Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság A világban csúcsra tör az infláció, de Japánban úgy sem emelkedik, hogy...
No menu items!

A világban csúcsra tör az infláció, de Japánban úgy sem emelkedik, hogy a központi bank szeretné

Februárban az áremelkedés az 1 százalékot sem érte el Japánban. Illusztráció: Bigstock

Miközben a világ az elmúlt évtizedek legsúlyosabb inflációjával küzd, még mindig van egy ország, ahol az árak nem emelkednek olyan gyorsan, ahogy a központi bank szeretné, és a kamatlábak nulla körül ragadtak.

Ez Japán, ahol a friss kormányzati adatok szerint februárban az árak 0,9 százalékkal emelkedtek az egy évvel korábbihoz képest, és valójában csökkentek, ha az élelmiszerek és az energia árát nem vesszük figyelembe. Az adatokra reagálva a Bank of Japan (BOJ) megerősítette ultrarugalmas monetáris politikáját.

Kuroda Haruhiko

A központi bank kormányzója, Kuroda Haruhiko a The Wall Street Journal beszámolója szerint azt mondta, hogy az infláció átmenetileg elérheti a bank 2 százalékos célját még az idén az olyan nyersanyagok, mint az olaj magasabb világpiaci árai miatt. De “ez nem jelenti azt, hogy elértük az inflációs célunkat” – mondta, hozzátéve, hogy az ilyen mértékű infláció “nem utal arra, hogy változtatni kellene a jelenlegi monetáris politikán“.

Japán megdöbbentő képet mutat az Egyesült Államokkal szemben, ahol az infláció februárban négy évtizedes csúcsra, 7,9 százalékra emelkedett, a Federal Reserve pedig több mint három éve először emelte a kamatlábakat. Más nagy központi bankok is hasonlóan cselekszenek, a Bank of England márciusban már a harmadik egymást követő ülésén emelte a kamatokat.

Ugyanakkor Japánban egyesek úgy vélik, hogy az inflációs nyugalom hamarosan megszakadhat.

A McDonald’s Holdings Co. Japan, amely a McDonald’s éttermeket üzemelteti Japánban, a múlt héten emelte a hamburgerek, sajtburgerek, a McNuggets és néhány más termék árát, a búza, a marhahús és az energia magasabb költségeire hivatkozva. Egy sima sajtburger mostantól 140 jen helyett 160 jenbe, azaz 1,35 dollárnak megfelelő összegbe kerül.

További felfelé irányuló nyomás várható, ahogy a kőolaj és a földgáz magasabb ára beszűrődik a japán gazdaságba. A jen pedig hatéves mélypont közelében van a dollárral szemben, ami azt jelenti, hogy az olaj, a földgáz és a hamburgerhez szükséges marhahús importja jenben kifejezve akkor is többe kerül Japánnak, ha a dollárár nem változik.

Ivasita Mari

A vállalatoknak, különösen azoknak, amelyeknek globális üzletáguk van, nincs más választásuk, mint árat emelni, mert más nemzetekbeli versenytársaik áthárították a magasabb költségeket” – mondta Ivasita Mari, a Daiwa Securities közgazdásza.

A Bank of Japan azonban nem hajlik arra, hogy megelőző csapást mérjen, amíg az infláció a célérték alatt marad. Amiben Japán különbözik az Egyesült Államoktól, az a fogyasztói kereslet hiánya, ami szorosan összefügg a lassú vagy nem létező bérnövekedéssel.

A felszínen inflációsnak tűnhet, de a valóságban a nyomás inkább deflációs” – mondta Nagai Sigeto, az Oxford Economics közgazdásza és a BOJ korábbi tisztviselője. Szerinte a vállalatok többet fizetnek az energiáért és az alapanyagokért, de nehezen tudják áthárítani ezeket a költségeket a fogyasztókra.

Nagai Sigeto

A Bank of Japan egyelőre továbbra is mínusz 0,1 százalékos rövid távú kamatlábat céloz meg, és a 10 éves japán államkötvény hozamát nulla körül kívánja tartani, szemben a 10 éves amerikai kincstárjegyek jelenlegi több mint 2 százalékos hozamával.

Kuroda kormányzó azt mondta, hogy az árak valószínűleg gyorsabb ütemben fognak emelkedni április után, amikor a mobiltelefon-szolgáltatások tavalyi árcsökkentésének hatása megszűnik.

Az inflációt a világban nagyrészt az energiaárak hirtelen emelkedése okozta a közelmúltban, amelyet Oroszország ukrajnai inváziója váltott ki. Ez nem az a forgatókönyv, amelyet a Bank of Japan szeretne: robusztus fogyasztói kereslet és széles körű gazdasági bővülés, amely minden bért és árat megemel.

Egy ilyen helyzetben a Japán Bank vonakodna attól, hogy kamatemeléssel szorítsa le a növekedést, ami tovább csökkenthetné a fogyasztói keresletet.

Még a McDonald’s is óvatosan játszik az árakkal. Míg a sima sajtburgerért körülbelül 17 centtel többet kérnek, addig a dupla sajtburgerért csak feleannyival kell többet fizetni.

A Big Mac pedig egyáltalán nem drágul: továbbra is 390 jen, azaz 3,29 dollár, ami az amerikai McDonald’s éttermekben felszámított 5 dolláros vagy annál is magasabb árakhoz képest igen kedvező.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Markovich Béla, a díjnyertes menedzser az oktatásban és a partnerségben hisz 

Ezt szolgálja a Mapei tudásmegosztási programja is, amely évente több ezer részvevő - diákok, szakemberek, építőanyag kereskedők, tervezők - számára biztosít szakmai képzéseket.

Gyorstöltő tanácsok a szakértőtől

Egyre több mobilgyártó úgy árulja készülékét, hogy annak dobozában a töltőkábel mellet nem lapul már töltő.

Turisztikai támogatással erősít a kormány

Tavaly a járvány után teljes helyreállást ért el az ágazat, idén pedig a vendégéjszakák tartós növekedése várható,

Német Turisztikai Hivatal: A beutazó turizmus 7,8 %-kal nőtt

Az év kezdetétől február végéig 9,4 millió nemzetközi vendégéjszakát jelentettek a legalább tíz ággyal rendelkező szálláshelyek – ez az előző év ugyanezen időszakához képest 7,8 százalékos növekedésnek felel meg.
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.