Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Bye-bye Jumbo - csökkenti a gyártást a Boeing más típusaiból is
No menu items!

Bye-bye Jumbo – csökkenti a gyártást a Boeing más típusaiból is

A Boeing 2020-tól nem gyártja tovább a legendás 747-est. A döntésben nagy szerepe lehetett, hogy a típusból az egyik legtöbbet a flottájában tartó British Airways bejelentette kivonásukat a forgalomból. Az amerikai gyártó 2022-ig valamennyi típusából kevesebbet épít a tervezettnél.

Búcsú egy legendától

A nyugdíjba küldött Jumbo első alkalommal 1969-ben emelkedett a levegőbe. 600 fős befogadóképességgel évtizedekig a világ legnagyobb utasszállítója volt. A gyártásuk leállítását a cégvezető, Dave Calhoun az alkalmazottaknak küldött leveléből tudta meg a világ. „Tekintettel a pici helyzetre és annak várható alakulására 2022-ben fogjuk összeszerelni az utolsó 747-est” – írta.

Két év múlva megszüntetik a Jumbó gyártását

A szériából az évtizedek során számos változat készült. Az alapvető műszaki tartalom viszont sok éve változatlan. Ennek megfelelően nagy a gépek súlya és fogyasztása. Fenntartásuk nem éri meg a légitársaságoknak. A költséghatékonyságot korábban is prioritása volt az egyre nyomottabb repülőjegyárak miatt. A korona-krízis hatására pedig kénytelenek minden nem feltételül szükséges kiadást lefaragni. Így nem meglepő, hogy sok légitársaság után az elmúlt hetekben két, flottájában sok Jumbot tartó társaság, a British Airways és a Qantas is bejelentette kivonásukat a forgalomból.

Minden gépből kevesebb készül

Calhoun leveléből az is kiderül, hogy más típusok termelési ütemét is csökkentik. A 737-esből 2022-től csak havi 31 készül. Nagy anyagi érvágás a Boeingnek. A 737-es évtizedek óta eladási sláger. A világ légitársaságainak flottáiban ennek a gépcsaládnak a típusaiból van a legtöbb.

A Boeing 737-es gyártását is visszafogják

1968-as bemutatásuk óta számos változatából 14.800 darabot értékesített a Seattle-i gyártó. 2021-ben szintén kevesebb, havi 3 helyett 2 fog készülni a hosszú távú 777-ből. A szintén a hosszú távú, de még nagyobb befogadóképességű 787-ből pedig havi 10 helyett 6.

Dave Calhoun

A kapacitáscsökkentés szükségszerűen létszám leépítéssel jár. A 160 ezer alkalmazott 10 százaléka, 16 ezren lesznek kénytelen elhagyni a Boeinget. Ezt a COVID legrosszabb várakozásokat is alulmúló hatásával magyarázta Calhoun.

A légiközlekedés története messze legnagyobb válságában van. Drámaian visszaestek a megrendelések. Sose hitt mértéket értek el a légitársaságok sztornózásai.

A második negyedévben 2,4 milliárd dollár volt a veszteség, a bevétel 25 százalékkal, 11,8 milliárdra csökkent. Összehasonlításul: Az Airbus 1,9 milliárd eurós veszteség volt. Az európai konkurens 15 ezer álláshely leépítését tervezi.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Létrejön a közvetlen légi összeköttetés egy hetedik kínai nagyvárossal is Budapestről

Mindössze előző nap jelentették be, hogy idén nyártól Hszian is közvetlenül elérhető lesz Budapestről, nem sokkal korábban pedig a járatindítást Kuangcsouba.

A versenyképesség egyik kulcsa az energiahatékonyság növelése

A magyar gazdaság versenyképességének egyik kulcsa az energiahatékonyság növelése

Az egyik futárcéggel erősít a másik

Az előző év azonos időszakához képest az elmúlt 1 évben a SAMEDAY 115 százalékos növekedést tapasztalt a határokon átnyúló szállítási szolgáltatásokat igénybe vevő online boltok számában.

Eljött amire a divatérzékenyek vártak Pesten

A budapesti nyitás jelentős mérföldkő a Primark globális terjeszkedési terveiben.
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.