Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság 200 milliárd eurós védőpajzs jöhet a németeknél - kockázatokkal
No menu items!

200 milliárd eurós védőpajzs jöhet a németeknél – kockázatokkal

Illusztráció: Bigstock

Olaf Scholz német kancellár 200 milliárd euró értékű tehercsökkentési csomagja enyhítheti a közelgő recessziót, de kockázatokat is rejt magában – vélik a Citi elemzői.

Az Olaf Scholz vezette német kormány a múlt héten 200 milliárd euró értékű csomagot jelentett be, amelynek célja, hogy segítsen az energiaárak emelkedése ellen. A “védőpajzs” magában foglalja a gázárféket és az üzemanyagokra kivetett forgalmi adó csökkentését.

A javaslatok a Citi szerint a következő egy évben 2 százalékponttal csökkenthetik az inflációt, de nem valószínű, hogy megakadályoznák a gazdasági zsugorodást. A csomag “enyhítheti a közelgő recessziót, de véleményünk szerint kockázatokat is rejt magában” – írták a Citi elemzői friss jegyzetükben.

Ezek a kockázatok azzal a kérdéssel kapcsolatosak, hogy miként fogják finanszírozni a csomagot, és ez milyen hatással lehet az inflációra, a német államkötvényhozamokra, az Európai Központi Bank irányadó kamatlábára, valamint a többi euróország hitelfelvételi terveire, amelyek ugyanígy járhatnak el.

Ragadós lehet a példa

A kockázat az, hogy mások is követhetik ezt a példát” – mondta Christian Schulz, a Citi helyettes vezető európai közgazdásza a CNBC-nek.

Schulz megemlítette az Egyesült Királyság közelmúltbeli kötvénypiaci robbanását, miután a brit kormány nem finanszírozott adócsökkentéseket hajtott végre. A múlt hónapban a kamatlábvárakozások és a kötvényhozamok megugrottak Nagy-Britanniában, miután egy sor adóügyi bejelentést tettek. Ennek hatására a Bank of England új kötvényvásárlási tervet indított el, a jelzáloghitel-piacon zűrzavar alakult ki, és lakásválságról beszéltek.

Schulz szerint Németország “megengedhet” magának bármilyen adósságfinanszírozást, köszönhetően alacsony GDP-arányos adósságának és alacsonyabb külső finanszírozási igényének, de a csomag megnyitja az ajtót a fiskálisan kevésbé óvatos országok előtt, amelyek nagy összegű hitelt akarnak felvenni és új adósságot bocsátanak ki. Ami végsősoron az Egyesült Királyságban tapasztaltakhoz hasonló bajokhoz vezethet. A Citi előrejelzése szerint a német adósságfinanszírozás az EKB szigorúbb politikáját is kikényszerítheti, ami szintén a hozamok emelkedéséhez vezethet az euróövezetben.

A kockázat az, hogy ugyanez a Nagy-Britanniában is látott dinamika most már a kontinensen is kibontakozik” – mondta Schulz.

A Politico szerint a német szövetségi számvevőszék bírálta a kormányt, és azt állította, hogy a csomag finanszírozása érdekében kijátszotta az adószabályokat.

Más bankok és intézmények rámutattak a nehéz környezetre Németországban – a legnagyobb európai gazdaságban és az euróövezet növekedésének motorjában -, amely most próbál hirtelen leszokni az orosz fosszilis tüzelőanyagokról.

A Berenberg Economics egy friss jegyzetében azt írta, hogy a fogyasztói bizalom Németországban és általában az euróövezetben rekordalacsony szintre zuhant, ami “a recesszió előszele“. A gazdaságkutató intézet szerint a beruházások 25%-kal zuhanni fognak, és 2023-ra németországi recessziót vár.

A Deutsche Bank elemzői úgy becsülik, hogy a “védőpajzs” fellendítheti a háztartások jövedelmét, és a 2023-ra prognosztizált GDP-csökkenést 2% körülire korlátozhatja. Ez jobb, mint a korábbi előrejelzésük, amely 3,5%-os zsugorodást valószínűsített.

Recesszió jöhet

Christine Lagarde, az EKB elnöke további kamatemelésekre utalt, amikor szeptember 28-án azt mondta, hogy a bank “még nem áll a semleges kamatlábaknál“.

A frankfurti fórumon Lagarde azt mondta, hogy a legutóbbi emelések – köztük a szeptemberi példátlan 75 bázispontos emelés – csak “az első lépés az úton“. Az EKB elnöke szerint az intézmény “megteszi, amit meg kell tennie” annak érdekében, hogy középtávon visszatérjen a 2%-os inflációs célhoz.

Bár az EU-ban és az Egyesült Államokban összességében pozitív lesz a növekedés az idén, “a lassulás jelei már látszanak, és a recesszió már nem zárható ki” – mondta Paolo Gentiloni, az Európai Bizottság gazdasági biztosa a CNBC-nek. “A stagnálás és a lehetséges recesszió szakaszába lépünk” – tette hozzá Gentiloni.

Ezt a véleményt a Kereskedelmi Világszervezet főigazgatója, Ngozi Okonjo-Iweala is megerősítette. “Aggódom amiatt, hogy minden index a rossz irányba mutat” – mondta Okonjo-Iweala a CNBC-nek egy, a múlt hónapban tartott rendkívüli energetikai találkozón Brüsszelben.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Létrejön a közvetlen légi összeköttetés egy hetedik kínai nagyvárossal is Budapestről

Mindössze előző nap jelentették be, hogy idén nyártól Hszian is közvetlenül elérhető lesz Budapestről, nem sokkal korábban pedig a járatindítást Kuangcsouba.

A versenyképesség egyik kulcsa az energiahatékonyság növelése

A magyar gazdaság versenyképességének egyik kulcsa az energiahatékonyság növelése

Az egyik futárcéggel erősít a másik

Az előző év azonos időszakához képest az elmúlt 1 évben a SAMEDAY 115 százalékos növekedést tapasztalt a határokon átnyúló szállítási szolgáltatásokat igénybe vevő online boltok számában.

Eljött amire a divatérzékenyek vártak Pesten

A budapesti nyitás jelentős mérföldkő a Primark globális terjeszkedési terveiben.
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.