Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Eurózóna - ötéves mélyponton a gazdaság hangulata
No menu items!

Eurózóna – ötéves mélyponton a gazdaság hangulata

Szeptember után októberben is a vártnál nagyobb mértékben romlott a gazdasági hangulat az euróövezetben. Ráadásul ötéves mélypontra esett, mivel az ipari szereplők borúlátása egyre inkább terjed át a szolgáltatásokra és a fogyasztókra.

Az Európai Unió gazdasági és pénzügyek főigazgatósága (EcFin) közölte, hogy 0,9 ponttal 100,8 pontra süllyedt gazdasági hangulatindexének (Economic Sentiment Indicator, ESI) értéke az euróövezetben októberben.

Elemzők ennél kisebb visszaesésre, 101,1 pontos értékre számítottak a szeptemberi 101,7 pont után. Az októberinél gyengébb értéket, 100,7 pontot, 2014 októberében mértek.

Az elmúlt egy évben május kivételével minden hónapban romlott a gazdasági hangulat, újabb erős figyelmeztető jelzést küldve az alacsony növekedési ütemmel és nyomott inflációval küzdő euróövezet gazdaságának állapotáról.

Az Európai Unióban 0,9 ponttal 99,0 pontra, a 100 pontos hosszú távú átlag alá, hatéves mélypontra süllyedt a gazdasági hangulatindex.

A gazdasági hangulatindex hosszú távú átlaga 100 pont minden tagállam esetében. A 100-nál magasabb pontszám a gazdaságot derűlátóan megítélők túlsúlyára utal, az alacsonyabb viszont borús kilátásokat tükröz. 

Az euróövezetben a gazdasági hangulatot leginkább az rontotta, hogy tovább erősödött az ipari szereplők pesszimizmusa, mivel az exportvezérelt vállalatokat keményen sújtják a globális kereskedelmi feszültségek. Szeptembertől eltérően a szolgáltatási ágazatban is romlott a hangulat, jelezve, hogy a feldolgozóipar gyengesége átgyűrűzik az euróövezet legnagyobb gazdasági szektorára. Csak az építőiparban tudott emelkedni a hangulatindex.

A 19 tagú euróövezetben az ipari bizalmi index 0,6 ponttal, mínusz 9,5 pontra, több mint hatéves mélypontra süllyedt, távolodik a hosszú távú átlagot jelentő mínusz 5,6 ponttól. Elemzők mínusz 8,9 pontot vártak.

A szolgáltatások bizalmi indexe 0,5 ponttal 9,0 pontra – 2015 júniusa óta a legalacsonyabb szintre – süllyedt, míg elemzők 9,3 pontra számítottak. A fogyasztási bizalmi index értéke 1,1 ponttal, mínusz 7,6 pontra süllyedt, ami azt tükrözi, hogy a háztartások várakozásai erősen romlottak a jelenlegi gazdasági helyzet és várható pénzügyi helyzetük miatt is. A kiskereskedelemben 0,9 ponttal mínusz 0,7 pontra esett vissza, az építőiparban viszont 1,3 ponttal 4,7 pontra emelkedett a bizalmi index.

A legnagyobb európai gazdaságok közül Németországban tovább csökkent, 99,4 pontról 99,2 pontra a gazdasági hangulatindex értéke októberben. Franciaországban 0,1 ponttal, 103,4 pontra, Spanyolországban 3,0 ponttal, 101,2 pontra, Lengyelországban 1,9 ponttal, 100,2 pontra csökkent, míg Olaszországban 0,1 ponttal, kereken 100 pontra, Nagy-Britanniában pedig 1,8 ponttal, 89,8 pontra emelkedett a mutató.

A magyarországi ESI értéke 108,2 pontra emelkedett a szeptemberi 107,2 pontról.

Az alindexek közül a szolgáltatásoké 0,2 pontról mínusz 0,2 pontra, az építőipari 18,1 pontról 16,3 pontra süllyedt, míg az ipari mínusz 1,4 pontról 1,1 pontra, a kiskereskedelmi mínusz 1,5 pontról 2,3 pontra emelkedett. A fogyasztói bizalmi mutató 0,2 pontról mínusz 5,0 pontra zuhant októberben.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Márciusban 4 millió 746 ezer volt a foglalkoztatottak száma

A foglalkoztatottak száma 4 millió 746 ezer, a munkanélküliségi ráta 4,4 százalék volt márciusban. 2024 márciusában a 15-74 éves foglalkoztatottak átlagos létszáma az előző év azonos időszakához képest 38 ezerrel, 4 millió 746 ezerre nőtt. A munkanélküliek száma 217 ezer volt .

BÉT – Emelkedéssel nyithat a tőzsde az elemző szerint

A javuló nemzetközi befektetői hangulat miatt a pozitív tartományban indulhat a kereskedés a Budapesti Értéktőzsdén pénteken az Equilor Befektetési Zrt. szenior elemzője szerint. Csütörtökön a BUX 247,29 pontos, 0,37 százalékos csökkenéssel, 66 129,26 ponton zárt.

Velence keményen meglépte, amit a turistáknak ígért

Velence új fejezetet nyitott a turizmusban: a csodás olasz turistaparadicsom lett a világ első városa, amely csütörtökön bevezette a turisták számára a fizetős rendszert, hogy ezzel próbálja ritkítani a csatornáin tolongó tömegeket, de a díj tiltakozást váltott ki néhány lakos részéről, akik azt mondták, hogy nem akarnak egy vidámparkban élni.

Két hetet adtak, hogy csökkentsék az üzemanyagárakat

Nagy Márton közölte a kormány döntését: két hetet adott a kabinet a MÁSZ tagjainak, hogy önkéntesen a régiós átlag szintjére csökkentsék az üzemanyagárakat.
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.