Kezdőlap Világgazdaság A kommunista Kína kapitalista piacgazdasága
No menu items!

A kommunista Kína kapitalista piacgazdasága

Hogy működik a kommunista Kína kapitalista piacgazdasága? A Hszi Csin-ping vezette párt egyre intenzívebben ellenőrzi a gazdaságot. Kínában az állami vállalatok a GDP 30 százalékát adják. A magáncégeket a párttitkárokon keresztül ellenőrzi az állam. Az 500 legnagyobb külföldi cég 92 százalékánál is van helyi pártszervezet. Kína intenzíven befolyásolja a külföldön tevékenykedő és sokszor részben külföldi tulajdonban álló cégeket is.

Gazdasági csoda mellékhatásokkal

Teng Hsziao-ping a ’80-as években hirdette meg a gazdaság átalakítását. Azóta 800 millió kínai tört ki a szegénységből; a kommunista Kína a globális GDP 18 százalékát adja; abszolút értékben a világ második legnagyobb gazdasága; a vásárlóerőhöz viszonyítva a dobogó legfelső fokán áll; a gazdaság és a kínaiak jövedelme átlagosan évi 10 százalékkal nő. Egyidejűleg sosem látott társadalmi különbségek alakultak ki. A vagyoni különbségeket mérő Gini-index 20 év alatt 15 százalékkal nőtt. Az európai átlag kétszerese és az USA-nál is jóval nagyobb jövedelmi különbséget mutat.

a z kommunista kína kereseti viszonyai szélesre tárták az ollt
Világbank becslés  / Adatok” . data.worldbank.org / Letöltve: 2020. július 23 .

Kommunistább, mint gondolnánk

A liberalizáció következtében sokszorosára nőtt a privátgazdaság súlya, de GDP 30 százalékát továbbra is az állami vállalatok adják. E mellett a Kínai Kommunista Párt (KKP) formális és informális eszközökkel a magáncéget is számottevően ellenőrzi. Az uralkodó ideológia szerint a magángazdaságnak a társadalom és ezért a párt érdekeit kell szolgálnia.

A KKP a gazdasági átalakulás ellenére alig vesztett súlyából. Sőt, a párttagok száma 92 millióval rekordot döntött. Az 1,4 milliárd kínai 6,6 százaléka KKP-tag. Összetételük köszönő viszonyban sincs a párt saját ideológiájával: munkások és parasztok helyett értelmiségiek és közalkalmazottak. Megszűnt a korábban osztályellenségnek számító vállalkozók felvételi tilalma is. A három csoport, amelyet a KKP eufemisztikus szakzsargonja a ’képzett munkaerő’ megjelöléssel illet, a tagok 50 százalékát teszi ki. A munkások és parasztok arány 30 százalék alá süllyedt.

Az új tag többsége karrierje gyorsabb és eredményesebb építésének reményében lépett be. Fontos cél a párttagok nemzeti szellemiségének erősítése is. Ennek érdekében a KKP társasutakat szervez olyan helyekre, amelyek Kína, illetve a KKP történetében fontos szerepet játszottak.

Harc az ’ideológiai elhajlók’ ellen

Mióta 2013-ban Hszi Csin-ping vette át a Párt és a kormány irányítást, a KKP irányvonalának még szorosabb követését várják el a tagoktól. A korrupció leküzdésének jelszavával harc indult a párt mellett a közigazgatásban, a magánszektorban is. A párt elvárja, hogy tagjai ’szavakban és tettekben is kövessék az ideológiát’, ’erkölcsösen életvitelt folytassanak’, valamint, hogy ’szerényen és visszafogottan éljenek’.

Aki nem tartja magát a párt politikájához, hamar kiesik a ’bizalom köréből’. Erre jó példa a világ legnagyobb online fizetési rendszere, az Alibaba alapító-elnöke. A karizmatikus Jack Ma kínai viszonyok között meglehetősen nyíltan beszél. Amikor tavaly ősszel a KKP, illetve az állami bankrendszer lett a szidalmainak a tárgya, a pekingi vezetésnél betelt a pohár: Jack Ma eltűnt a nyilvánosság elől, valószínűleg őrizetbe került; az Alibaba tőzsdére meneteli engedélyét visszavonták és tevékenysége korlátozására kötelezték.

Az Alibaba esete azt is mutatja, hogy a párt jóval aktívabban avatkozik be a gazdaságba és a cégek tevékenységébe, mint az a nyugati piacgazdaságokban megszokott. Egyrészt, hogy lojalitásra kényszerítse őket. Másrészt, hogy a gazdaság kulcsfontosságúnak tartott szegmenseit ellenőrizze. Az Alibaba a legnagyobb kínai online áruházként és digitális fizetési rendszer üzemeltetőjeként felbecsülhetetlen értékű adatokkal rendelkezik kínaiak százmillióinak vásárlási és fizetési szokásairól. E mellett a kis- és középvállalkozásoknak nyújtott hiteleken keresztül cégek tízezreit tartja pénzügyi ellenőrzése alatt.

A Párt mindenhol ott van

„A Párt feladata a kormány, a haderő, a társadalom, az oktatás és a gazdaság vezetése” – fektette le Hszi Csin-ping. Ennek gyakorlati kihatása a gazdasági irányítására a 2018-as direktíva, mi szerint helyi pártszervezetet kell alapítani minden Kínában bejegyzett vállalatnál. A külföldi cégek nyugati leányvállalataira nem vonatkozik az előírás, az 500 legnagyobb 92 százalékánál mégis működik már pártszervezet. Így a KKP az állami vállaltokon és a kormányzati gazdaságiirányításon keresztül nem csak közvetlenül, de a céges pártitkárok segítségével közvetve is irányítja a gazdasági folyamatokat.

Merkel a kommunista kína vezetőjével
Angela Merkel német kancellár bemutatja Xi Jinping kínai elnöknek a 18. századi kínai térképet a kancellári hivatalban, Berlinben Kép / Forrás / Tme/ BPA / Getty Images 

Fegyelmi Vétségek Központi Bizottsága

A ’Fegyelmi Vétségek Központi Bizottsága’ (CCDI) az egyik legélesebb fegyver a KKP kezében a párttagok megregulázására. A bizottság bírósági kontroll nélkül szab ki szankciók azokra, akik nem tartják magukat a KKP irányvonalához. A CCDI a néhány éve meghirdetett korrupció elleni harcra hivatkozva egyre kisebb ’elhajlások’ esetén, egyre gyakrabban, egyre súlyosabb büntetéseket alkalmaz.

Az úgynevezett ’Gyűlések a társadalom demokratizálódásáért’ deklarált célja az ’ideológiai elhajlók megszégyenítése’. A kínaiak számára Mao, Magyarországon pedig a Rákosi-korszakból ismert gyűléseken a párttagoknak az ’elhajló’ elvtársaikat kell kritizálniuk, akiknek önkritikát kell gyakorolniuk. A gazdasági társaságoknál a vezetéssel szembeni lojalitás biztosítására is szolgálnak a fórumokat.

A Párt már a spájzban van

A KKP elsősorban az elvtársak továbbképzésére, kulturális és szabadidős tevékenységeik szervezésére és új tagok toborzására használja a párttitkárokat.

A magáncégek tevékenységébe még ritkán szólnak bele a párttitkárok. De ez változtathat, ha a KKP a gyakorlatban kezdi alkalmazni ’A kínai karakterű modern vállalatok szervezet és működése’ címet viselő irányelvet. A 2020-ban elfogadott direktíva szerint „a magántársaságoknak is tudomásul kell venniük, hogy a személyzeti döntésekben a Párté a végső szó”.

Ye Quing, a ’Kínai Kereskedelmi és Iparkamara’ elnökének értelmezése szerint az irányelv világos célja, hogy a vállalatok személyzeti osztályait a párttitkár kontrollja alá rendelje. A jövőben a helyi pártszervezetek jóváhagyása kellene a dolgozók felvételéhez és elbocsátásához. Ye Quing szerint az irányelv végrehajtásának részeként a CCDI mintájára pártfórumot kellene létrehozni a vállalatok párthűségének felügyeletére és a pártfegyelem megsértésének szankcionálására. Az új testületnek akkor is fegyelmi joga lenne, ha „egy dolgozó morálisan megkérdőjelezhető módon viselkedik akár privát, akár az üzleti életben”. Quing a ’Kínai Kereskedelmi és Iparkamara’ éves gyűlésén nyíltan kimondta, hogy a KKP fegyelmi hatáskört akar magának a nem párttag kínaiak felett is. „A magánvállalatoknak hasonló elvek szerint kellene működniük, mint az államaiknak” – foglalta össze az irányelv lényegét.

Mindezeken túl a párt irányelveit a cégek szervezeti és működési szabályzatának részévé kellene tenni, az irányelv végrehajtásának és az új fegyelmi fórum működésének személyi és anyagi terheit pedig a cégeknek kellene viselniük.

Gazdasági imperializmus

Ahogy a XX. században, úgy a XXI-ben is nagy ideológiai flexibilitást mutat a KKP hatalma fenntartása érdekében. A vezetés elengedhetetlennek tartja a mindennapokat egyre jobban meghatározó magángazdaság ellenőrzését.

Miközben Peking külpolitikailag és katonailag hagyományosan visszafogott, gazdaságilag egyre erősebben van jelen szerte a világban, különösen az ’Új Selyemút’ beruházásai megvalósulnak nyomvonalán.

Az Új Selyemút Gazdasági Övezet geostratégiai és földrajzi dimenziói Forrás: unipub.lib.uni-corvinus.hu
Az Új Selyemút Gazdasági Övezet
geostratégiai és földrajzi dimenziói Forrás: unipub.lib.uni-corvinus.hu

A projekt keretében intenzíven befolyásolhatja és ellenőrizheti a külföldön tevékenykedő és sokszor részben külföldi tulajdonú cégeket is.

Petrus Szabolcs   

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Útimorzsák Japánból 2    Rakétavonat és céghűség

Japán alapító tagja a G7 csoportnak és a szervezet megalakulása után röviddel csatlakozott a párizsi székhelyű OECD-hez is.

NAV: július 5-től változik néhány adószabály

Július 5-től változik az alkalmazottjukat be nem jelentők és a hiánypótlási felhívást semmibe vevő cégekre vonatkozó néhány adószabály.

Egyharmad Balatonnak megfelelő öntözővíz-készlet áll rendelkezésre

A rendkívüli aszály és a csapadékhiány ellenére minden öntözési igényt ki tudunk elégíteni – közölte Hubai Imre, az Agrárminisztérium mezőgazdaságért felelős államtitkára. Hozzátette, a gazdáknak ingyenesen biztosított öntözővíz az aszállyal szembeni védekezés kulcsfontosságú eleme.

Több mint 100 világváros vezetője találkozik Bécsben

Július 2. és 4. között több mint száz városvezető és döntéshozó érkezik több mint 50 városból, hogy részt vegyen a bécsi Városházán megrendezett World Cities Summit elnevezésű világvárosi csúcstalálkozó 14. főpolgármesteri konferenciáján. A eseményen a résztvevők a közösen vitatják meg a városokat érintő aktuális kihívásokat és osztják meg egymással gyakorlati, innovatív megoldásaikat.
Hirdetés

Hírek

NAV: július 5-től változik néhány adószabály

Július 5-től változik az alkalmazottjukat be nem jelentők és a hiánypótlási felhívást semmibe vevő cégekre vonatkozó néhány adószabály.

Több mint 100 világváros vezetője találkozik Bécsben

Július 2. és 4. között több mint száz városvezető és döntéshozó érkezik több mint 50 városból, hogy részt vegyen a bécsi Városházán megrendezett World Cities Summit elnevezésű világvárosi csúcstalálkozó 14. főpolgármesteri konferenciáján. A eseményen a résztvevők a közösen vitatják meg a városokat érintő aktuális kihívásokat és osztják meg egymással gyakorlati, innovatív megoldásaikat.

KSH: májusban 2,6 százalékkal elmaradt az ipari termelés az egy évvel korábbitól

2025 májusában az ipari termelés volumene 2,6 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. A munkanaphatástól megtisztított index megegyezik a kiigazítatlannal. A szezonálisan és munkanappal kiigazított adatok alapján az ipari kibocsátás 1,3 százalékkal kisebb volt a 2025. áprilisinál.

Otthon Start programmal nagyon nagyot léphet előre a fiatalok otthonteremtése

Az Otthon Start programmal a kormány egy olyan terméket alkotott, amire évtizedek óta nem volt példa és általa nagyon nagyot léphet előre a fiatalok otthonteremtése.

Magyarországnak is jön a zöld pénz. 3,66 milliárd eurót oszt szét az EU.

Fotó:wikipedia Az Európai Bizottság és az Európai Beruházási Bank ma...

10 év, tripla új lakás négyzetméter ár. Az ÉVOSZ elnök most mégis lát reményt.

Az építőipar és a hazai építőanyag gyártás számára is...

Société Générale pert nyert Horvátországgal szemben a devizahitelesek ügyében

A Société Générale francia bank megnyerte azt pert, amelyet a Beruházási Viták Rendezésének Nemzetközi Központjánál (ICSID) indított Horvátország ellen Washingtonban a svájci frank alapú jelzáloghitelek ügyében

A vendégek messziről elkerülik azokat az éttermeket, ahol rossz a mosdók állapota

A Tork nemzetközi felmérésében a válaszadók 73%-a arról számolt be, hogy a kellemetlen mosdóélmények alapvetően befolyásolják döntésüket, hogy visszatérő vendégek lesznek-e1 a vendéglátóhelyeken
Hirdetés

Gazdaság

Még Angliában is jól pörgött a Raiffeisen Bank zöld kötvénye

Több mint 3,6-szoros túljegyzést regisztrált zöld kötvényére a Raiffeisen Bank Zrt., melyet 300 millió euró összegben bocsátott ki, megerősítve ezzel a fenntartható finanszírozás iránti...

Elfogadta az Országgyűlés az új adószabályokat: változások nem csak 2026-ra, de már az idei évre is!

A magyar gazdaság szereplői és a lakosság számára is jelentős változásokat hoz a napokban kihirdetett, új adócsomag.

Itt a kormány új készpénzes szabálya

A Magyar Közlönyben megjelentek a a részletszabályok arról, hogy hogyan kell a vállalkozásoknak készpénzhasználatot biztosítani.,

Többlettel zárt a központi költségvetés májusban

Májusban többlettel zárt a központi költségvetés: ebben a hónapban 213,5 milliárd forint összegű MVM osztalék-befizetés érkezett a költségvetésbe.