Hirdetés
Kezdőlap Gazdaság V4-ek + Franciaország: az atomenergiát és a gázt sem lehet átmenetileg nélkülözni
No menu items!

V4-ek + Franciaország: az atomenergiát és a gázt sem lehet átmenetileg nélkülözni

A koronavírus-járvány elmúlt egy évének tapasztalatairól, illetve az európai gazdaság önállóságának erősítéséről egyeztettek a V4 országok és Franciaország gazdasági miniszterei Krakkóban – tájékoztatta Palkovics László innovációs és technológiai miniszter a megbeszélés után telefonon az MTI-t.

A találkozón deklarációt írtak alá, amelyben a V4 országok és Franciaország kifejezik szándékukat, hogy egy következő hasonló helyzetre felkészülve egyetértenek a beszállítói láncok átalakításában, az európai vállalatok számára fejlődést lehetővé tevő támogatási formák, finanszírozás biztosításában, az egészségipar fejlesztésében és az energiafüggetlenség erősítésében – ismertette.

A megbeszélésen áttekintették a pandémiás helyzet elmúlt egy évének tapasztalatait, annak gazdasági, egészségügyi és szociális vetületeit – közölte Palkovics László.

A résztvevők megállapították, hogy Európából eltűntek azok az egészségipari kapacitások, amelyek egy járványhelyzet kezeléséhez szükségesek. Tavaly tavasszal az európai országok azzal szembesültek, hogy a legegyszerűbb védelmi eszközöket, például maszkokat sem tudtak gyártani – idézte fel a miniszter.

Hangsúlyozta, hogy erre a kihívásra választ kell adni, Magyarország ezt tette meg, amikor megerősítette egészségiparát. Példaként említette, hogy Magyarország már tud gyártani lélegeztetőgépet, maszkot, és jövőre vakcinát is.

Palkovics László kiemelte azt is, hogy a technológiai tudás mellett szükség van olyan tudósokra, illetve olyan rendszer működtetésére, amely előre tud jelezni egy esetleges vírushelyzetet.

A gazdaság újraindítása kapcsán felidézte, hogy tavaly a vírushelyzet miatt nem működtek a globális ellátási láncok. Az ipar területén ez viszonylag gyorsan helyreállt, de még most is alapanyaghiány van több területen. Erre is megoldást kell találni – szögezte le.

Ugyancsak megoldást kell találni az európai autonómiára az energetika területén. A V4-ek és Franciaország között egyetértés volt abban, hogy az atomenergiát, illetve átmenetileg a gázt nem lehet kivezetni – közölte.

Palkovics László elmondta azt is, a megbeszélésen a francia gazdasági miniszter tájékoztatást adott V4-es kollégáinak az EU soros francia elnökségének súlyponti kérdéseiről.

 

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

A 4 évszakos abroncsban egyre jobban hiszünk

Ellentmondásos számok láttak napvilágot az európai abroncspiacon. A legfontosabb üzenet: a piacon a téli abroncs mellett a négyévszakos eladása növekedett a legjobban.

Adókockázatokkal is együtt jár az üzemanyagkártya

Az üzemanyagkártyák használata széles körben elterjedt a vállalkozások körében, mert jelentős adminisztrációs könnyítést eredményezhet az elszámolás tekintetében. A piacon jelenleg széles körben alkalmazott konstrukció azonban adókockázatot jelenthez, amely kiküszöbölhető lehet egy új konstrukció kialakításával, állapították meg a Deloitte szakértői.

Lakáshitelek: itt vannak a számok a gödör aljáról

A lakáshitelezés a földbe állt tavaly, az állomány kizárólag az államilag támogatott hitelek miatt bővült, de csak minimális mértékben. Hitelkiváltás gyakorlatilag nem volt.

NAV: a mobilappban bárki ellenőrizheti adószámláját

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) mobilappjában, a NAV-Mobilban bárki egyszerűen ellenőrizheti adószámláját, hogy van-e tartozása, esetleg túlfizetése az adóhivatalnál. 
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.