Kezdőlap Címkék 2021 augusztus

2021 augusztus

KSH: a nettó átlagkereset 283 ezer forint volt augusztusban

Augusztusban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 426 500, a kedvezmények nélkül számolt nettó átlagkereset 283 600 forint volt, egyaránt 8,9 százalékkal magasabb, mint egy évvel korábban - közölte a Központi Statisztikai Hivatal.

Fizetési mérleg. Egymilliárd eurós hiány augusztusban

Augusztusban 1,035 milliárd euró deficittel zárt a folyó fizetési mérleg a júliusi 267 millió és az első félévi 598 millió euró hiányt követően - közölte a Magyar Nemzeti Bank.

KSH: megtört az építőipar lendülete augusztusban

Augusztusban az építőipari termelés 10,2 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit. A júliusi magas bázishoz mérten viszont 5,8 százalékkal kisebb lett a szezonálisan és munkanaphatással kiigazított termelés - jelentette a Központi Statisztikai Hivatal.

Tovább nőttek az agrárárak – a növényi termékek húzták a drágulást

Augusztusban már negyedik hónapja gyorsult a mezőgazdasági felvásárlási árak emelkedése: a júliusi 21,3 százalékról 24,1 százalékra emelkedett a drágulás mértéke.

KSH: harmadával esett vissza a járműgyártás augusztusban

Augusztusban az ipari termelés 2,6 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit, munkanaphatástól megtisztítva a termelés 0,6 százalékkal emelkedett. Az előző hónaphoz viszonyítva 2,7 százalékkal csökkent a szezonálisan és munkanappal kiigazított ipari kibocsátás - jelentette a Központi Statisztikai Hivatal.

Külkereskedelem. 467 millió euró hiány augusztusban

Augusztusban az export euróban számított értéke 5,2, az importé 16,0 százalékkal nagyobb volt, mint az előző év azonos időszakában. A külkereskedelmi mérleg 811 millió euróval romlott és 467 millió euró deficitet mutatott a júliusi 210 millió euró hiány után - jelentette a Központi Statisztikai Hivatal.

KSH – augusztus: a belföldi vendégforgalom felülmúlta a járvány előttit

Augusztusban a kereskedelmi szálláshelyeken 24,2 százalékkal több vendégéjszakát töltöttek el, mint júliusban és 11,3 százalékkal többet, mint egy évvel korábban. A belföldi vendégek 1,4 százalékkal több vendégéjszakát regisztráltak, mint 2019. augusztusában.

OECD – infláció. Nagyot drágult az energia

Elsősorban az energiaárak emelkedése miatt a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) tagállamaiban 4,3 százalékra gyorsult a fogyasztói árak éves emelkedése augusztusban. Júliusban 4,2 százalékos inflációt mértek.

Augusztusban élénkült a kiskereskedelmi forgalom

Augusztusban a kiskereskedelmi forgalom volumene a nyers adat szerint 4,6 százalékkal, naptárhatástól megtisztítva 4,1 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest - jelentette a Központi Statisztikai Hivatal.

KSH: alig nőtt az ipari termelés augusztusban

Augusztusban az ipari termelés 2,6 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, munkanaphatástól megtisztítva 0,6 százalékkal nőtt. Az előző hónaphoz képest 2,7 százalékkal csökkent a szezonálisan és munkanappal kiigazított ipari kibocsátás - jelentette a Központi Statisztikai Hivatal.

KSH: augusztusban is nőtt a foglalkoztatottság

Augusztusban a 15-74 éves foglalkoztatottak átlagos havi létszáma 4 millió 678 ezer volt, ami 24 ezerrel több az egy évvel korábbinál, és 26 ezerrel kevesebb az előző havinál - jelentette a Központi Statisztikai Hivatal.

KSH: augusztusban mérséklődött a természetes fogyás

Augusztusban 8178 gyermek született és 9678-an haltak meg. Tavaly augusztushoz viszonyítva az élveszületések száma kismértékben nőtt, a halálozásoké pedig csökkent. Eszerint augusztusban mérséklődött, de az év elejétől nézve nőtt a természetes fogyás - közölte a Központi Statisztikai Hivatal.

Államháztartás. 1900 milliárd forint fölé nőtt a hiány

Augusztusban az államháztartás központi alrendszere 97,0 milliárd forint hiánnyal zárt, amely alig különbözik az egy évvel korábbi 96,3 milliárd forinttól. Az év első nyolc hónapjában 1900,7 milliárd forintot tett ki a deficit, a tavalyi 2270,3 milliárd forintnál 369,6 milliárddal kevesebbet - közölte a Pénzügyminisztérium.

Augusztusban alig drágultak az albérletek

Augusztusban az előző hónaphoz képest országosan és a fővárosban is 1 százalék körüli mértékben - országosan 1,1, Budapesten 1,2 százalékkal - drágultak a kiadó lakások - állapította meg KSH-ingatlan.com-lakbérindex alapján a Központi Statisztikai Hivatal.

Lakáspiac – áremelkedés. Vidéken nyugati megye a legdrágább

Győr-Moson-Sopron megyében 5 százalékkal nőttek az ingatlanárak január és augusztus között az előző év azonos időszakához képest. S bár drágulás mértéke nem érte el a 8-10 százalékos országos átlagot, a térség így is az egyik legdrágább régiónak számít.

Budapest Airport – 78 százalékkal több utas augusztusban

Augusztusban meghaladta a 700 ezret az utasok száma a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren, ami 78 százalékkal több a tavalyi azonos időszakhoz képest. A koronavírus-járvány kialakulása óta ez volt a legforgalmasabb hónap - közölte a Budapest Airport.

Uniós infláció. Három tagállamban is 5 százalékos drágulás

Augusztusban a magas energiaárak miatt tízéves csúcsra gyorsult az infláció az euróövezetben. Az Európai Unióban szintén emelkedtek a fogyasztói árak, a legmagasabb inflációt Lengyelországban, Észtországban és Litvániában mérték.

Infláció – MNB: az üzemanyagok és az élelmiszerek ára is nőtt

Az infláció augusztusban 0,3 százalékponttal 4,9 százalékra emelkedett az előző hónaphoz képest. A drágulás hátterében az üzemanyagok, az iparcikkek és a feldolgozatlan élelmiszerek inflációjának növekedése állt - állapította meg a Magyar Nemzeti Bank.

Államháztartás. Nyolc hónap alatt 1900 milliárd hiány

Az államháztartás központi alrendszerének hiánya 97,0 milliárd forintot tett ki augusztusban, alig tért el az egy évvel korábbi 96,3 milliárd forinttól. Az év első nyolc hónapjában 1900,7 milliárd forint volt a deficit a múlt évi 2261,3 milliárd forinttal szemben.

KSH: újra 5 százalék közelében az infláció

Az infláció augusztusban 4,9 százalékos volt, a fogyasztói árak ennyivel nőttek egy év alatt. Júliushoz képest pedig átlagosan 0,2 százalékkal voltak magasabbak - jelentette a Központi Statisztikai Hivatal.

Friss

Ingyen dolgozott, most elképzelhetetlenül nagy fizetést kaphat a Tesla vezér

A Tesla arra kéri a befektetőket, hogy hagyják jóvá Elon Musk 56 milliárd dolláros (!) bércsomagját.

Jó hír a légi utazóknak: nagyot nő a Ryanair flottája a nyáron

A Ryanair tovább bővíti flottáját azzal, hogy 40 új Boeing repülőgép leszállítására számít július közepéig

Oroszország a fejlett országoknál jobban növekedhet 2024-ben

A Reuters múlt havi közvélemény-kutatása szerint az orosz központi bank várhatóan 16%-on tartja irányadó kamatát a következő, április 26-i kamatmeghatározó ülésén. A Reuters által megkérdezett elemzők 2024 végére 12,5%-on várják a kamatlábakat

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

Hírek

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.

Az Amerikából érkezett kedvező makrogazdasági adat hatására csúcson a BUX

BUX 1027,91 pontos, 1,56 százalékos emelkedéssel, 66 839,15 ponton, történelmi csúcson zárt szerdán.

Iránykereséssel indulhat a kereskedés az elemző szerint

A Richter változatlanul a 9150-9420 forintos sávban mozoghat. A gyógyszerpapír jegyzése csütörtökön 5 forinttal, 0,05 százalékkal 9260 forintra csökkent, 2,5 milliárd forintos forgalomban.

Úttörő konferencia az autóipar jövőjéről, hazai díjátadóval

A tisztán benzines autók napjai is meg vannak számlálva, miközben az elektromos autók térnyerése kapcsán még bőven akadnak kérdőjelek

Heti makronaptár

Több statisztikai adat is megjelenik a következő héten, köztük az ipari termelés februári, a külkereskedelmi forgalom előzetes februári és részletes januári adatai, valamint a termelői árak és a kiskereskedelmi forgalom februári adatai. A kormányzati szektor 2023. utolsó negyedévi egyenlegét is közli a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Gazdaság

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.

Begyújtották a rakétát a nyugdíjpénztárak

A magán-nyugdíjpénztári alapok hasonlóan teljesítettek, mint az önkéntes pénztári portfóliók. A legkockázatosabb növekedési alapok árfolyama emelkedett a legnagyobb mértékben 2,7-5,1 százalék között.