Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Hangulatindex - Zuhanás az eurózónában, csökkenés itthon
No menu items!

Hangulatindex – Zuhanás az eurózónában, csökkenés itthon

A valaha regisztrált legnagyobb mértékben romlott márciusban a gazdasági hangulat az euróövezetben. A magyarországi hangulatindex is csökkent, de 100 pont fölött maradt – derült ki az Európai Bizottság Gazdasági és Pénzügyi Főigazgatósága (DG EcFin) felméréséből.

Márciusban a gazdasági hangulatindex (Economic Sentiment Indicator, ESI) 8,9 ponttal 94,5 pontra csökkent az euróövezetben az előző havi 103,4 pontról. Elemzők 93,0 pontot vártak márciusra. Az Európai Unióban az ESI 8,2 ponttal csökkent 94,8 pontra.

Fontos megjegyezni, hogy az országok többségében még a kijárási korlátozások elrendelése előtt történt meg az adatgyűjtés.

Az euróövezetben a márciusi volt az index legnagyobb havi zuhanása a felmérések 1985-ös kezdete óta. Az esés a fogyasztói hangulat és az üzleti hangulat egyidejű és nagymértékű romlása miatt következett be.

Az üzleti hangulat kimagaslóan nagymértékben romlott a szolgáltatóipari és az ingatlanpiaci területeken. A feldolgozóiparban 4,6 ponttal csökkent a hangulatindex, a szolgáltatóiparban pedig 13,3 ponttal.

A fogyasztói hangulat 5,0 ponttal csökkent, elsősorban a lakosságnak a gazdasági kilátásokkal kapcsolatos bizalomvesztése miatt. A saját pénzügyi helyzetükkel kapcsolatban kevésbé pesszimistán ítéli meg a lakosság a kilátásokat és költekezési hajlandósága is csak mérsékelten gyengült.

A nagyobb euróövezeti tagországok közül az ESI Olaszországban 17,6 ponttal 83,7 pontra, Németországban 9,8 ponttal 92,0 pontra, Franciaországban 4,9 ponttal 100,6 pontra, Hollandiában 4,0 ponttal 98,0 pontra, Spanyolországban pedig 3,4 ponttal csökkent 99,3 pontra.

A magyarországi ESI 104,9 pontról csökkent 102,8 pontra márciusban.

Lengyelországban 99,2 pontról 95,3 pontra csökkent a gazdasági hangulatindex, Romániában 104,1-ről 99,6-ra, Szlovákiában 97,2-ről 96,7-re, a Csehországban 96,3 pontról 94,9 pontra ment le.

A foglalkoztatási várakozásokat számszerűsítő mutató (Employment Expectations Indicator, EEI) 10,9 ponttal zuhant az euróövezetben 94,1 pontra és 9,7 ponttal az EU-ban 94,8 pontra.

A gazdasági hangulatindex hosszú távú átlaga 100 pont minden tagállam esetében. A 100-nál magasabb pontszám a gazdaságot derűlátóan megítélők túlsúlyára utal, az alacsonyabb viszont borús kilátásokat tükröz.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Az Otthonfelújítási program felhívását szakmai egyeztetés előzi meg

Júniustól indul az Otthonfelújítási program, amellyel a kormány a családokat és a magyar gazdaság növekedését is támogatja, a programban június 3-tól az MFB Pontokon keresztül lehet részt venni.

Megkezdte működését Bécs első zöldhidrogén-üzeme

Az emelkedőkkel és gyakori megállókkal tarkított vonalon jövő évtől tíz portugál gyártmányú, akadálymentes CaetanoBus szállítja majd az utasokat. 

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

2030-ig megkétszereződik a geotermikus energia hazai felhasználása

Március elején nyílt meg a Svájci Alap forrásaiból finanszírozott 5,3 milliárd forintos felhívás egyebek mellett meglévő termálkutak korszerűsítésének vagy állami tulajdonban levő szénhidrogén-kutak termálkúttá alakításának támogatására
Hirdetés

Hírek

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.

Az Amerikából érkezett kedvező makrogazdasági adat hatására csúcson a BUX

BUX 1027,91 pontos, 1,56 százalékos emelkedéssel, 66 839,15 ponton, történelmi csúcson zárt szerdán.
Hirdetés

Gazdaság

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.

Begyújtották a rakétát a nyugdíjpénztárak

A magán-nyugdíjpénztári alapok hasonlóan teljesítettek, mint az önkéntes pénztári portfóliók. A legkockázatosabb növekedési alapok árfolyama emelkedett a legnagyobb mértékben 2,7-5,1 százalék között.

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.