Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Fúziós és felvásárlási láz - CNN, Netflix, Disney és a többiek
No menu items!

Fúziós és felvásárlási láz – CNN, Netflix, Disney és a többiek

A film- és tévépiac a Warner és a Discovery egyesült erővel próbálja megállítani a Netflix térnyerését. A hagyományos médiacégek fejlesztésekkel és egyesülésekkel küzdenek a streaming szolgáltatók ellen. Legnagyobb sikerrel a Disney.

Felvásárlás, leválasztás, egyesítés

A nagymúltú médiacég, a WarnerMedia 2016 óta a világ egyik legnagyobb telekommunikációs konszernje, az amerikai AT&T tulajdona. Az 1885-ban alapított, sokáig az amerikai és a kanadai távközlési monopóliumot birtokló dallasi AT&T 5 évvel ezelőtt 85 milliárd dollárt fizetett a Warnerért és átvállalta a 108 milliárdos adósságát is. A felvásárlással megszerezte a Warner két leányvállalatát a CNN-t és a HBO-t is.

Az egyesüléskor megjelent áremelési cáfolat. Az Arst Technik oldalán

Az AT&T nemrégiben önálló céggé alakította a Warnert. Röviddel ez után jelentették be az egyesülést a Discovery Channellel. Utóbbi ismeretterjesztő adói sokaságával a világ 200 országában több mint 431 millió háztartásba jut el. A Warner és a Discovery fúziójával egy 41 milliárd dollárra becsül piaci értékű médiacég áll elő. Ezzel a páros a Disney után a világ második legnagyobb médiakonszernje lesz. Utóbbi tőzsdei értéke 65 milliárd dollárt tesz ki.

Fejleszteni, fejleszteni, fejleszteni!

Az AT&T számára a Warner megvásárlása nem váltotta be a reményeket. Nem sikerült nyereségessé tenni a New York-i központú médiacéget. A tavaly összesen 171 milliárd dollár árbevételt elérő AT&T ismét a fő tevékenységi körére, a telekommunikációra akar koncentrálni. Utóbbi területen a 5G hálózat fejlesztése hatalmas beruházásokat követel meg. Az AT&T-nél joggal tartanak a lemaradástól a mobilszolgáltatókkal folyatott versenyben, attól tart, a melléküzletágnak számító médiatevékenység veszteségének finanszírozása miatt nem jut elég pénz a hálózatfejlesztésre.

A Warner-Discovery duó is a jövő kihívásaira koncentrál. Az egyesüléstől gyorsabb és költséghatékonyabb fejlesztéseket várnak. A netes jelenlét erősítése mindkét cég számra kulcskérdés. A streamingben le van maradva nem csak a netes filmezést forradalmasító Netflix, de a hagyományos konkurencia, mindenekelőtt a Disney mögött is.

Nehéz örökség

A most előálló médiapárosban az AT&T lesz a heghatározó tulajdonos 71 százalékos részesedéssel. A jóval kisebb Discovery tulajdonosainak csak 29 százaléknyi beleszólásuk lesz a közös vállalkozásba.

John Malone médiamogul földbirtokos

A Discovery tulajdonosai közül a milliárdos médiavállalkozó, John Malone a legnagyobb, 45 százalékkal. A 8 milliárd dollárrá becsül vagyonú, 80 éves üzletember többek között az 1909-ben alapított angol-amerikai kiadóház, a Condé Nast tulajdonosa és 930 ezer hektár kiterjedésű birtokaival az USA legnagyobb földtulajdonosa!

David Zaslav a Discoverytől igazol jött

A csatornák többségét a 200 országban sugárzott 80 adójával a Discovery hozza a házasságba, de az új konszern két ékköve a Warnerhez tartozó HBO és a CNN. Az új cég vezetője a Discovery eddigi főnöke, David Zaslav lesz. Nagy kihívás előtt áll, mert a duó 56 milliárd dolláros adósággal kezdi meg a közös tevékenységét. Ráadásul nem csak a Netflixel és a Disneyvel kell majd megküzdenie a dinamikusan bővülő online piacon.

A konkurencia egyre nő. A pandémia tovább gyorsította a médiafogyasztási szokások változását. Az egyre nagyobb streaming-tortából a hagyományos médiakonszernek, mint a ViacomCbs és a Comcast, valamint az informatikai cégek, mindenekelőtt az Apple és a Google is részt kérnek. Már a hátrány ledolgozása is szép siker lenne. A világszerte 208 millió előfizetővel rendelkező Netflix leelőzését a Warner-Discovery legoptimistább menedzserei sem tartják elérhető célnak.

A megállíthatatlan Netflix

Az 1997-ben alapított kaliforniai Netflix a világ leggyorsabban növekvő médiavállalkozása. 2002 és 2020 között 150 millió dollárról 25 milliárdra növelte az éves bevételét. Mindezt egyre gyorsuló növekedési ütem mellett. 2019-hez képest 5 milliárd a bővülés! Alig van ország a világon, ahova nem küldenek online filmes tartalmat a San Franciscotól 50 mérföldre fekvő Los Gatosból. Igaz, a Netflix számára  elérhetetlen államok között van Kína is.

A számok azt mutatják, hogy a Disney sokkal jobban birkózik a Netflix jelentett kihívással. Tavaly az előfizetői száma átlépte a 100 millió állomhatárt. Ezzel második lett a világranglistán. A Discovery messze lemaradva 15 millió, a Warner legnépszerűbb fizetős csatornája, az HBO pedig 10 millió, a tartalomért a zsebébe nyúló nézőt tud felmutatni.

Az ádáz versenyben csak azok a cégek maradhatnak talpon, amelynek folyamatosan fejlesztenek. Tavaly a Disney 24 milliárdot, a Netflix 17-et, a ViacomCbs 15-öt költött a jövőre. A Warnernek sincs szégyenkezni valója szintén 15 milliárddal. A Discovery viszont csak hármat költött invesztícióra.

A streamingé a jövő

A streaming szolgáltatókkal folytatott versenyben az ingyenes, reklámokból élő, tehát hagyományos tévéknél is nehezebb helyzetben vannak a klasszikus fizetős csatornák, mint például az HBO vagy a Sky. Utóbbi a világ legnagyobb kábeltévé társasága, az amerikai Comcast tulajdonában áll, de igazán Nyugat-Európában erős. 23 millió előfizetőjével a kontinens legnagyobb fizetős tévéje.

Rupert Murdoch

A Sky-t a legendás Robert Murdoch, a világ talán legismertebb és leggazdagabb médiavállalkozója alapította 1989-ben, majd tette naggyá a ’90-es években. Murdoch a filmeket és sportközvetítéseket kínáló adókkal rakta le a médiabirodalma alapjait. Nem véletlenül a világ egyik legsikeresebb médiamágnása: időben felismerte a változó médiafogyasztási szokásokat. 2018-ban eladta a Sky-csoportot a Comcastnak. Könnyen lehet, hogy a világ legnagyobb kábeltévé szolgáltatójánál már bánják a vételt. Egyre nehezebben tudják megtartani az előfizetőket, az újak megnyeréséről nem is beszélve. Mind kevesebben hajlandók havi több tíz eurót fizetni hagyományos tévécsatornákért fix programmal, ha a Netfix, az Amazon Prime & Co. hatalmas filmkínálata már havi 10 euró alatt elérhető.

Forr az európai piac is

Évekig tartó felvásárlási küzdelemben Kép/Forrás/paginauno

A Warner és a Discovery egyesülése csak egy állomás a fúzióik sorában. A folyamat része volt az egyik legismertebb amerikai tévécsatorna, a CBS nevével fémjelzett CBS Corporation és a zenei adók úttörőjét, az  MTV-t és a világhírű filmproducer céget, a Paramountot is tulajdonló Viacom 2019-es egyesülése.

Pier Silvio Berlusconi sikerrel állította meg a franciákat

Piaci pletykák szerint a fuzionálók, a ViacomCBS és a Warner-Discovery maguk is felvásárlásokra készül. Utóbbit leginkább az olasz Mediaset érdekli. Az első itáliai kábeltévé társaság csatornái segítségével alapozta meg a politikai karrierjét a tulajdonos, Silvio Berlusconi. A többszörös miniszterelnök 52 éves fia, Pier Silvio Berlusconi vezette Mediaset az elmúlt hónapokban sikeresen akadályozta meg a legnagyobb francia médiavállalat, a Vivendi ellenséges tőzsdei felvásárlási akcióját. A Warner-Discovery az AT&T-vel a háttérben a franciáknál jóval tovább fogja bírni tőkével a támadást, ha eltökélt a felvásárlás mellett. A Discovery korábban, önálló vállalatként komolyan érdeklődött az olasz médiakonszern iránt. A megváltozott médiafogyasztási viszonyok ellenére mindkét konszern kitart az évtizedekig bevált, de ma már elavultnak számító modell mellett: ingyenes a tartalom, de cserébe a nézőknek sok reklámot kell elviselniük.

A Mediaset maga is felvásárlásokra készül. Vételi ajánlatott tett a legnézettebb francia kereskedelmi adóra, az M6-ra a tulajdonos német RTL-csoportnak. Egyidejűleg a német piac felé is kacsingat. Pletykák szerint megvásárolná a második legnagyobb kereskedelmi tévé csoportot, a ProSiebent, az RTL legnagyobb hazai konkurensét.

Petrus Szabolcs

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Varga Mihály: sikeres a pénzügyminiszterek budapesti tanácskozása

A második témakör Európa elöregedésének megállítása, mivel az a versenyképesség és a pénzügyi stabilitás számára egyaránt kihívást jelent. Ez a probléma kivétel nélkül minden uniós tagországot érint

Napenergia Plusz Program támogatásával 20 ezer család telepíthet napelemet és energiatárolót

A hazai naperőművek aránya tavaly a világon a harmadik, Európában pedig a második legmagasabb volt az áramtermelésben

Érték és Minőség Nagydíj : Egy nap alatt öt díjat nyertek Hajós István cégei

Az alapítványt két különdíjjal, míg a Bastion Guardot egy különdíjjal is elismerték. Hajós István szerint a jelenlegi gazdasági helyzet mellett óriási lendületet ad cégeinek a mostani elismerés.

Újabb lendület a magyar borászatban

A Közös Agrárpolitika jelenlegi támogatási időszakában több mint 100 millió eurós forrás áll az ágazat rendelkezésére, többek között borászati beruházásokra és innovációra.
Hirdetés

Hírek

Szerda reggelre erősödött a forint árfolyama

Az euró jegyzése a kedd kora esti 1,1160 dollárról 1,1158 dollárra változott.

Felébredt a forint

Erősödött a forint kedd reggel a főbb devizákkal szemben...

Devizapiac – Erősödött a forint péntek reggelre

Az euró 1,1128 dollárt ért reggel 7 órakor a csütörtök kora esti 1,1112 dollár után.

II. Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Zsidó Gasztronómiai Fesztivál

Megtekinthetik a csodálatos zsinagóga épületét és a tárlatvezetésen megismerhetik a történetét.

Indul az Azonnali Fizetési Rendszer 2.0

Minden társadalom számára fontos lehet alternatív elektronikus fizetési megoldások kidolgozása a pénzforgalmi stabilitás és a monetáris szuverenitás érdekében.

Devizapiac – Erősödött kissé a forint hétfőn

Az eurót este hat órakor 394,00 forinton jegyezték a kora reggeli 394,26 forint után, a.

Kicsit, de erősödött péntek reggelre a forint

Erősödött péntek reggelre a forint.

Great Taste Awards díjat kapott az esztergomi kávépörkölő üzem

A kávé a kőolaj után a második legtöbbet értékesített termék a világon, világszerte 2 milliárd fogyasztóval.

Gazdaság

Varga Mihály: sikeres a pénzügyminiszterek budapesti tanácskozása

A második témakör Európa elöregedésének megállítása, mivel az a versenyképesség és a pénzügyi stabilitás számára egyaránt kihívást jelent. Ez a probléma kivétel nélkül minden uniós tagországot érint

Egyhangú döntés a monetáris tanácsban augusztusban

A tanácstagok általánosan a szigorú monetáris kondíciók fenntartása, és a pénzügyi piaci stabilitás megőrzése mellett érveltek.

Hitelfelvételben Európa élmezőnyébe kerültek a magyar háztartások

A támogatott vállalati hitelek aránya a második negyedévben már csak 20 százalék volt, holott egy évvel ezelőtt még 49 százalék volt ezek aránya. Ennek tudható be az is, hogy a kkv-hitelezés visszaesett.

Rekordokat döntöget a lakossági hitelezés, csúcson a személyi kölcsön

A lakáshiteleket annak ellenére is keresik, hogy a kamatok immár második hónapja emelkednek. Júliusban már a THM-plafon sem fogta vissza a bankokat az árazásban, egy átlagos lakáshitelnél 6,81 százalékos kamatot és 7,24 százalékos THM-et mért az MNB.