Kezdőlap Világgazdaság A globális energiamérleghez az orosz LNG is kell
No menu items!

A globális energiamérleghez az orosz LNG is kell

Illusztráció: Bigstock

Az Európai Unió idén csökkentette az orosz energiától való függőségét, betiltotta a szénimportot, és olajembargóra is készül. Az orosz LNG kereskedelme azonban virágzik, és nem valószínű, hogy az EU egyhamar bojkottálni fogja.

Az Oroszországból származó cseppfolyósított földgáz (LNG) EU-ba való behozatala egy év alatt mintegy 40%-kal nőtt, mivel a vevők igyekeznek pótolni a csővezetékes szállítás csökkenő mennyiségét. Ez sokak számára keserű pirulát jelent a blokkban, amely súlyos szankciókkal sújtotta a Kremlt, hogy megfossza az ukrajnai háborút tápláló pénzektől. Az Európai Unió január és szeptember között rekordösszeget, 12,5 milliárd eurót költött orosz cseppfolyósított földgázra. Ötször többet, mint egy évvel korábban – számolt be a Bloomberg.

Az olyan országok, mint Franciaország és Belgium megugró kereslete hozzájárult ahhoz, hogy Oroszország idén az északnyugat-európai LNG-szállítók második helyezettje lett, jóval az Egyesült Államok mögött, de Katar előtt, amint azt a hajókövetési és kikötői adatok mutatják.

Az ukrajnai invázió előtt az Oroszországból származó vezetékes gáz volt Európa legnagyobb üzemanyagforrása. Mivel a Kreml azóta megszorította az ellátást, a régió kénytelen volt több LNG-t behozni Oroszországból és a világ minden tájáról, hogy feltöltse a tárolókat.

Az orosz LNG-nek továbbra is áramolnia kell” – mondta Anne-Sophie Corbeau, a Columbia Egyetem Globális Energiapolitikai Központjának kutatója. “Szükségünk van erre a globális LNG-mérlegben: az már így is elég szűkös. Úgy gondolom, hogy a legtöbb európai ország szívesen huny szemet e felett” – tette hozzá.

Az európai nemzetek közül csak az Egyesült Királyság és a balti államok állították le az orosz LNG vásárlását. Ezzel szemben az orosz kőolajat a vevők széles körben elkerülik a régióban, és az uniós tilalom december 5-én lép hatályba.

Az orosz gáz teljes embargója soha nem merült fel komolyan, tekintettel a globális kínálat szűkösségére és arra, hogy jövőre még szűkebb lehet a piac. Az EU mégis erőfeszítéseket tett alternatív beszerzési lehetőségek felkutatására. Márciusban a blokk ígéretet tett arra, hogy idén az Oroszországból származó gázimportjának csaknem kétharmadát kiváltja, az új mennyiségek nagy részét globális LNG formájában.

Az orosz gáz jelenleg kevesebb mint 10%-át teszi ki a régió gázellátásának, szemben a tavalyi több mint egyharmaddal, de az LNG részesedése az orosz szállításokból közel a felét teszi ki.

A hajókövetési adatok szerint az európai szállítások messze nem egyenletesek. Mivel Nagy-Britannia elutasította az orosz LNG-t, a szállítmányok máshol találtak otthonra: az ország belga kikötőkbe irányuló szállítmányai január és október között több mint kétszeresére nőttek, Franciaország importja pedig 60%-kal emelkedett.

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Sikeres jubileumi szezont zárt és nagy tervekre készül a Mátraszentistváni Sípark

Közel ötvenezer vendéget fogadott a 20. születésnapját ünneplő Mátraszentistváni Sípark a 2024-2025-ös téli szezonban. A hazai síszezon december 26-án a Síparkban kezdődött, és egészen március 23-ig tartott, 84 napon át biztosítva télen is a mozgás, az aktív életforma lehetőségét a magyar családoknak és mindenkinek, aki kedveli a téli sportokat.

Lakásbiztosítása van? Siessen, már nincs sok idő váltani!

Néhány nap van már csak hátra a lakásbiztosítási kampányból. Addig még mindenki megtalálhatja a neki legmegfelelőbb konstrukciót, akár alacsonyabb díjút, akár magasabb biztosítási összegűt keres. A Bank360.hu összegyűjtötte mire kell figyelni, hogy valóban jól járjunk a váltással.

Francia mintára segítenék a szatmár-beregi térség turisztikai fejlődését

Francia mintára közös projektet tervez indítani a Kislépték Egyesület, a Minden, ami Szatmár-Bereg Egyesület és a Stílusos Vidéki Éttermiség (SVÉT) a szatmári és beregi térségben, hogy elősegítsék a turisztikai régió fejlődését.

Az MNB új vezérigazgatót jelöl a Budapesti Értéktőzsde élére

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) igazgatósága 2025. május 1-jei hatállyal Tóth Tibort jelöli a Budapesti Értéktőzsde vezérigazgatójának. A korábbi makrogazdasági és nemzetközi ügyekért felelős államtitkár Végh Richárdot váltja a BÉT élén.
Hirdetés

Hírek

Így módosulhat most az ESG-törvény

A Nemzetgazdasági Minisztérium társadalmi egyeztetést indít az Európai Bizottság...

Erősödött a forint reggel

Erősödött a forint árfolyama hétfő reggel a főbb devizákkal szemben a péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Március végétől Debrecenből Lipcsébe és Máltára hoz járatot a BMW

A Universal Airlines március 30-tól heti két retúrjáratot indít...

Németország kiszabadult a költségvetési kalodából. Örülhetünk?

Friedrich Merz A német parlament történelmi döntést hozott: elfogadták azt...

Gyengült hétfő reggelre a forint

Az eurót hétfő reggel hét órakor 399,59 forinton jegyezték a péntek esti 398,92 forint után. A dollár jegyzése 367,36 forintra ment fel 366,46-ról, a svájci franké pedig 415,39-re 414,30 forintról.

Gyengült a forint kedd reggel

Gyengült a forint árfolyama kedd reggel a főbb devizákkal szemben az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Cseh szakember az Air France-KLM magyarországi irodájának új vezetője

A légitársasági csoportnál 23 éve dolgozó Jan Kropáčeket nevezte...

BÉT – Csökkenéssel nyithat a budapesti tőzsde

A Mol fontos szinteket tört át, 52 forinttal, 1,8 százalékkal 2946 forintra erősödött, 1,8 milliárd forintos forgalomban. Rövid távú támasz 2920 forint közelében, a következő ellenállás 2 965 forintnál található.
Hirdetés

Gazdaság

Az adóelőlegből is igénybe vehető az szja-kedvezmény

Nyomtatásra, irattárolásra sincs szükség, mert a nyilatkozatot az adóhivatal automatikusan továbbítja az abban megjelölt munkáltatónak, kifizetőnek.

Az alapvető élelmiszerek árának csökkentéséért lép a GVH

A nemzeti versenyhatóság álláspontja szerint az érdekképviseleti szervezetek által rendszeresen kiadott áremelési közlemények sérthetik a tisztességes piaci versenyt és fokozzák az inflációs nyomást.

Itt az első kamatforduló, utalják a csúcshozamot az inflációkövető állampapírokra

A PMÁP-ot az államkincstár 99 százalékos árfolyamon váltja vissza, de ez az egy százaléknyi veszteség is bőven megéri, hiszen a többi lakossági állampapír közül a legalacsonyabb kamatú is 5,5 százalékot fizet

Megvan az új PMÁP kamat, kezdődhet a nagy állampapírcsata

Az idei PMÁP-lejáratokról és kamatfizetésekről már tavaly megkezdték az egyeztetést az ügyfelekkel, hogy fel tudjanak készülni, mi legyen a pénzükkel, amikor érkeznek a kifizetések.