Kezdőlap Világgazdaság Felpattant a német gazdaság - optimistább a kormány is
No menu items!

Felpattant a német gazdaság – optimistább a kormány is

Németország GDP-je minden korábbinál nagyobb mértékben, 8,2 százalékkal nőtt az idei harmadik negyedévben az előző három hónaphoz képest – közölte a szövetségi statisztikai hivatal (Destatis). Közben a német kormány ismét javította a GDP idei alakulásáról szóló előrejelzését.

Az Európai Unió legnagyobb gazdaságának teljesítménye a fogyasztási kiadások emelkedése, a beruházások élénkülése és az export növekedése révén javult a július-szeptemberi időszakban.

A német gazdaság elkezdett kilábalni a koronavírus-világjárvány okozta válságból, de a GDP így is 4,2 százalékkal csökkent az egy évvel korábbi, 2019 harmadik negyedévében elért szinthez viszonyítva – áll a Destatis becslésen alapuló gyorsjelentésében.

Az idei második negyedévben, a járvány gazdasági szempontból eddigi legsúlyosabb szakaszában negyedéves összevetésben 9,8 százalékkal, éves összehasonlításban 11,3 csökkent a GDP.

Akkor a szövetségi kormány még azzal számolt, hogy 2020 egészét tekintve rekord mértékű, 6,3 százalékos GDP-csökkenés vár Németországra. Szeptember elején 5,8 százalékra módosították a GDP-csökkenésre adott előrejelzést.

Szűk két hónap elteltével ismét javították a prognózist, a pénteken ismertetett adat szerint az idén 5,5 százalékkal csökkenhet a német GDP a tavalyihoz képest. Ez már nem negatív rekord, nem éri el a 2009-ben – a megelőző évben kibontakozott pénzügyi világválság révén – bekövetkezett 5,7 százalékos visszaesést.

A kormány várakozása szerint a következő két év a fellendülés időszaka lesz. Jövőre 4,4 százalékkal, 2022-ben 2,5 százalékkal növekedik a GDP, és a német gazdaság 2021-2022 fordulóján éri el a járvány előtti szintet.

Mindez azonban csak akkor lehetséges, ha sikerül megfékezni és ellenőrzés alatt tartani az új koronavírus terjedését – hangsúlyozta Peter Altmaier gazdasági miniszter berlini tájékoztatóján.

A kormány minden eddiginél nagyobb szabású, valamennyi programot együttvéve több mint ezermilliárd eurós gazdasági stabilizációs és növekedésösztönző csomagot állított össze a járvány hatásainak ellensúlyozására. Az új adatok azt jelzik, hogy “érdemes volt időben és erőteljesen reagálni” – emelte ki Olaf Scholz pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy “sokkal jobban állunk“, mint ahogy tavasszal sejteni lehetett.

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

61. Közgazdász-vándorgyűlés: a pénzromlás meg kell fékezni

A 61. Közgazdász-vándorgyűlés nyitónapján, Egerben történt. Három vélemény.

BÉT – Nagyot estek az OTP részvényei

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1789,86 pontos, 3,12 százalékos csökkenéssel, 55 589,52 ponton zárt csütörtökön.

Korlátozta az üzemanyagok kivitelét az orosz kormány

Az orosz kormány két lehetőséget mérlegelt az üzemanyagárak stabilizálására: az olajtermékek exportjának átmeneti teljes tilalmát a belföldi piac telítése érdekében, illetve azt, hogy tonnánként 250 dollárra emelje olajtermékek exportvámját.

Javult a Pannon homoki élőhelyek ökológiai állapota

Európa több országával ellentétben Magyarország teljes területének csaknem egyharmada természetközeli állapotban maradt fent, amely egy rendkívüli arány és egyben nemzeti kincs is.

Hírek

A DRK és EGOM közös kollekciója Esztergomban

Közös ruházati kollekciót, két márka együttműködéséből született termékcsaládot mutattak be a közelmúltban Esztergomban. A helyiek úgy vélték, hogy Esztergom beceneve, az EGOM ruhamárkává is vált.

Így optimalizálják IT kiadásaikat a magyar cégek, rákaptak a használt szerverekre a vállalatok

A felmérésből kiderül, hogy meglepő módon az informatikát hangsúlyosabban használó cégeknél volt a számottevőbb költségcsökkentés, aminek oka egy jelentősebb költségracionalizálás volt.

Tőzsde – Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Vegyesen zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön.

Tőzsde – Veszteséges tőzsdezárás Európában

Gyenge kezdés után indexcsökkenéssel fejezték be a szerdai kereskedést a főbb európai értékpapírpiacok.

Devizapiac – Nagyot gyengült a forint kedden

Másfél-két százalékkal gyengült kedden a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi devizapiacon.

Nálunk mikor? Rómában ingyenes lesz a tömegközlekedés a tizenkilenc év alattiaknak

Róma az első olaszországi város, ahol ingyenessé teszik a tömegközlekedést a tizenegy és tizenkilenc év közötti gyerekek és fiatalok számára.

Erősödéssel nyitottak a vezető nyugat-európai tőzsdék, Londonban bankszünnap

Pluszban indítottak a főbb nyugat-európai tőzsdemutatók hétfőn. Londonban bankszünnap miatt egész nap nincs kereskedés.

Zsinagógák Hete: augusztus 27-től szeptember 10-ig

Már szokás szerint ismét a Sóletfesztivállal indul a Zsinagógák Hete, amely augusztus 27-től szeptember 10-ig változatos kulturális és szórakoztató programokkal várja a közönséget Budapesten és vidéki helyszíneken.

Gazdaság

Nem módosította alapkamatát a Bank of England

A kamatemelési sorozat kezdete óta a mostani kamatdöntő ülés volt az első, amelyen a monetáris testület nem emelte a jegybanki kamatszintet.

Devizapiac – Gyengült csütörtök reggelre a forint

Gyengült csütörtök reggelre a forint az előző esti jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben a nemzetközi devizakereskedelemben.

Csökkent a 3 hónapos diszkont kincstárjegy aukciós átlaghozama

Hozamcsökkenés mellett értékesített 3 hónapos diszkont kincstárjegyet keddi aukcióján az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK).

Visszavonták az ONEY pénzügyi vállalkozás tevékenységi engedélyét

Az ONEY így nem rendelkezett az ügyfelekkel szembeni követelésekkel, illetve pénzügyi szolgáltatásból eredő egyéb kötelezettséggel az engedély visszavonása és a végelszámolás időpontjában.