Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Drága az üzemanyag, mégsem csökken a kereslet
No menu items!

Drága az üzemanyag, mégsem csökken a kereslet

Illusztráció: Bigstock

A Brent olaj ára idén valószínűleg eléri a hordónkénti 150 dollárt, mivel az ukrajnai háború okozta kínálati sokk egybeesik a kereslet bővülésével, amelyet a járványügyi korlátozások feloldása után utazni indulók hajtanak – véli Doug King veterán nyersanyagkereskedő.

A világnak kevés lehetősége van arra, hogy több nyersolajat termeljen ki, és nem sok jele van annak, hogy a fogyasztás csökkenne – mondta King, aki a 425 millió dolláros Merchant Commodity Fundot vezeti, amely az idei év első két hónapjában 28 százalékos hozamot ért el.

A repülőgép-üzemanyag iránti kereslet vissza fog térni, mivel az utazás kedv is vissza fog térni” – mondta egy Bloomberg által szemlézett interjúban. “Azt hiszem, az embereknek van pénzük, amit el fognak költeni. Tehát nem várom a kereslet enyhülését ezeken az árakon sem” – tette hozzá.

Doug King

Az olaj ára már azelőtt is magasan állt, hogy Oroszország megszállta volna Ukrajnát, mivel a kínálat nehezen tudott lépést tartani a világjárvány okozta kereslet fellendülésével. Az egyik legnagyobb nyersolajtermelő országra kiszabott pénzügyi büntetések és az iparág nagy részének önszankciója miatt a Brent – a globális referenciaárfolyam – március elején a 140 dolláros hordónkénti árhoz közelített, bár mostanra 115 dollár közelébe csökkent.

A Merchant alap 2021-ben 74 százalékos hozamot ért el, amivel King azon fedezeti alapkezelők közé tartozik, akik tavaly nagy nyereséget értek el a nyersanyagárak fellendüléséből.

King továbbra is nagy lehetőséget lát a nyersanyagokban, amelyek árai szerinte erősen felfelé tolódnak, mivel az ellátási láncok általában véve még mindig “teljesen feszültek“.

A tavalyi globális gázszűkülés más üzemanyagforrásokra és iparágakra, például a műtrágya- és feldolgozóiparra gyakorolt óriási hatásai valószínűleg csak a következő hat-tizenkét hónapban fognak enyhülni, a háború pedig “sokkal robbanékonyabbá teszi a helyzetet” – mondta. Az új olajforrások feltárása szintén korlátozott.

Ez nem olyan helyzet, mint 2007-2008-ban, amikor mindenhol felfedezőket láttunk, a multinacionális cégeket, amelyek az olajmezőkre mentek, és ezt meg azt fejlesztettek” – mondta, hozzátéve, hogy az ESG megváltoztatta a dolgokat. “Az árupiacok, amelyek nem reagálnak az árjelzésekre, eléggé bizonytalan helyzetet jelentenek” – tette hozzá.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

MNB: a jelentős aranytartalék erősíti az ország stabilitását

Az MNB az aranytartalék bővítésével évekkel előzte meg nemcsak a nemzetközi trendet, de a régiós - a lengyel és a cseh - jegybankot is,.

Megerősítette Budapest befektetési ajánlású osztályzatát a Moody’s

A magyar főváros besorolásának kilátása változatlanul stabil.

Megújította együttműködését a VOSZ és a GÉMOSZ

Új együttműködési szerződést kötött a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) és a Gépjármű Márkakereskedők Országos Szövetsége (GÉMOSZ) .

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.