Hirdetés
Kezdőlap Építőipar ÉVOSZ: az építőiparban a kapacitáshiány és az építőanyagok árának emelkedése is feszültséget...
No menu items!

ÉVOSZ: az építőiparban a kapacitáshiány és az építőanyagok árának emelkedése is feszültséget okoz 

Az építőiparban a szakember és kapacitáshiány mellett az építőanyagok árának emelkedése is feszültségeket okoz – derül ki az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) által készített felmérésből.

A szektor további bővüléséhez növelni kell a cégek hatékonyságát, mindez azonban nehéz a jelenlegi szétaprózodott cégstruktúra mellett , amelyben országos szinten 400 építőiparban tevékenykedő mikro-, kis-, közép- és nagyvállalkozást kérdeztek meg az ágazat helyzetéről, vonja le a következtetést az ÉVOSZ.

A vállalkozások úgy vélték, hogy a fizetőképes kereslet minden alágazatban jelentősen bővült, a cégek nagy értékű szerződéseket tudtak kötni az elmúlt hónapokban. Ugyanakkor megjegyezték, hogy a cégek a korábbi években nem készültek fel a növekvő kereslet kielégítésére, ezért nehezebb kivitelezőt találni, a határidők kitolódnak, és az árváltozások is komoly feszültséget keltenek a piacon.

A válaszadók az építőanyagok közül példaként említették, hogy a betonnál 13 százalékos, a téglánál 12 százalékos, míg a hőszigetelő anyagoknál idén egész évre vetítve 20 százalékos áremelkedésre számítanak. Ráadásul úgy vélték, hogy a piacon tapasztalható áremelkedések folytatódni fognak. Mindezek miatt pedig fontos kérdéssé vált, hogy milyen gyorsan lehet a beruházásokat befejezni.

A felmérésben résztvevő cégek több mint felénél a lekötött rendelésállomány már az év közepén meghaladja a jelenlegi kapacitásuk 80 százalékát, azonban kiderült, hogy olyan társaságok is dolgoznak az építőiparban, akiknek a rendelésállománya a teljesítőképeségükhöz mérten a 20 százalékot sem éri el.

Koji László, az ÉVOSZ elnöke az MTI-nek elmondta, hogy az előbbiek számára a hatékonyság növelés a legfontosabb, hogy határidőre teljesíteni tudják vállalásaikat, utóbbiak pedig mindent megtesznek, hogy további megrendelésekre tegyenek szert.

A megkérdezett építési vállalkozások szerint a szektor bővülésének legnagyobb akadálya továbbra is a szakemberhiány, és a kapacitás korszerűtlensége. A hatékonyság növelést pedig nehezíti, hogy lényegesen nagyobb a segédmunkások aránya a foglalkoztatottakon belül, mint a korábbi években.

Arról is beszámoltak, hogy a felmérésben résztvevők árbevétel-arányos jövedelmezősége lassú növekedési pályán maradt. A korábbi évekkel ellentétben mára a cégek kétharmadánál eléri, vagy meghaladja az inflációt, ugyanis a vállalkozások 30 százalékánál az árbevétel-arányos jövedelmezőség 3,1 és 5 százalék, 20 százalékánál ez az arány 5,1 és 10 százalék között mozog, míg a cégek 23 százalékánál az árbevétel-arányos jövedelmezőség meghaladja a 10 százalékot.

Megjegyezték, hogy vélhetően negatívan befolyásolja majd a lakásépítési piacot, hogy 2019. december 31-e után az új lakás vásárlására vonatkozó áfakulcs a jelenlegi 5 százalékról ismét 27 százalékra emelkedik majd. Ezért a lakást építeni tervezők közül egyre többen kivárnak, hogy az év második felében lesznek-e kormányzati bejelentések a lakásépítés támogatására, ösztönzésére.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Nyereséges zárás az európai tőzsdéken

Nagy, egy-másfél százalékos indexnyereséggel fejezték be a pénteki kereskedést a főbb európai értékpapírpiacok.

Ágh Péter: a béke tudja megteremteni az alapot a gazdasági fellendüléshez

A béke tudja megteremteni az alapot a gazdasági fellendüléshez - mondta az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) állami beruházások társadalmi koordinációjáért felelős államtitkára pénteken a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Füzéren tartott útátadón.

Megjelentek az otthonfelújítási támogatás részletei, így lehet pályázni

A kormány társadalmi egyeztetésre bocsátotta az új otthonfelújítási támogatás részleteit. A tervezett pályázati felhívás alapján az ismert alapfeltételek nem változtak, vannak azonban új előírások és kedvezmények is.

Márciusban 4 millió 746 ezer volt a foglalkoztatottak száma

A foglalkoztatottak száma 4 millió 746 ezer, a munkanélküliségi ráta 4,4 százalék volt márciusban. 2024 márciusában a 15-74 éves foglalkoztatottak átlagos létszáma az előző év azonos időszakához képest 38 ezerrel, 4 millió 746 ezerre nőtt. A munkanélküliek száma 217 ezer volt .
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.