Egy törvénymódosító javaslat szerint a jövőben a foglalkoztatás-felügyeleti hatóság visszamenőlegesen érvényt szerezhet a bejelentés nélkül foglalkoztatottak elmaradt munkáltatói kifizetéseinek. Kötelesek lesznek a foglalkoztatók a megrövidített foglalkoztatottakat bejelenteni, a járulékaikat pedig befizetni.
Bodó Sándor, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára szerint a kormány célja a jogszerű foglalkoztatás elősegítése, a gazdaság fehérítése. Ezt célozza a most benyújtott benyújtott minisztériumi törvénymódosítási javaslat.
Az ITM a szabályzás részleteiről közölte, hogy a foglalkoztatók a jogsértés feltárását követően kötelesek lesznek a jogszerűtlenül foglalkoztatott munkavállalóikat visszamenőlegesen legalább egy hónapra, a mindenkori minimálbér mértékéig bejelenteni a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnál (NAV).
A foglalkoztatásra vonatkozó szabályok ellenőrzésére vonatkozó megújuló szabályok rugalmasabbá és hatékonyabbá válnak, ami lehetőséget teremt a foglalkoztatás-felügyeleti hatóság visszamenőleges, a bejelentés nélküli foglalkoztatásból elmaradt munkáltatói befizetések biztosítására is.
Bodó Sándor úgy véli, az intézkedés különösen előnyös a munkából élők számára, hiszen rendezi a jogviszonyukat, így jogosulttá válnak a társadalombiztosítási ellátásokra, meghosszabbodik a nyugdíjszámítást megalapozó szolgálati idejük is.
A jogszerűen foglalkoztató vállalkozások versenyhátránya a tervezett módosítással megszűnhet, hiszen a költségvetés és a munkavállalók kárára ügyeskedők elveszítik a bejelentés nélküli foglalkoztatásból származó, tisztességtelen előnyöket. Az intézkedés a versenytorzító hatások kiküszöbölése mellett fehéríti a gazdaságot.
A törvényjavaslat parlamenti elfogadása esetén az új rendelkezések 2021. március 1-jétől léphetnek életbe.