Hirdetés
Kezdőlap Építőipar  A betonéhség felzabálja a természetet
No menu items!

 A betonéhség felzabálja a természetet

Környezetvédők tiltakoznak, mert szerintük a betonkészítéshez szükséges több milliárd tonna homok és kavics bányászásával, a tengerpartok és a folyómedrek kimerülnek. A BBC News a gazdasági elemzője, Tim Bowler azt a nézetet is osztja, hogy  az építőipar az üvegház hatás egyik fő okozója azáltal, hogy a cementgyártás önmaga egyedül felel a globális széndioxid kibocsátás 7 százalékáért.

A BBC News elemzője rámutat arra is, hogy a sok országban gyakran illegálisan kitermelt homok hiánya okozza elsősorban a hatalmas, pusztító méretű és hirtelen áradásokat. Ugyanez érvényes a tengerparti fövény hiányára is, amelyik a viharok energiáját és vízmennyiségét tudták eddig megkötni illetve levezetni, megvédve a szárazföldet az elemi károktól.

A homokéhség azért is jelent rejtett katasztrófát – állítják a BBC-nek nyilatkozó tudósok -, mert a közkeletű hiedelmekkel ellentétben, a végtelennek tűnő sivatagi homok nem megfelelő az építőiparnak, mivel a szemcséi sima felületűek és gömbölyűek. A betonkészítéshez a tengerpartok és folyómedrek szögletes, daraszerű homokja kell.

Tim Bowler idézi az OECD hivatalos jelentését, amelynek értelmében a világon évente 27 milliárd tonna homokot zabál fel az építőipar, és az éhsége nemhogy csökkenne, hanem 2060-ig vélhetően meg is duplázódik: évenkénti 55 milliárd tonnára nőhet. Ez pedig – vélekednek a kutatók – azt jelenti, hogy gyorsabban használjuk fel a világ homok készletét, mint amilyen ütemben azt a természet visszapótolhatná.

A BBC News számos kutatóintézetre – köztük a Bath University tudósaira – hivatkozva azt írja, hogy a kutatások középpontjában napjainkra a cementnek és a homoknak más anyagokkal történő helyettesítése került, ami nem is reménytelen.

A kutatók úgy vélik a Bath University-n, hogy a betonba való homok 10 %-át lehetne műanyaggal pótolni oly módon, hogy az nem befolyásolja a beton kötőerejét, valamint szilárdságát. Míg Ausztráliában a 100 százalékosan újrahasznosított műanyaggal kísérleteznek a mérnök-kutatók, addig az Exeter University-n nanotechnológiával grafént adagolnak a betonhoz, ami kétszer olyan erőssé és négyszeresen vízállóbbá teszi azt. Különös előnye ez utóbbi betonkészítési technológiának, hogy a nyersanyag szükségletet majdnem a felére csökkenti.

A BBC News elemzője arra hívja fel a figyelmet, hogy a világ cement felhasználása 1990 óta a 300 százalékos magasságig emelkedett, jórészt a kínai építőipar robbanásszerű bővülésének eredményeként.

Szerencsére a kutatás is szintet lépett – fejeződik be a tudósítás – mivel több helyen ma már azzal kísérleteznek, hogy a szén-dioxidot belemossák a betonba, vagy a technológia során csapdába zárják a betonon belül. Az egyik kanadai építőipari vállalatnak ez már oly mértékig sikerült, hogy évenként közel 700 millió tonna szén-dioxidtól mentik meg a légkörünket, ennyivel csökkentik az üvegház hatást.

Mindeddig 100 vállalkozás vette át a technológiát – olvashatjuk a BBC News gazdasági rovatában.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Az Otthonfelújítási program felhívását szakmai egyeztetés előzi meg

Júniustól indul az Otthonfelújítási program, amellyel a kormány a családokat és a magyar gazdaság növekedését is támogatja, a programban június 3-tól az MFB Pontokon keresztül lehet részt venni.

Megkezdte működését Bécs első zöldhidrogén-üzeme

Az emelkedőkkel és gyakori megállókkal tarkított vonalon jövő évtől tíz portugál gyártmányú, akadálymentes CaetanoBus szállítja majd az utasokat. 

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

2030-ig megkétszereződik a geotermikus energia hazai felhasználása

Március elején nyílt meg a Svájci Alap forrásaiból finanszírozott 5,3 milliárd forintos felhívás egyebek mellett meglévő termálkutak korszerűsítésének vagy állami tulajdonban levő szénhidrogén-kutak termálkúttá alakításának támogatására
Hirdetés

Hírek

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.

Az Amerikából érkezett kedvező makrogazdasági adat hatására csúcson a BUX

BUX 1027,91 pontos, 1,56 százalékos emelkedéssel, 66 839,15 ponton, történelmi csúcson zárt szerdán.
Hirdetés

Gazdaság

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.

Begyújtották a rakétát a nyugdíjpénztárak

A magán-nyugdíjpénztári alapok hasonlóan teljesítettek, mint az önkéntes pénztári portfóliók. A legkockázatosabb növekedési alapok árfolyama emelkedett a legnagyobb mértékben 2,7-5,1 százalék között.

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.