Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság A kommunista Kína kapitalista piacgazdasága
No menu items!

A kommunista Kína kapitalista piacgazdasága

Hogy működik a kommunista Kína kapitalista piacgazdasága? A Hszi Csin-ping vezette párt egyre intenzívebben ellenőrzi a gazdaságot. Kínában az állami vállalatok a GDP 30 százalékát adják. A magáncégeket a párttitkárokon keresztül ellenőrzi az állam. Az 500 legnagyobb külföldi cég 92 százalékánál is van helyi pártszervezet. Kína intenzíven befolyásolja a külföldön tevékenykedő és sokszor részben külföldi tulajdonban álló cégeket is.

Gazdasági csoda mellékhatásokkal

Teng Hsziao-ping a ’80-as években hirdette meg a gazdaság átalakítását. Azóta 800 millió kínai tört ki a szegénységből; a kommunista Kína a globális GDP 18 százalékát adja; abszolút értékben a világ második legnagyobb gazdasága; a vásárlóerőhöz viszonyítva a dobogó legfelső fokán áll; a gazdaság és a kínaiak jövedelme átlagosan évi 10 százalékkal nő. Egyidejűleg sosem látott társadalmi különbségek alakultak ki. A vagyoni különbségeket mérő Gini-index 20 év alatt 15 százalékkal nőtt. Az európai átlag kétszerese és az USA-nál is jóval nagyobb jövedelmi különbséget mutat.

a z kommunista kína kereseti viszonyai szélesre tárták az ollt
Világbank becslés  / Adatok” . data.worldbank.org / Letöltve: 2020. július 23 .

Kommunistább, mint gondolnánk

A liberalizáció következtében sokszorosára nőtt a privátgazdaság súlya, de GDP 30 százalékát továbbra is az állami vállalatok adják. E mellett a Kínai Kommunista Párt (KKP) formális és informális eszközökkel a magáncéget is számottevően ellenőrzi. Az uralkodó ideológia szerint a magángazdaságnak a társadalom és ezért a párt érdekeit kell szolgálnia.

A KKP a gazdasági átalakulás ellenére alig vesztett súlyából. Sőt, a párttagok száma 92 millióval rekordot döntött. Az 1,4 milliárd kínai 6,6 százaléka KKP-tag. Összetételük köszönő viszonyban sincs a párt saját ideológiájával: munkások és parasztok helyett értelmiségiek és közalkalmazottak. Megszűnt a korábban osztályellenségnek számító vállalkozók felvételi tilalma is. A három csoport, amelyet a KKP eufemisztikus szakzsargonja a ’képzett munkaerő’ megjelöléssel illet, a tagok 50 százalékát teszi ki. A munkások és parasztok arány 30 százalék alá süllyedt.

Az új tag többsége karrierje gyorsabb és eredményesebb építésének reményében lépett be. Fontos cél a párttagok nemzeti szellemiségének erősítése is. Ennek érdekében a KKP társasutakat szervez olyan helyekre, amelyek Kína, illetve a KKP történetében fontos szerepet játszottak.

Harc az ’ideológiai elhajlók’ ellen

Mióta 2013-ban Hszi Csin-ping vette át a Párt és a kormány irányítást, a KKP irányvonalának még szorosabb követését várják el a tagoktól. A korrupció leküzdésének jelszavával harc indult a párt mellett a közigazgatásban, a magánszektorban is. A párt elvárja, hogy tagjai ’szavakban és tettekben is kövessék az ideológiát’, ’erkölcsösen életvitelt folytassanak’, valamint, hogy ’szerényen és visszafogottan éljenek’.

Aki nem tartja magát a párt politikájához, hamar kiesik a ’bizalom köréből’. Erre jó példa a világ legnagyobb online fizetési rendszere, az Alibaba alapító-elnöke. A karizmatikus Jack Ma kínai viszonyok között meglehetősen nyíltan beszél. Amikor tavaly ősszel a KKP, illetve az állami bankrendszer lett a szidalmainak a tárgya, a pekingi vezetésnél betelt a pohár: Jack Ma eltűnt a nyilvánosság elől, valószínűleg őrizetbe került; az Alibaba tőzsdére meneteli engedélyét visszavonták és tevékenysége korlátozására kötelezték.

Az Alibaba esete azt is mutatja, hogy a párt jóval aktívabban avatkozik be a gazdaságba és a cégek tevékenységébe, mint az a nyugati piacgazdaságokban megszokott. Egyrészt, hogy lojalitásra kényszerítse őket. Másrészt, hogy a gazdaság kulcsfontosságúnak tartott szegmenseit ellenőrizze. Az Alibaba a legnagyobb kínai online áruházként és digitális fizetési rendszer üzemeltetőjeként felbecsülhetetlen értékű adatokkal rendelkezik kínaiak százmillióinak vásárlási és fizetési szokásairól. E mellett a kis- és középvállalkozásoknak nyújtott hiteleken keresztül cégek tízezreit tartja pénzügyi ellenőrzése alatt.

A Párt mindenhol ott van

„A Párt feladata a kormány, a haderő, a társadalom, az oktatás és a gazdaság vezetése” – fektette le Hszi Csin-ping. Ennek gyakorlati kihatása a gazdasági irányítására a 2018-as direktíva, mi szerint helyi pártszervezetet kell alapítani minden Kínában bejegyzett vállalatnál. A külföldi cégek nyugati leányvállalataira nem vonatkozik az előírás, az 500 legnagyobb 92 százalékánál mégis működik már pártszervezet. Így a KKP az állami vállaltokon és a kormányzati gazdaságiirányításon keresztül nem csak közvetlenül, de a céges pártitkárok segítségével közvetve is irányítja a gazdasági folyamatokat.

Merkel a kommunista kína vezetőjével
Angela Merkel német kancellár bemutatja Xi Jinping kínai elnöknek a 18. századi kínai térképet a kancellári hivatalban, Berlinben Kép / Forrás / Tme/ BPA / Getty Images 

Fegyelmi Vétségek Központi Bizottsága

A ’Fegyelmi Vétségek Központi Bizottsága’ (CCDI) az egyik legélesebb fegyver a KKP kezében a párttagok megregulázására. A bizottság bírósági kontroll nélkül szab ki szankciók azokra, akik nem tartják magukat a KKP irányvonalához. A CCDI a néhány éve meghirdetett korrupció elleni harcra hivatkozva egyre kisebb ’elhajlások’ esetén, egyre gyakrabban, egyre súlyosabb büntetéseket alkalmaz.

Az úgynevezett ’Gyűlések a társadalom demokratizálódásáért’ deklarált célja az ’ideológiai elhajlók megszégyenítése’. A kínaiak számára Mao, Magyarországon pedig a Rákosi-korszakból ismert gyűléseken a párttagoknak az ’elhajló’ elvtársaikat kell kritizálniuk, akiknek önkritikát kell gyakorolniuk. A gazdasági társaságoknál a vezetéssel szembeni lojalitás biztosítására is szolgálnak a fórumokat.

A Párt már a spájzban van

A KKP elsősorban az elvtársak továbbképzésére, kulturális és szabadidős tevékenységeik szervezésére és új tagok toborzására használja a párttitkárokat.

A magáncégek tevékenységébe még ritkán szólnak bele a párttitkárok. De ez változtathat, ha a KKP a gyakorlatban kezdi alkalmazni ’A kínai karakterű modern vállalatok szervezet és működése’ címet viselő irányelvet. A 2020-ban elfogadott direktíva szerint „a magántársaságoknak is tudomásul kell venniük, hogy a személyzeti döntésekben a Párté a végső szó”.

Ye Quing, a ’Kínai Kereskedelmi és Iparkamara’ elnökének értelmezése szerint az irányelv világos célja, hogy a vállalatok személyzeti osztályait a párttitkár kontrollja alá rendelje. A jövőben a helyi pártszervezetek jóváhagyása kellene a dolgozók felvételéhez és elbocsátásához. Ye Quing szerint az irányelv végrehajtásának részeként a CCDI mintájára pártfórumot kellene létrehozni a vállalatok párthűségének felügyeletére és a pártfegyelem megsértésének szankcionálására. Az új testületnek akkor is fegyelmi joga lenne, ha „egy dolgozó morálisan megkérdőjelezhető módon viselkedik akár privát, akár az üzleti életben”. Quing a ’Kínai Kereskedelmi és Iparkamara’ éves gyűlésén nyíltan kimondta, hogy a KKP fegyelmi hatáskört akar magának a nem párttag kínaiak felett is. „A magánvállalatoknak hasonló elvek szerint kellene működniük, mint az államaiknak” – foglalta össze az irányelv lényegét.

Mindezeken túl a párt irányelveit a cégek szervezeti és működési szabályzatának részévé kellene tenni, az irányelv végrehajtásának és az új fegyelmi fórum működésének személyi és anyagi terheit pedig a cégeknek kellene viselniük.

Gazdasági imperializmus

Ahogy a XX. században, úgy a XXI-ben is nagy ideológiai flexibilitást mutat a KKP hatalma fenntartása érdekében. A vezetés elengedhetetlennek tartja a mindennapokat egyre jobban meghatározó magángazdaság ellenőrzését.

Miközben Peking külpolitikailag és katonailag hagyományosan visszafogott, gazdaságilag egyre erősebben van jelen szerte a világban, különösen az ’Új Selyemút’ beruházásai megvalósulnak nyomvonalán.

Az Új Selyemút Gazdasági Övezet geostratégiai és földrajzi dimenziói Forrás: unipub.lib.uni-corvinus.hu
Az Új Selyemút Gazdasági Övezet
geostratégiai és földrajzi dimenziói Forrás: unipub.lib.uni-corvinus.hu

A projekt keretében intenzíven befolyásolhatja és ellenőrizheti a külföldön tevékenykedő és sokszor részben külföldi tulajdonú cégeket is.

Petrus Szabolcs   

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

A kormány felszólítása az üzemanyag-kereskedőkhöz

A kormány a családok védelme érdekben újra nyomatékosan kér minden üzemanyag-kereskedőt, hogy a régiós árakat a lehető legrövidebb időn belül érjék el

A magyarok 15 százaléka keres külföldön állást

Globálisan 33 százalék, Magyarországon 37 százalék a maradás okaként a szülőhazájához való erős kötődést említette,.

Létrejön a közvetlen légi összeköttetés egy hetedik kínai nagyvárossal is Budapestről

Mindössze előző nap jelentették be, hogy idén nyártól Hszian is közvetlenül elérhető lesz Budapestről, nem sokkal korábban pedig a járatindítást Kuangcsouba.

A versenyképesség egyik kulcsa az energiahatékonyság növelése

A magyar gazdaság versenyképességének egyik kulcsa az energiahatékonyság növelése
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.