Kezdőlap Agrár FruitVeB: Az augusztusi meleg jót is tett meg ártott is
No menu items!

FruitVeB: Az augusztusi meleg jót is tett meg ártott is

Néhány zöldségfélét, köztük a paprikaféléket és a zöldborsót ugyan károsította a hosszú aszályos időjárás, a csemegekukoricának ugyanakkor jót tett a meleg, rekordtermés várható.

A zöldségtermés az idén megközelítheti a tavalyihoz hasonló 1,9 millió tonnát, a mennyiséget azonban októberi időjárás még akár 5 százalékkal is befolyásolhatja – mondta a Magyar Zöldség-gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (FruitVeB) elnöke az MTI-nek hétfőn.

Ledó Ferenc közölte, a hajtatott zöldségekből a tavalyi 439,5 ezer tonnához hasonló mennyiséget várnak. A július vége és az augusztus 20. közötti hőség miatt jelentős károkat szenvedtek főleg a hajtatott paprikafélék, amelyből 180-185 ezer tonnát takaríthatnak be a termelők. Az idén tölteni való paprikából valamivel több, kápiából kevesebb, hegyes erős típusból pedig a tavalyihoz hasonló mennyiségű várható.

Az augusztusi meleg jelentős mennyiségi és minőségi kárt okozott a hajtatott paradicsom termésben, a zöldségből 25-130 ezer tonnát takaríthatnak be a gazdák december közepéig – jelezte.  Becslések szerint szabadföldről 1,4 millió tonna termés várható, tavaly még 1,5 millió tonnát takarítottak be. Ipari paradicsomból ugyanakkor 5-10 ezer tonnával is többet takaríthatnak be idén, 125-130 ezer tonna termésre számítanak.

A zöldborsó begyűjtése befejeződött: a késői vetéskezdet és a meleg, az aszályos április és május miatt mintegy 20 százalékkal, 65 ezer tonnára csökkent a mennyisége az előző évhez képest.

A vöröshagyma termésmennyisége 10-15 százalékkal marad el a tavalyitól, 60-62 ezer tonna körül alakul, a késői vetés, valamint az aszály miatt lett kevesebb a tavalyinál.
A FruitVeB elnöke ismertette, sárgarépát az idén a tavalyinál kissé nagyobb területen, 1400 hektáron vetettek. Október elején takarították be az ipari és tárolásra szánt fajtákat, amelyek aránya 75-80 százalék. A termesztett répák 95 százaléka öntözhető, így az aszály kevésbé befolyásolja a termésmennyiséget, ami az idén 70-75 ezer tonna körül várható.
Gyökérpetrezselymet és paszternákot 2000 hektáron termesztenek, a tavaszi meleg miatt most rosszak voltak a kelések, és az augusztusi hőség és aszály miatt vékonyabbak a gyökerek. Ez jelentős terméskiesést okoz, a tavalyi 62 ezer tonnával szemben az idén csak 52-55 ezer tonna várható.

Kedvezett viszont az időjárás az ország nagy részén a csemegekukoricának, amelyből a 34-35 ezer hektárt kitevő területről rekord- vagy rekordközeli termés várható 550-600 ezer tonnával. Az idén a korábbi évekhez képest erősebb volt a kukoricamoly-fertőzés, amely ellen a termelők korszerűen és szakszerűen védekeztek.

A termesztett gomba mennyisége az idén  31,5-32 ezer tonna, 2-3 százalékkal több, mint tavaly – ismertette az elnök.

A terméktanács honlapján közzétett legfrissebb kínálati árak szerint a Budapesti Nagybani Piacon a tölteni való, első osztályú paprika kilogrammonként 330-370 forint között van, a paradicsom 420-480 forint között. A fokhagyma ára kilogrammonként 740-800 forint, a vöröshagymáé 145-170 forint között mozog, míg a petrezselyemgyökér kilogrammonként 850-950 forintba, a sárgarépa 230-300 forintba, a csemegekukorica darabonként 70-80 forintba kerül.

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

A nyugdíjasok külön kártyát kapnak majd az áfa-visszatérítéshez

A kormány tervei szerint ez az összeg havonta 10 és 15 ezer forint között lesz, ezt kapják meg a nyugdíjasok áfa-visszatérítésként

Javulhat a demográfiai helyzet a kétgyermekes anyák adómentességének bevezetése után

Hosszú távon pozitív hatással lehet a magyar gazdaságra és...

3 milliós támogatást igényelhetnek a kistelepülések italüzletei

A kiírás ugyanakkor nem csak gazdasági szempontból jelentős. A falusi sörözők, borozók és presszók − bár a hazai vendéglátás szektor alapvető részét képezik −, nemcsak vendéglátóhelyként, hanem közösségi térként is funkcionálnak, ahol egymással találkoznak, beszélgetnek az emberek.

Rekordszámú résztvevő Mátraszentistvánon az Alpesi Sí Diákolimpián

Az idén a 20. születésnapját ünneplő komplexumban még idén felépül egy újabb négyüléses felvonó, amelynek elemei már meg is érkeztek Ausztriából.

Hírek

Erősödött a forint kedd reggelre

Erősödött kedd reggelre a forint a főbb devizákkal szemben...

Az alkoholmentes sör egyre népszerűbb az EU-ban: De vajon megelőzi-e a hagyományos sört?

Az alkoholmentes sör egyre népszerűbb az EU-ban: De vajon...

A diktatúra habzó bája: nyugati mintájú söröző nyílt Észak-Koreában

Észak-Korea egy vadonatúj, nyugati stílusú sörözőt reklámoz fővárosában, de...

Rárepültek a gyanútlan Wizz Air utasokra

Adathalász e-mailben árulnak 10 eurós Wizz Air kupont a...

Erősödött csütörtök reggelre a forint

A februári kezdéshez képest a forint 1,6 százalékkal erősödött az euróval, valamint 2,3 százalékkal a dollárral és a svájci frankkal szemben.

Erősödött a forint szerdán

Erősödött kissé a forint szerdán a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon.

Vegyesen mozgott a forint kedd reggel

Az eurót 1,0305 dolláron jegyezték kedden reggel, alacsonyabban a hétfő esti 1,0313 dollárnál.

Gyengült a forint hétfő reggel

Az euró 1,0315 dollárt ért hétfő reggel a péntek esti 1,0326 dollár után.

Gazdaság

Az adóelőlegből is igénybe vehető az szja-kedvezmény

Nyomtatásra, irattárolásra sincs szükség, mert a nyilatkozatot az adóhivatal automatikusan továbbítja az abban megjelölt munkáltatónak, kifizetőnek.

Az alapvető élelmiszerek árának csökkentéséért lép a GVH

A nemzeti versenyhatóság álláspontja szerint az érdekképviseleti szervezetek által rendszeresen kiadott áremelési közlemények sérthetik a tisztességes piaci versenyt és fokozzák az inflációs nyomást.

Itt az első kamatforduló, utalják a csúcshozamot az inflációkövető állampapírokra

A PMÁP-ot az államkincstár 99 százalékos árfolyamon váltja vissza, de ez az egy százaléknyi veszteség is bőven megéri, hiszen a többi lakossági állampapír közül a legalacsonyabb kamatú is 5,5 százalékot fizet

Megvan az új PMÁP kamat, kezdődhet a nagy állampapírcsata

Az idei PMÁP-lejáratokról és kamatfizetésekről már tavaly megkezdték az egyeztetést az ügyfelekkel, hogy fel tudjanak készülni, mi legyen a pénzükkel, amikor érkeznek a kifizetések.