Hirdetés
Kezdőlap Gazdaság Nagyfokú bizonytalanság jellemzi a magyar gazdaság külpiacait
No menu items!

Nagyfokú bizonytalanság jellemzi a magyar gazdaság külpiacait

A magyar gazdaság célpiacain nagy bizonytalanság jellemző, az amerikai elnök várható gazdaságpolitikája is számos kockázattal jár Németország és így Magyarország számára. A gyenge konjunktúra miatt a német gazdaság nem tudja dinamizálni a magyar gazdaságot – mondta Sávos András, a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara (DUIHK) elnöke csütörtökön Budapesten, a testület őszi konjunktúrafelmérésének bemutatásán.

Az amerikai elnökválasztási kampányban elhangzott ígéretek beváltása, mint például a vámtarifák emelése, újabb csapást jelentene a német gazdaságnak, ami “hatványozottan” érintheti Magyarországot – tette hozzá.

Ismertette: a DUIHK őszi konjunktúrafelmérésében 2024 októberében a korábbinál több, összesen 262 vállalat számolt be a gazdasági kilátásáról, saját fejlődéséről, a vállalatát érintő kockázatokról, a munkaerőpiacról, befektetésről. Megjegyezte, hogy a felmérés még az amerikai elnökválasztás előtt, illetve a német kormány összeomlása előtt készült, és már akkor is a bizonytalanság magas szintjét mutatta: a vállatok mind saját üzleti helyzetük, mind a gazdasági kilátások területén borúlátóak, ami a kkv szektor szereplőire különösen igaz.

A német gazdaság évek óta alig növekszik, jövőre 0,4 százalékos bővülés várható az idei 0,1 százalék után. Magyarországon ennél kissé jobb a helyzet, jövőre mintegy 3 százalékkal bővülhet a GDP – mondta a DUIHK elnöke.

Dirk Wölfer, a DUIHK kommunikációs vezetője, a tanulmány szerzője kiemelte: minden második vállalat ítélte rossznak a magyar gazdasági kilátásokat, és csak egytizedük számít javulásra. Mindez jelentős romlás a tavaszi felméréshez képest – tette hozzá.

A saját üzleti helyzet megítélésében kedvezőbb a kép: a vállalatok harmada ítélte jónak, a szolgálatószektorban ez az arány 50 százalék, míg minden ötödik (19 százalék) számolt be vállalata rossz üzleti helyzetéről.

A beruházások területén gyakorlatilag minden vállalati szegmensben nagyobb a kiadások csökkentését tervező cégek részaránya, mint a fejlesztést tervezőké – ismertette.

A következő 12 hónapban a megkérdezettek negyede növelné létszámát, és minden ötödik cég (19 százalék) tervez leépítést. Az iparban ez az arány 28 százalék – derül ki a jelentésből.

A cégek a kereslet alakulását jelölték meg a legnagyobb kockázati tényezőként, 73 százalékuk (a tavaszi 54 százalék után), ez régiós szinten is kiemelkedő. Ezt követi a munkaerőköltségek további emelkedése, majd a gazdaságpolitika alakulása, a szakemberhiány és a jogbiztonság kérdése. Utóbbit a cégek 30 százaléka jelölte meg kockázatként.

A tanulmány szerint 2019 és 2024 között a régiós országok között Magyarországon volt a legmagasabb a munkaerőköltségek növekedése 66 százalékkal, bár alacsony bázisról.

A munkaerőpiaci feszesség enyhülését jelzi, hogy míg a tavaszi felmérésben a cégek 11 százalékos bérköltség-növekedést vártak, ez októberre 7,7 százalékra lassult.

Dirk Wölfer elmondta: először kérdezték meg a vállalatokat arról, hogyan értékelik saját versenyhelyzetüket. Az elmúlt öt évben 38 százalékuk érzékelt javulást, 23 százalék romlást, ami régiós szinten a legrosszabb érték.

Kozák Ákos, az Egyensúly Intézet társalapítója elmondása szerint az ipari termelés visszaesése mellett a beruházások húzták vissza a magyar gazdaságot 2024-ben, míg a fogyasztás növekedését a szolgáltatások húzták. A GDP-arányos beruházási ráta 19 százalékra esett vissza a 2018 és 2022 közötti 27 százalékról, a beruházások értéke pedig 23 százalékkal mérséklődött 2022 és 2024 között – mondta.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Nacsa Lőrinc felel államtitkárként a nemzetpolitikáért

Nacsa Lőrinc felel államtitkárként a nemzetpolitikáért.

Ügyfélajánlással átstartolás a Kincstárnál

A promócióban 2024. november 15. és december 16. között lehet részt venni, a promóciós kód is csak ebben az időszakban használható.

Mit venne az AutoWallis? A cseh MILAN KRÁL Holdingot

Az AutoWallis márciusban jelentette be, hogy a cseh piacra lép, felvásárolja az autókereskedő cseh Stratos Auto BMW üzletágát.

Megjelentek a feltételek: így indul újra az otthonfelújítási támogatás 2887 településen

A támogatás utófinanszíroz, tehát a kiadások megelőlegezését a kérelmezőknek kell megoldaniuk a támogatás megérkezéséig.
Hirdetés

Hírek

Nacsa Lőrinc felel államtitkárként a nemzetpolitikáért

Nacsa Lőrinc felel államtitkárként a nemzetpolitikáért.

Gyengült a forint árfolyama

Az euró 1,0714 dollárt ért hétfő reggel a péntek esti 1,0694 dollár után.

BÉT – Mínuszban zárt a BUX

A BUMIX 6793,64 ponton zárt pénteken, ez 59,36 pontos, 0,87 százalékos csökkenés a csütörtöki záráshoz viszonyítva.

Gyengült pénteken a forint

Gyengült pénteken a forint a kora reggeli jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben.

Devizapiac – Vegyesen mozgott a forint kedd reggel

Az euró jegyzése hét órakor 408,10 forintra gyengült az előző esti 408,27 forintról

Vegyesen alakult a forint árfolyama szerda reggel

Az euró jegyzése a kedd kora esti 1,0810 dollárról 1,0814 dollárra változott.

Jöhet Hollywood! – Új filmstúdiók várják a bécsi filmipar felvirágzását

Az üzemeltetők 2025-re változatos osztrák, nemzetközi és akár hollywoodi játékfilmekre, sorozatok gazdag kínálatára számítanak.

Vegyesen mozgott a forint árfolyama

Az eurót hétfőn reggel 404,15 forinton jegyezték a péntek esti 404,09 forint után.

Gazdaság

Az MFB kiemelt jelentőségű pénzügyi művelete

A klubhitelek lényege, hogy a hitelfelvevő nem egyetlen pénzintézettől, hanem több banktól, azaz az általuk alkotott csoporttól jut forráshoz, amelyet a részt vevő bankok azonos feltételekkel és futamidőre biztosítanak.

Megszületett a döntés: így változik majd az ÁFA az Európai Unióban

2024. november 5-én az Európai Unió Gazdasági és Pénzügyi Tanácsának (ECOFIN) miniszterei a soros magyar elnökség alatt elfogadták az úgynevezett „VAT in the Digital...

Történelmi csúcson a bitcoin

A bitcoin eddigi történelmi csúcsa 73 ezer 777 dollár volt, ezt idén március 14-én érte el.

Hát ezt is megértük! Már dolláros nyugdíjra is spórolhatunk

Ehhez persze be kellett fektetni az eurót és a dollárt is, amit egyre többen megtesznek a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint.