Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Bank of England: tíz százalék felett tetőzhet a brit infláció
No menu items!

Bank of England: tíz százalék felett tetőzhet a brit infláció

Márciusban 7 százalékkal emelkedett éves összevetésben a fogyasztói árindex Nagy-Britanniában. Illusztráció: Bigstock

A várakozásoknak megfelelően 25 bázisponttal, az eddigi 0,75 százalékról 1,00 százalékra, tizenhárom évi csúcsra emelte alapkamatát a Bank of England. A brit jegybank monetáris tanácsa a kamatdöntés bejelentésével egy időben ismertetett, felülvizsgált előrejelzésében az infláció 10 százalék feletti tetőzésének és a brit gazdaság jövő évi visszaesésének lehetőségére figyelmeztetett.

A kilenctagú testület 6-3 arányban voksolt a 25 bázispontos emelésre; három tanácstag arra szavazott, hogy az alapkamat 50 bázisponttal 1,25 százalékra emelkedjen.

A Bank of England – az EU-n kívüli legnagyobb európai gazdaság jegybankja – december 16-án kezdte jelenlegi szigorítási ciklusát az addigi 0,10 százalékos mélységi rekordról.

A csütörtökön bejelentett negyedik kamatemeléssel a brit jegybanki alapkamat 2009 februárja óta először érte el az 1,00 százalékot.

A szigorítási ciklus fő hajtóereje az évtizedek óta nem tapasztalt ütemű infláció. Márciusban 7 százalékkal emelkedett éves összevetésben a fogyasztói árindex Nagy-Britanniában; ez volt az utóbbi 30 év legmagasabb tizenkét havi brit inflációja.

A Bank of England monetáris tanácsa a kamatdöntés bejelentésével egy időben kiadott új pénzügypolitikai jelentésében közölte: felülvizsgált előrejelzése azt valószínűsíti, hogy

az éves összevetésű infláció átlagos üteme az idei második negyedévben valamivel meghaladhatja a 9 százalékot, és 2022 negyedik negyedévében kevéssel 10 százalék felett tetőzik.

A brit kormány által a Bank of England számára előírt éves inflációs cél 2 százalék.

A monetáris testület csütörtöki jelentésében hangsúlyozta, hogy az Ukrajna elleni orosz invázió súlyos ellátási oldali ársokkot okozott: a globális alaptípusnak tekintett Brent olajfajta hordónkénti árfolyama a Bank of England februárban kiadott előző monetáris jelentése óta 25 százalékkal emelkedett.

A háztartási energiaárak emelkedése áprilisban valószínűleg 1,5 százalékponttal emelte az infláció ütemét, és októberre várhatóan még ugyanennyivel emeli tovább – áll a Bank of England jelentésében.

A brit jegybank várakozása szerint az elkölthető jövedelmekre nehezedő inflációs nyomás környezetében a brit hazai össztermék (GDP) a jövő év egészében 0,25 százalékkal csökken. A Bank of England eddigi előrejelzésében 1,25 százalékos brit GDP-növekedés szerepelt 2023-ra.

Londoni pénzügyi elemzők előrejelzése szerint az évtizedek óta nem mért ütemű infláció és a várhatóan meredeken lassuló brit gazdasági növekedés kettős környezetében a Bank of England óvatos további szigorításokkal próbálja megtalálni a kényes egyensúlyt az infláció megfékezése és a gazdasági lendület még további fékezésének elkerülése között.

Samuel Tombs

Samuel Tombs, a Pantheon Macroeconomics londoni üzleti elemzőműhely brit gazdasági ügyekkel foglalkozó főközgazdásza a Bank of England kamatdöntésének bejelentése utáni helyzetértékelésében közölte: a ház azzal számol, hogy a brit jegybanki alapkamat a jövő havi monetáris ülésen nem változik, augusztusban viszont 1,25 százalékra emelkedik, és 2023 jelentős részében is ezen a szinten marad.

Tombs hangsúlyozta, hogy az árazásokból következtethetően a piaci szereplők 2,25 százalékra emelkedő jegybanki alapkamatot várnak 2022 végéig, ez a várakozás azonban a szakértő szerint nem illeszkedik a monetáris tanács jelentéséből kiolvasható óvatos hangvételhez.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Létrejön a közvetlen légi összeköttetés egy hetedik kínai nagyvárossal is Budapestről

Mindössze előző nap jelentették be, hogy idén nyártól Hszian is közvetlenül elérhető lesz Budapestről, nem sokkal korábban pedig a járatindítást Kuangcsouba.

A versenyképesség egyik kulcsa az energiahatékonyság növelése

A magyar gazdaság versenyképességének egyik kulcsa az energiahatékonyság növelése

Az egyik futárcéggel erősít a másik

Az előző év azonos időszakához képest az elmúlt 1 évben a SAMEDAY 115 százalékos növekedést tapasztalt a határokon átnyúló szállítási szolgáltatásokat igénybe vevő online boltok számában.

Eljött amire a divatérzékenyek vártak Pesten

A budapesti nyitás jelentős mérföldkő a Primark globális terjeszkedési terveiben.
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.