Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Bank of England: az FTX kriptotőzsde csődje után hatékony szabályozás kell
No menu items!

Bank of England: az FTX kriptotőzsde csődje után hatékony szabályozás kell

Az FTX nevű kriptotőzsde összeomlása után hatékonyabb kriptpszabályozásra van szükség a pénzügyi rendszer védelme érdekében – véli a brit jegybank, a Bank of England egyik magas rangú tisztviselője.

A digitális valuták még túl kicsik ahhoz, hogy veszélyt jelentsenek, de ez hamarosan megváltozik – mondta Sir Jon Cunliffe a BBC-nek.

Az FTX a plakátjain is azt hirdette: “a kripto a befektetés jövője”. Forrás: FTX/Twitter

Az FTX a múlt héten jelentett csődöt, és csaknem 3,1 milliárd dollárral tartozik legnagyobb hitelezőinek. Jelenleg több ezer felhasználója arra vár, hogy visszakapja a pénzét.

Cunliffe, aki a brit jegybank pénzügyi stabilitásért felelős kormányzóhelyettese, azt is elmondta, hogy a kriptovaluták értékének közelmúltbeli ingadozása veszélyt jelent.

A világ legnagyobb digitális valutájának, a bitcoinnak az értéke az elmúlt egy évben csaknem 70 százalékkal zuhant.

Szerinte a kriptovilág jelenleg “nem elég nagy, illetve nem eléggé összefonódott a főáramú pénzügyekkel ahhoz, hogy veszélyeztesse a pénzügyi rendszer stabilitását“.

Elmondta azonban, hogy a főáramú pénzügyekkel való kapcsolatai gyorsan fejlődnek.

“Nem szabad megvárnunk, amíg nagyméretűvé és összekapcsolttá válik, ki kell dolgoznunk a kriptosokk megelőzéséhez szükséges szabályozási kereteket.”

– jelentette ki Cunliffe.

A digitalizáció más területein szerzett tapasztalatok megmutatták, hogy milyen nehéz utólagosan szabályozni az új technológiákat és új üzleti modelleket, miután azok rendszerszintű méreteket öltöttek” – tette hozzá.

Az Egyesült Királyság a pénzügyi szolgáltatásokról és piacokról szóló törvényjavaslatban foglalt törvények jóváhagyására készül, amely jelenleg a parlament előtt van. A törvényjavaslat szabályozást vezetne be a stabil érmékre – egy olyan kriptoeszközre, amely mögött egy eszköz, például egy valuta áll – és a kriptoeszközök forgalmazására vonatkozóan.

Sir Jon Cunliffe

Mielőtt az FTX összeomlott, az akkori vezérigazgatója, Sam Bankman-Fried minden alkalmat megragadott, hogy a cégét az iparág “legjobban szabályozottjaként” jellemezze.

Való igaz, hogy az FTX tucatnyi engedélyt gyűjtött össze arra, hogy számos országban működjön, és számos különböző kriptoszolgáltatást kínáljon. De nyilvánvaló, hogy ezek az igazolások végül is hasztalanok voltak az ügyfelek és a befektetők védelmében.

Minden alkalommal, amikor a kriptobizniszben nagyobb válság van, a szabályozásért való kiáltás egyre nő, de a szabályozás típusa a lényeg. Úgy tűnik, a hatóságokat elsősorban az érdekli, hogy megvédjék az ügyfeleket a csődbe jutó kriptofoncégektől, és biztosítsák, hogy ne szökjenek el az emberek pénzével. De mint mindig a kriptopénzek esetében, itt is feszültség van a biztonság és a szabadság között.

Ha a kriptocégeket úgy szabályoznák, hogy biztonságos és felelős szervezetek legyenek, az egy lépéssel közelebb hozná őket a hagyományos pénzügyi rendszerhez, ami a kriptohívők számára már nem férne bele. De bármit is akarnak az igaz hívők, az FTX okozta káosz lehet az a pont, ahonnan nincs visszaút.

Cunliffe a BBC-nek megjegyezte, hogy az Egyesült Királyság pénzügyi szabályozó hatósága, a Financial Conduct Authority már hetekkel az FTX összeomlása előtt is figyelmeztetett, hogy “ez a cég az engedélyünk nélkül nyújthat pénzügyi szolgáltatásokat vagy termékeket az Egyesült Királyságban.

Az FTX nem rendelkezett működési engedéllyel az Egyesült Királyságban, de összeomlása világszerte megrázkódtatást okozott.

A cég beadványaiból kiderült, hogy több mint egymillió embernek és vállalkozásnak tartozhatnak pénzzel az összeomlását követően. Szombaton az FTX közölte, hogy megkezdte globális eszközeinek felülvizsgálatát, és előkészíti egyes üzletágak eladását vagy átszervezését.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Az Otthonfelújítási program felhívását szakmai egyeztetés előzi meg

Júniustól indul az Otthonfelújítási program, amellyel a kormány a családokat és a magyar gazdaság növekedését is támogatja, a programban június 3-tól az MFB Pontokon keresztül lehet részt venni.

Megkezdte működését Bécs első zöldhidrogén-üzeme

Az emelkedőkkel és gyakori megállókkal tarkított vonalon jövő évtől tíz portugál gyártmányú, akadálymentes CaetanoBus szállítja majd az utasokat. 

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

2030-ig megkétszereződik a geotermikus energia hazai felhasználása

Március elején nyílt meg a Svájci Alap forrásaiból finanszírozott 5,3 milliárd forintos felhívás egyebek mellett meglévő termálkutak korszerűsítésének vagy állami tulajdonban levő szénhidrogén-kutak termálkúttá alakításának támogatására
Hirdetés

Hírek

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.

Az Amerikából érkezett kedvező makrogazdasági adat hatására csúcson a BUX

BUX 1027,91 pontos, 1,56 százalékos emelkedéssel, 66 839,15 ponton, történelmi csúcson zárt szerdán.
Hirdetés

Gazdaság

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.

Begyújtották a rakétát a nyugdíjpénztárak

A magán-nyugdíjpénztári alapok hasonlóan teljesítettek, mint az önkéntes pénztári portfóliók. A legkockázatosabb növekedési alapok árfolyama emelkedett a legnagyobb mértékben 2,7-5,1 százalék között.

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.