Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság A Bank of England nem tudja megakadályozni a recessziót
No menu items!

A Bank of England nem tudja megakadályozni a recessziót

A Bank of Englandnek nincs sok eszköze a brit gazdaság recessziójának elkerülésére, mivel a recessziót az ukrajnai háború okozza – jelentette ki a brit jegybank kormányzója.

Andrew Bailey a londoni alsóház költségvetési bizottságának meghallgatásán kijelentette: továbbra is a brit gazdaság recesszióba süllyedése a legvalószínűbb előrejelzési forgatókönyv.

A Bank of England eddigi pénzügypolitikai lépéseit bíráló nyilatkozatokra reagálva Bailey úgy fogalmazott: nem a jegybank monetáris tanácsa, hanem Vlagyimir Putyin orosz elnök taszítja recesszióba az Egyesült Királyságot, mivel a brit recessziót “túlnyomórészt” Oroszország ukrajnai háborúja és a háború által felhajtott energiaárak okozzák.

Andrew Bailey

Arra a képviselői kérdésre, hogy a jegybanknak van-e elégséges eszköztára, amelyet felhasználhat a recesszió elkerülésére, a Bank of England kormányzója úgy felelt: mivel az ukrajnai háborúnak rendkívül erőteljes átgyűrűző hatásai vannak, “a válasz a kérdésre az, hogy nincs“.

A brit jegybank monetáris tanácsa a múlt hónapban ismertetett legújabb negyedéves pénzügypolitikai jelentésében közölte: felülvizsgált előrejelzése szerint a brit gazdaság az idei negyedik negyedévtől recesszióba kerül, és a recesszió a jövő év egészére áthúzódik.

A jelentésben szereplő új prognózis szerint a negyedik negyedévben az éves összevetésű infláció valamivel 13 százalék fölé gyorsul, elsősorban a vártnál is valószínűleg gyorsabban emelkedő háztartási energiaárak miatt.

A Bank of England szerint ebben a környezetben a háztartások adózott reáljövedelme várhatóan meredek ívben zuhan, és emiatt a brit hazai össztermék (GDP) 2022 negyedik negyedéve és 2023 negyedik negyedéve között valószínűleg minden egyes negyedévben visszaesik.

A brit jegybank alapeseti prognózisa szerint a brit GDP-érték a legutóbb mért csúcs és a recesszió várható mélypontja között 2,25 százalékkal csökken.

A bank azonban ennek ellenére évtizedek óta nem tapasztalt ütemű kamatemelési ciklusba kezdett az ugyancsak több évtizede nem mért sebességű infláció miatt.

A Bank of England – az EU-n kívüli legnagyobb európai gazdaság jegybankja – tavaly december 16-án kezdte a szigorítási ciklust az addigi 0,10 százalékos mélységi kamatrekordról, és eddig 1,75 százalékra emelte alapkamatát.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Az Otthonfelújítási program felhívását szakmai egyeztetés előzi meg

Júniustól indul az Otthonfelújítási program, amellyel a kormány a családokat és a magyar gazdaság növekedését is támogatja, a programban június 3-tól az MFB Pontokon keresztül lehet részt venni.

Megkezdte működését Bécs első zöldhidrogén-üzeme

Az emelkedőkkel és gyakori megállókkal tarkított vonalon jövő évtől tíz portugál gyártmányú, akadálymentes CaetanoBus szállítja majd az utasokat. 

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

2030-ig megkétszereződik a geotermikus energia hazai felhasználása

Március elején nyílt meg a Svájci Alap forrásaiból finanszírozott 5,3 milliárd forintos felhívás egyebek mellett meglévő termálkutak korszerűsítésének vagy állami tulajdonban levő szénhidrogén-kutak termálkúttá alakításának támogatására
Hirdetés

Hírek

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.

Az Amerikából érkezett kedvező makrogazdasági adat hatására csúcson a BUX

BUX 1027,91 pontos, 1,56 százalékos emelkedéssel, 66 839,15 ponton, történelmi csúcson zárt szerdán.
Hirdetés

Gazdaság

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.

Begyújtották a rakétát a nyugdíjpénztárak

A magán-nyugdíjpénztári alapok hasonlóan teljesítettek, mint az önkéntes pénztári portfóliók. A legkockázatosabb növekedési alapok árfolyama emelkedett a legnagyobb mértékben 2,7-5,1 százalék között.

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.