Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Az amerikaiak sem tudják, jó lenne-e, ha Putyin veszítene
No menu items!

Az amerikaiak sem tudják, jó lenne-e, ha Putyin veszítene

Illusztráció: Bigstock

Oroszország legutóbbi fenyegetései, hogy atomfegyvereket vet be és még tovább csökkenti az energiaellátást, eddig nem riasztották el Ukrajna amerikai és európai szövetségeseit, sőt még eltökéltebbé tették őket abban, hogy győzelemre segítsék Kijevet. Amiben nem annyira biztosak, az az, hogy akarják-e, hogy Vlagyimir Putyin veszítsen.

Joe Biden múlt csütörtökön a feszültséget a nyilvánosság elé hozva arra figyelmeztetett, hogy az orosz elnök nukleáris fenyegetései nem biztos, hogy blöffnek bizonyulnak, mivel egyéb lehetőségei szűkülnek az ukrajnai invázió megmentésére.

A Bloomberg beszámolója szerint Putyin még jobban sarokba szorította magát azzal, hogy gyakorlatilag kizárta a tárgyalásokat a megszállt ukrán területek annektálásával, és megduplázta a harc iránti elkötelezettségét a részleges mozgósítás elrendelésével.

Sarokba szorítva?

Putyin tulajdonképpen új feltételeket tett le az asztalra. Gyakorlatilag nincs mozgástere” – mondta Alekszej Makarkin, a moszkvai Politikai Technológiák Központjának helyettes vezetője.

Egy európai tisztviselő Putyin helyzetét egy sarokba szorított állatéhoz hasonlította, amely egyre veszélyesebbé válik, ahogy egyre jobban belehajtja magát a csapdába.

Ráadásul Ukrajna ellentámadása néhány hét alatt több ezer négyzetkilométernyi területet foglalt vissza, amely korábban Oroszország kezében volt, és ez felerősíti Kijev azon törekvését, hogy Moszkva erőit még jobban visszaszorítsa, esetleg még azon a vonalon túlra is, amelyet a február 24-i invázió előtt tartottak. Minél nagyobb előrehaladást érnek el, annál nagyobb lesz a nyomás egy olyan vereségre, amelyet Putyin nem tudna elfogadni.

Amerikai és európai tisztviselők kevés esélyt látnak arra, hogy Oroszország újonnan mozgósított, kevés motivációval, kiképzéssel és korlátozott felszereléssel rendelkező erői lehetővé teszik Putyin számára az ukrán előrenyomulás megállítását.

De nem látnak gyors győzelmet sem, és ellenálltak Kijev azon követelésének, hogy nagyobb hatótávolságú fegyverekkel gyorsítsák fel az eredményt.

Mivel már csak néhány hét van hátra, mielőtt a téli hideg elkezdi megnehezíteni a harcokat, amerikai és európai tisztviselők attól tartanak, hogy a háború elhúzódhat, mivel Oroszország nem tudja visszaszerezni a kezdeményezést, de hajlandó hatalmas mennyiségű embert és felszerelést bevetni Ukrajna előrenyomulásának lassítására. Egyesek szerint Kijev jövő nyárra képes lehet visszaszorítani Moszkva erőit.

Ukrán tisztviselők szerint az ellentámadásuk eddigi sikere azt mutatja, hogy 3-6 hónapon belül kiűzhetik az orosz csapatokat a február 24-i invázió óta elfoglalt terület nagy részéről, ha az Egyesült Államok és a NATO szövetségesei továbbra is szállítanak fegyvereket. Az eddigi harctéri sikerek felerősítették azokat a felhívásokat, amelyek az Oroszországtól elvesztett összes terület visszafoglalására irányulnak, beleértve a Krímet is, amelyet Putyin 2014-ben annektált.

További eszkaláció?

Moszkvában egyes tisztviselők azt remélik, hogy az európai és amerikai határozottság meggyengül az energiakivonások és az Ukrajna támogatásának növekvő költségei nyomása alatt. De a nyilvános bizalomnyilvánítás mögött, miszerint a mozgósítás lehetővé teszi az orosz csapatok számára, hogy egy-két hónapon belül folytassák az offenzívát, egyes bennfentesek elismerik, hogy a Kreml most legfeljebb egy évekig elhúzódó konfliktusra törekedhet, amely időszakos fellángolásokkal jár.

Ez a kilátás mindkét oldalon felerősítette a félelmet, hogy Putyin úgy dönthet, hogy nincs más választása, mint a további eszkaláció, az ukrán erőművekre és más polgári létesítményekre mért még nagyobb csapások, illetve vegyi vagy nukleáris fegyverek bevetése. A Balti-tenger alatt húzódó Északi Áramlat gázvezetékek szabotálása aggodalmat keltett, hogy Európa energetikai infrastruktúrája is célpont lehet.

Putyin “meglehetősen veszélyes és vakmerő” tud lenni, amikor “úgy érzi, hogy kicsúszik a kezéből az irányítás” – mondta William Burns, az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség igazgatója egy, a CBS-nek adott interjújában. Az orosz vezető “hibás feltételezések alapján dolgozik, amikor azt hiszi, hogy keményen meg tud birkózni az ukránokkal, az Egyesült Államokkal és a Nyugattal” – tette hozzá.

John Bolton volt amerikai nemzetbiztonsági tanácsadó a héten nyilvánosan “rendszerváltásra” szólított fel, mondván, Putyinnak mennie kell. Egyes európai tisztviselők azonban attól tartanak, hogy az utódja még keményebb lesz.

A bizonytalanságot növeli, hogy miközben Putyin retorikailag nagyon keményen fogalmazott a “vörös vonalakról“, ezt nem mindig támasztotta alá tettekkel. Néhány területet, amelyet Putyin az annexiókat követően “örökre” orosznak nyilvánított, az ukrán hadsereg már visszafoglalt, ami heves kritikát váltott ki az állami médiában a Kreml erőinek teljesítményével kapcsolatban.

Annak ellenére, hogy Putyin arra figyelmeztetett, hogy a Krím elleni támadások masszív megtorlást váltanak ki, a háború nem eszkalálódott drámaian, miután Kijev a nyáron csapások sorozatával támadta a félszigeten lévő katonai létesítményeket. Oroszország pedig eddig mindent megtett azért, hogy az Ukrajnához közeli határ menti területek elleni támadásokat lekicsinyelje, és a robbanásokat időnként “hangos zajoknak” nevezte a nyilvánosság előtt, hogy ne kelljen beismernie a saját területén folytatott harcokat.

Egy szélesebb körű vereség Ukrajnában túl sok lenne Putyinnak ahhoz, hogy eltitkolja. “Az oroszok ezt nem értenék meg” – mondta Makarkin politikai tanácsadó.

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

15 ezer alumínium dobozt gyűjtöttek össze a Hungaroringen

A visszaváltási rendszer fő célja, hogy Magyarországon is minél többen váltsák vissza az italcsomagolásukat

A munkanélküliségi ráta 4,2 százalék júniusban

A munkakeresés átlagos időtartama 10,0 hónap volt, az összes munkanélküli 35 százaléka 3 hónapnál rövidebb ideje, míg 36 százaléka legalább egy éve keresett állást.

NTAK – A Magyar Nagydíj és az Ed Sheeran-koncert mindent vitt

Mogyoródon szállt meg a legtöbb turista, csaknem 2000 vendégéjszakát töltve a három nap során.

 Veszteséges zárás az európai tőzsdéken

Gyenge kezdés után indexveszteséggel fejezték be a csütörtöki kereskedést a főbb európai értékpapírpiacok, London kivételével.
Hirdetés

Hírek

Gyengült szerdán a forint

Az eurót délután hat órakor 393,44 forinton jegyezték a reggel hét órai 390,28 forintos állás után.

Kína drámai kamatlábcsökkentéssel pörgetné fel a gazdaságot

AKínai Kommunista Párt Központi Bizottságának közelmúltbeli ülése után komoly szándék mutatkozik, hogy a világ második legnagyobb gazdasága ismét növekedési pályára álljon.

Mi várható a héten? Adatok az államháztartásról és a fogyasztói árakról

Hétfőn teszi közzé a Pénzügyminisztérium (PM) az államháztartás központi alrendszerének június végi helyzetéről a gyorstájékoztatóját.

Tőzsde – Veszteséges zárás az európai tőzsdéken

Az európai kereskedési idő végén a WTI nyersolaj 1,50 százalékkal drágult a nemzetközi kereskedelemben, hordónként 79,99 dollárra, a Brent ára pedig 1,28 százalékkal nőtt, 80,64 dollárra.

Csökkenő forgalom mellett csúcsra emelkedett a BUX a héten

Szijjártó Péter külügyminiszter szerdán Bakuban jelentette be a Shah Deniz gázmező 5 százalékos részesedésének megvásárlását, a tranzakciót a harmadik negyedévben fogják lezárni.

Vegyesen alakult csütörtök reggelre a forint árfolyama

Vegyesen alakult a forint árfolyama csütörtök reggelre az előző esti jegyzéshez képest.

Iránykereséssel, illetve kis pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden a BÉT részvényindexe, a BUX 1073,29 pontos, 1,55 százalékos csökkenéssel 68 385,55 ponton zárt.

Devizapiac – Vegyesen alakult hétfő reggelre a forint árfolyama

A péntek esti jegyzése alapján májust pozitív mérleggel zárta a forint, 0,3 százalékkal erősödött az euróval és a svájci frankkal szemben, és 2,0 százalékkal erősödött a dollár ellenében.

Gazdaság

Majdnem 70 millió forint bírság a Raiffesen banknak és lízingcégének

A pénzügyi felügyelet kifogásolta, hogy a compliance (szabályozási megfelelési) terület beszámolói nem minden szempontból feleltek meg a jogszabályban elvártaknak.

MNB: 25 bázisponttal csökkentette az alapkamatot a monetáris tanács

A monetáris szigor pozitív reálkamat biztosításával járul hozzá a pénzügyi piaci stabilitás fenntartásához, valamint az inflációs cél fenntartható eléréséhez

A1 besorolással látta el a Moody’s az MBH Jelzálogbank jelzáloglevél-programját

A jelzáloglevelek kibocsátásával szerzett forrásokból az MBH Jelzálogbank refinanszírozási hitelt nyújt partnerbankjainak, ezáltal támogatva a főként a lakosság körében végzett jelzáloghitelezési tevékenységüket.

Hazánk az iBanFirst legdinamikusabban fejlődő európai piaca lett

A magyarországi eredmények, amelyeket kevesebb mint két évvel a helyi iroda megalapítása után értek el, minden várakozásukat felülmúlták.