Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Eddig minden németnek 2000 eurójába fáj az ukrajnai háború
No menu items!

Eddig minden németnek 2000 eurójába fáj az ukrajnai háború

Németország bruttó hazai termékének (GDP) mintegy négy százalékát veszíti el az ukrajnai háború miatt, vagyis minden német állampolgárnak átlagosan mintegy 2000 eurójába kerül – becsüli a Német Ipari és Kereskedelmi Kamara (DIHK).

Közel egy évvel az ukrajnai orosz invázió kezdete után a DIHK időközi gazdasági mérleget készített. Eszerint a háború 2023 végéig minden német állampolgár jólétét 2000 euróval csökkenti – írja a Spiegel.

Oroszország ukrajnai háborúja az emberi szenvedésen túl olyan veszteségeket hozott magával a gazdasági jólétben, amelyeket semmivel sem lehet ellensúlyozni” – mondta Peter Adrian, a DIHK elnöke a düsseldorfi Rheinische Post című lapnak. “A háború kezdete és 2023 vége között Németország bruttó hazai össztermékének mintegy négy százaléka veszhet el” – fejtette ki.

“Ez azt jelenti, hogy mintegy 160 milliárd euróval lesz kevesebb a termelés, ami fejenként mintegy 2000 eurónak felel meg”

– emelte ki az elnök.

Ez egyértelműen tükröződik a vállalati mérlegekben – mondta. “Sok vállalat a gazdaságunk teljes szélességében meredeken megnövekedett gáz- és áramköltségeket könyvelhet el“. Ez sok vállalatot súlyosan érint, mivel a gazdaság nagy része függ a megfizethető és rendelkezésre álló energiától, mondta Adrian.

Németországban az ipar nagyobb arányt képvisel a gazdaságban, mint sok más országban. Az ipar fontos részei energiaigényesek. Ezért a német vállalatokat különösen érintik a háború következményei – mondta. “A 2023-as és 2024-es növekedési kilátások ezért szintén alacsonyabbak, mint sok más országban – ahogyan 2022-ben is” – mondta a DIHK vezetője. A magas energiaárak így egyre inkább hátránynak bizonyulnak. “A gáz ára idehaza az amerikai szint három-ötszörösénél nivellálódott“. Az elektromos áram körülbelül négyszer olyan drága a német kkv-k számára, mint Franciaországban.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Az Otthonfelújítási program felhívását szakmai egyeztetés előzi meg

Júniustól indul az Otthonfelújítási program, amellyel a kormány a családokat és a magyar gazdaság növekedését is támogatja, a programban június 3-tól az MFB Pontokon keresztül lehet részt venni.

Megkezdte működését Bécs első zöldhidrogén-üzeme

Az emelkedőkkel és gyakori megállókkal tarkított vonalon jövő évtől tíz portugál gyártmányú, akadálymentes CaetanoBus szállítja majd az utasokat. 

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

2030-ig megkétszereződik a geotermikus energia hazai felhasználása

Március elején nyílt meg a Svájci Alap forrásaiból finanszírozott 5,3 milliárd forintos felhívás egyebek mellett meglévő termálkutak korszerűsítésének vagy állami tulajdonban levő szénhidrogén-kutak termálkúttá alakításának támogatására
Hirdetés

Hírek

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.

Az Amerikából érkezett kedvező makrogazdasági adat hatására csúcson a BUX

BUX 1027,91 pontos, 1,56 százalékos emelkedéssel, 66 839,15 ponton, történelmi csúcson zárt szerdán.
Hirdetés

Gazdaság

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.

Begyújtották a rakétát a nyugdíjpénztárak

A magán-nyugdíjpénztári alapok hasonlóan teljesítettek, mint az önkéntes pénztári portfóliók. A legkockázatosabb növekedési alapok árfolyama emelkedett a legnagyobb mértékben 2,7-5,1 százalék között.

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.