Hirdetés
Kezdőlap Mozaik Kriptovaluta - A kitaláló meghalt?! 200 millió dollár eltűnt!
No menu items!

Kriptovaluta – A kitaláló meghalt?! 200 millió dollár eltűnt!

Egy kriptovaluta kanadai szürke eminenciása magával vitte a sírba a rendszer jelszavát. A felhasználok, több mint százezren, nem férnek hozzá a pénzükhöz. Egyre világosabb, hogy a forradalmi fizetési rendszer hatalmas veszélyeket rejt. 

A realitás utoléri a virtualitást

„Az elmúlt hetekben sikertelenül próbáltunk megoldást találni a likviditási problémákra. A rendszerünket ismételt működésbe hozására tett minden kísérlet kudarcba fulladt.” Ez az üzenet fogadja a kanadai QuadrigaCX 115 ezer felhasználóját kriptofiókjába lépve. Mást, különösen kripto egységeiket nem találják az online felületen. Igazi rémálom. Ráadásul a QuadrigaCX még akkor is engedte, hogy ügyfelei hagyományos pénzüket kripto egységekre váltsák, amikor már világos volt, hogy nagy a baj.

A hagyományos bankvilág nyelvén kifejezve: a számlákról eltűnt a pénz, a bank csődbe ment. Az ügyfelek vesztesége 150 millió dollár, egyes hírek szerint inkább közelít az összeg a 200 millió felé. Mindez egyetlen ember halála miatt?!

Hihetetlen történet

A bank igazgatója a házába elrejt egy páncélszekrényt. Ebben őrzi a betétesek pénzét. Meghal, nem találják a trezort, aminek egyébként a kulcsa sincs meg – jön a csőd. Egy hagyományos pénzintézetnél ez elképzelhetetlen, a kriptopénz világában viszont bevett szokás.

Gerald Cotten

Az online rendszerből a tőke kis része érhető csak el. Nagyját egy vagy több cold wallet-ben, téglában őrizik. Ez alatt egy offline számítógép jelszóval védett könyvtárát kell elképzelni. Jelen esetben a rendszer megboldogult alapítójának laptopján. Az előny: A neten garázdálkodó hackerek nem férnek a pénzhez. A hátrány: más sem, ha nem ismeri a rejtekhelyet és a jelszót. A QuadrigaCX-nél csak Gerald Cotten, a rendszer kitalálója és irányítója ismerte. Ő viszont decemberben 30 évesen jobblétre szenderült. Élettársa elmondása szerint a fiatalember Indiában vett részt egy segélyprojektben, ahol egy fertőzést következtében váratlanul elhunyt.

Az özvegy szerint a cold wallet a néhai Cotten laptopján van. A jelszavakkal jól védett gép elindításához is IT-szakemberek tucatja kellett. Ráadásul erőfeszítéseik nem hozták meg a remélt eredményt. Nem találják a gépen a cold wallet-et.

Ha baj van, jól jön az állam

Miután a QuadrigaCX ügyfelei a rendszerbe jelentkezve kripto-egyenlegük helyett csak a sajnálkozó üzenetet találták, a való világ segítségét kérték. Így a napokban a dél-nyugat-kanadai Új-Skócia tartomány bíróságán csődeljárás indult a QuadrigaCX ellen. A nemzetközi könyvvizsgáló cég, az Ernst & Young szakemberei pedig vizsgálják, pontosan mekkora a kár, és valóban egy cold wallet rejti-e a vagyon, vagy esetleg sikkasztásról van szó. A gyanúra az ad okot, hogy az özvegy máig nem mutatta be Cotten halotti bizonyítványát. Az indiai hatóságoktól pedig csak annyit lehet biztosan tudni, hogy elhunyt egy férfi, akinél egy Gerald Cotten nevére kiállított útlevél volt. Bármi is jut az Ernst & Young, a felhasználók jó eséllyel bottal üthetik egységeik, a pénzük nyomát.

Az eset mutatja, hogy a kriptopénz világa rejtélyes, átláthatatlan és milyen veszélyekkel teli. A felhasználók a rendszer forradalmiságától megrészegülve olyan felelőtlenül bánnak pénzükkel, ahogy a hagyományos pénzpiacon soha. A sokat szidott bankok tevékenységét számtalan előírás szabályozza, amelyek betartását állami szervek sokasága ellenőrzi. Mindezt kötelező tartalékképzés és betétbiztosítási alap egészíti ki. A kripto bankok esetében mindez hiányzik. Éppen ez a rendszer lényege, ezt akarják a felhasználók is: állami befolyástól független fizetési rendszert. Most  tapasztalhatják ennek árnyoldalát.

Az ezerből egy –  Bitcoin nyomás alatt

Kriptopénzből több mint ezer van. A QuadrigaCX kis hal volt a piacon. Messze a legelterjedtebb a 2107 óta létező Bitcoin. A kanadai csőd valószínűleg tovább nehezíti a helyzetét. Egy éve mélyrepülésben van. A hagyományos valutákhoz viszonyított értéke a felére esett. Jelenleg 3000 eurót ér egy egység.

A Bitcon még a QuadrigaCX-nél is átláthatatlanabb. Az alapító, illetve vezető egy fantom, Satoshi Nakamoto. A kanadai kripto-pénz mögött legalább egy hús-vér ember állt. Persze mondhatjuk azt is, hogy éppen ez volt a baj.

A hacker ürügynek is jó 

A kripto rendszerek folyamatosan hackertámadások alatt állnak. Egy további, sok ügyfél által alábecsült veszélyforrás.

Két hackercsoport kifejezetten a kripovaluta-rendszerek feltörésére specializálódott. Ők felelősek a bűnesetek 60%-ért. Az elmúlt két évben 2 milliárd dollárt emeltek el! Elemzőknek néhány esetben sikerült a számláról számlára vándorló lopott egységek útját felgöngyölíteni. Megállapították, hogy a virtuális világ csalói a klasszikus bankrendszer hívei. Az elemelt egységeket hagyományos pénzre váltották. Úgy néz ki, akik értik a rendszer működését, ismerve a veszélyeit, nem akarnak a felhasználói lenni.

A mindeddig ismeretlen személyazonosságú hackerek az elemelt Bitcoin egységeket több tízmilliós tételekben mozgatták a kriptovilágban. A reális pénzvilágban elképzelhetetlen lenne, hogy ilyen összegek ne tűnjenek fel a pénzintézetek pénzmosás kiszűrésére szakosodott munkatársainak.

A hackerek támadásai kapóra jönnek a kriptorendszerek csaló üzemeltetőinek is. Rájuk lehet fogni a sikkasztást. Ezt tették a japán MtGox-nál is. Az Ernst & Young szakemberei derítették ki, hogy sikkasztásról és nem online támadásról volt szó.

Mintegy 25 ezer ügyfél, 45 milliárd dollárja (432 millió dollár) vált köddé a Theverge.com közlése szerint.

A régimódi csalók is megjelentek

A hagyományos csalók a hackerekkel ellentétben nem a rendszerekre, hanem közvetlenül az ügyfelekre koncentrálnak. A virtuális egységek hagyományos pénzre váltásakor csapnak le. Egy nemrég 15 év szabadságvesztésre ítélt amerikai egyetemista rövid idő alatt ötmillió dollárt lopott így el. Kiderítette jó pár felhasználó telefonszámát, meggyőzte a telefontársaságok ügyfélszolgálatát, hogy tiltsák le a számokhoz tartozó SIM-kártyákat, és állítsanak ki neki újakat. Így ő kapta a tranzakciók jóváhagyásához szükséges SMS-ben érkező kódokat.

Megdöbbentő könnyelműség

Az offline gépen, cold wallet-ben tárolt pénz biztonságban van a hackerektől és a régimódi csalóktól is. Viszont, ha a gép megsemmisül, vagy a cold wallet megnyithatatlanná válik, fuccs a pénznek. Mintha egy bankarablás, vagy egy fiók leégése csődbe vinne egy pénzintézetet. Elképzelhetetlen szcenárió. A kriptopénz hívei megdöbbentő könnyelműek. A kevésbé elvakultakat viszont megfontoltságra intheti a sok bűneset.

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

A Bükk-vidék Geopark elnyerte az UNESCO Globális Geopark címet

A geoparkok fontos szerepet töltenek be a vidéki térségek fejlesztésében a földtudományi értékekre alapuló, a helyi szolgáltatókat helyzetbe hozó fenntartható geoturizmus által

Baj van: több büntetést szabott ki a Nébih

Egy kicsivel rosszabbak lettek a számok, mint korábban, ez valószínűleg annak a kereskedői viselkedésnek köszönhető, amivel megpróbálják a fogyasztás visszaesése miatt kiesett nyereséget visszapótolni

MBH Bank: 345,3 milliárd forint korrigált adózás előtti eredmény 2023-ban

A társaság a tavalyi évben 350 millió euró értékben sikeres nemzetközi kötvénykibocsátást hajtott végre.

A kíberbűnözők mindig a könnyebb utat választják: az ügyfeleket veszik célba

A Magyar Államkincstár aktív részt vállal a KiberPajzs együttműködésben, amely a Bankszövetség és a Magyar Nemzeti Bank kezdeményezésére jött létre.

Hírek

Enyhe emelkedéssel nyithat a tőzsde az elemző szerint

Enyhe emelkedéssel nyithat szerdán a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) az Equilor Befektetési Zrt. vezető elemzője szerint.

Elemző: iránykereséssel nyithat a tőzsde

Hétfőn a BÉT részvényindexe, a BUX 141,21 pontos, 0,22 százalékos csökkenéssel, 65 095,72 ponton zárt.

A héten várható: Az MNB kamatdöntő ülést tart, államháztartási adatok

Tavaly decemberben a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 655 600, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 451 300 forint volt.

Devizapiac – Gyengült a forint reggel

Gyengült a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben péntek reggel.

Elemző: átlag feletti forgalomban emelkedett a tőzsde

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 462 pontos, 0,71 százalékos emelkedéssel, 65 450,33 ponton zárt hétfőn.

BÉT – Emelkedő forgalomban csökkent a BUX a héten

Emelkedő forgalom mellett csökkent a héten a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe,

NAV: már elérhetők az adóbevallási tervezetek

A bevallási tervezet ugyanis csak azokat a bevételi, jövedelmi adatokat tartalmazza, amelyek a NAV rendelkezésére állnak a munkáltatók és kifizetők bevallásai, adatszolgáltatása révén.

Elemző: a Richter húzta le a BUX-ot

A részvénypiac forgalma 28,7 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével gyengültek az előző napi záráshoz képest.

Gazdaság

MBH Bank: 345,3 milliárd forint korrigált adózás előtti eredmény 2023-ban

A társaság a tavalyi évben 350 millió euró értékben sikeres nemzetközi kötvénykibocsátást hajtott végre.

Stabil kilátással megerősítette az OTP-bankok besorolásait a Moody’s

A hitelminősítő kiemeli, hogy az OTP finanszírozása stabil, és mindenekelőtt a betétállományra épül.

Az MBH Bank lett a Fundamenta többségi tulajdonosa

A Fundamenta ezentúl az MBH Bank konszolidált leányvállalataként, de önállóan működik tovább

A költségvetés biztosította a forrásokat a nyugdíjak és a családtámogatások védelméhez

A költségvetés a válságokban is helytállt, a rendkívüli kiadások mellett is biztosította a forrásokat a nyugdíjak és a családtámogatások védelméhez, valamint a rezsicsökkentés fenntartásához.