teszi ki a tavalyi egész éves lakossági fogyasztásnak.

Idén 2,5, jövőre 4,1 százalékos gazdasági növekedéssel számol a kormány

Ősztől a Konvergencia Programot az uniós gazdasági kormányzás reformja keretében felváltja a középtávú nemzeti fiskális strukturális terv,.

Most licitáljon több millió forintos arany ékszerekre a NAV oldalán

Több millió forintos arany ékszerekre is lehet licitálni a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) oldalán.
Hirdetés

Hírek

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön
Hirdetés

Gazdaság

Börtönben a Binance kriptovaluta volt főnöke

Az amerikai igazságügyi minisztérium az ügyet a kriptopénzeken belüli bűncselekmények elleni fellépés részeként indította, amelyek közül a legismertebb a Bitcoin.

Rohamra indultak a bankok az állam ellen a lakossági megtakarításokért

A leköthető összegnek felső határa nincs, vagyis tárt karokkal várják a legvagyonosabb ügyfélkört is.

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.