Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Eurózóna - Újabb visszaesés jön?
No menu items!

Eurózóna – Újabb visszaesés jön?

Lassult az euróövezet gazdasági teljesítményének növekedése szeptemberben – derült ki az IHS Markit felméréséből. A cég közgazdásza szerint nőtt annak a kockázata, hogy a negyedik negyedévben újra visszaesés jön.

Az euróövezet feldolgozóipari és szolgáltatóipari adatokból képzett, összetett beszerzésimenedzser-indexe (BMI) 50,4 pontra süllyedt az augusztusi 51,9 pontról. A végleges érték így is meghaladja az előzetesen megadott és az elemzők által is várt 50,1 pontot.

A szolgáltatóipar beszerzésimenedzser-indexe azonban a növekedést és a csökkenést egymástól elválasztó 50 pontos küszöb alá, 48,0 pontra esett szeptemberben az előző havi 50,5 pontról. A végleges adat kedvezőbb az előzetesen közölt és az elemzők által is várt 47,6 pontos értéknél.

Európa gazdasági fellendülésére nézve az jelenti a legnagyobb veszélyt, hogy növekszik az új koronavírussal megfertőződöttek száma.

A döntéshozók abban reménykedtek, hogy a harmadik negyedévben felpattan a gazdaság a második negyedévben elszenvedett rekordmértékű, 11,8 százalékos visszaesés után. A gazdaság támogatásának jegyében az Európai Központi Bank 1350 milliárd euró értékben pandémiás vészhelyzeti vásárlási programot (PEPP) indított, az Európai Unió pedig 750 milliárd eurós helyreállítási alapot hozott létre.

Chris Williamson

Chris Williamson, az IHS Markit vezető közgazdásza arra figyelmeztetett, most, hogy az euróövezeti gazdaság stagnálás közeli állapotba került szeptemberben, és egyértelműen nőttek azok a kockázatok, miszerint a negyedik negyedévben újra visszaesés jön.

Nagyon sok múlik azon, hogy ellenőrzés alatt tudják-e tartani a vírusfertőzések második hullámát, és ennek eredményeként tudnak-e lazítani a közösségi távolság tartási szabályokon, ami lehetővé tenné a szolgáltató ágazat élénkülését” – véli Williamnson.

A két legnagyobb euróövezeti gazdaság közül Németország összetett beszerzésimenedzser-indexe 54,7 pontra nőtt az augusztusi 54,4 pontról, a végleges adat jóval kedvezőbb az előzetesen közölt 53,7 pontnál. A szolgáltatóipari BMI az augusztusi 52,5 pontról 50,6 pontra süllyedt, de ez az érték így is jobb az előzetesen megadott és az elemzők által is várt 49,1 pontos értéknél.

Franciaország összetett beszerzésimenedzser-indexe viszont május óta először az 50 pontos küszöb alá csökkent: az augusztusi 51,6 pontról 48,5 pontra süllyedt. Ez az érték megegyezik az előzetesen közölttel és az elemzői várakozásokkal. A szolgáltatóipari BMI az augusztusi 51,5 pontról 47,5 pontra esett, ugyancsak május óta először áll az 50 pontos határ alatt.

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

15 ezer alumínium dobozt gyűjtöttek össze a Hungaroringen

A visszaváltási rendszer fő célja, hogy Magyarországon is minél többen váltsák vissza az italcsomagolásukat

A munkanélküliségi ráta 4,2 százalék júniusban

A munkakeresés átlagos időtartama 10,0 hónap volt, az összes munkanélküli 35 százaléka 3 hónapnál rövidebb ideje, míg 36 százaléka legalább egy éve keresett állást.

NTAK – A Magyar Nagydíj és az Ed Sheeran-koncert mindent vitt

Mogyoródon szállt meg a legtöbb turista, csaknem 2000 vendégéjszakát töltve a három nap során.

 Veszteséges zárás az európai tőzsdéken

Gyenge kezdés után indexveszteséggel fejezték be a csütörtöki kereskedést a főbb európai értékpapírpiacok, London kivételével.
Hirdetés

Hírek

Gyengült szerdán a forint

Az eurót délután hat órakor 393,44 forinton jegyezték a reggel hét órai 390,28 forintos állás után.

Kína drámai kamatlábcsökkentéssel pörgetné fel a gazdaságot

AKínai Kommunista Párt Központi Bizottságának közelmúltbeli ülése után komoly szándék mutatkozik, hogy a világ második legnagyobb gazdasága ismét növekedési pályára álljon.

Mi várható a héten? Adatok az államháztartásról és a fogyasztói árakról

Hétfőn teszi közzé a Pénzügyminisztérium (PM) az államháztartás központi alrendszerének június végi helyzetéről a gyorstájékoztatóját.

Tőzsde – Veszteséges zárás az európai tőzsdéken

Az európai kereskedési idő végén a WTI nyersolaj 1,50 százalékkal drágult a nemzetközi kereskedelemben, hordónként 79,99 dollárra, a Brent ára pedig 1,28 százalékkal nőtt, 80,64 dollárra.

Csökkenő forgalom mellett csúcsra emelkedett a BUX a héten

Szijjártó Péter külügyminiszter szerdán Bakuban jelentette be a Shah Deniz gázmező 5 százalékos részesedésének megvásárlását, a tranzakciót a harmadik negyedévben fogják lezárni.

Vegyesen alakult csütörtök reggelre a forint árfolyama

Vegyesen alakult a forint árfolyama csütörtök reggelre az előző esti jegyzéshez képest.

Iránykereséssel, illetve kis pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden a BÉT részvényindexe, a BUX 1073,29 pontos, 1,55 százalékos csökkenéssel 68 385,55 ponton zárt.

Devizapiac – Vegyesen alakult hétfő reggelre a forint árfolyama

A péntek esti jegyzése alapján májust pozitív mérleggel zárta a forint, 0,3 százalékkal erősödött az euróval és a svájci frankkal szemben, és 2,0 százalékkal erősödött a dollár ellenében.

Gazdaság

Majdnem 70 millió forint bírság a Raiffesen banknak és lízingcégének

A pénzügyi felügyelet kifogásolta, hogy a compliance (szabályozási megfelelési) terület beszámolói nem minden szempontból feleltek meg a jogszabályban elvártaknak.

MNB: 25 bázisponttal csökkentette az alapkamatot a monetáris tanács

A monetáris szigor pozitív reálkamat biztosításával járul hozzá a pénzügyi piaci stabilitás fenntartásához, valamint az inflációs cél fenntartható eléréséhez

A1 besorolással látta el a Moody’s az MBH Jelzálogbank jelzáloglevél-programját

A jelzáloglevelek kibocsátásával szerzett forrásokból az MBH Jelzálogbank refinanszírozási hitelt nyújt partnerbankjainak, ezáltal támogatva a főként a lakosság körében végzett jelzáloghitelezési tevékenységüket.

Hazánk az iBanFirst legdinamikusabban fejlődő európai piaca lett

A magyarországi eredmények, amelyeket kevesebb mint két évvel a helyi iroda megalapítása után értek el, minden várakozásukat felülmúlták.