Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Hiába az ukrán feketelista, az oroszok vígan nyalhatják a Magnumot
No menu items!

Hiába az ukrán feketelista, az oroszok vígan nyalhatják a Magnumot

Illusztráció: Bigstock

A Magnumot is gyártó Unilever továbbra is sok pénzt keres Oroszországban. Ukrajna ezért felvette a “nemzetközi háborús szponzorok” listájára, és azt követeli, hogy vonuljon ki az országból. A cégnek azonban esze ágában sincs távozni az orosz piacról.

Az Oroszországban továbbra is tevékenykedő nyugati cégeket gyakran pellengérre állítják, hogy nem vonultak még ki a a háborús agresszor piacáról. Így járt most az Unilever is: Ukrajna felvette a brit fogyasztási cikkeket gyártó vállalatot a “nemzetközi háborús szponzorok” listájára, és ezt az Oroszországban folytatott tevékenységével indokolta – számolt be a Spiegel.

Az ukrán Nemzeti Korrupcióellenes Ügynökség döntését a vállalat Orosz Föderációban való jelenlétével és az orosz államnak történő “magas adófizetéseivel” indokolta. Az Unilever ezáltal támogatja “az agresszor gazdaságát” és az “Ukrajna elleni orosz háború folytatását“. Az Unilever jól ismert márkái közé tartozik a Dove kozmetikum és a Magnum jégkrém is.

A B4Ukraine civil szervezet értékelése szerint az Unilever az egyik legnagyobb külföldi adófizető Oroszországban. Ami számos német és amerikai vállalatra is igaz. A kritikusok szerint mindannyian biztosítják, hogy Moszkva finanszírozni tudja az Ukrajna elleni háborúját.

Az Unilever viszont megvédte oroszországi üzletágát. Továbbra is kiáll egy februárban kiadott nyilatkozat mellett, amelyben a vállalat elítélte a háborút, mint az orosz állam “brutális” és “értelmetlen” cselekedetét. Közölte, hogy leállította az importot és az exportot, de “orosz gyártmányú élelmiszereket és higiéniai termékeket szállít az országban élő embereknek“.

Az Unilever 2022-ben nettó nyereségének két százalékát termelte oroszországi tevékenységéből a cég adatai szerint. A számok szerint a vállalat mintegy 303 millió eurónak megfelelő összeget fizetett adóként az országban.

Az Oroszországból való kilépés nem lenne egyszerű, érvelt az Unilever a BBC szerint. Az üzletet kisajátíthatná vagy átvehetné az orosz állam. Nincs mód az üzlet olyan módon történő eladására, amely “nem kedvez az orosz államnak és nem védi az alkalmazottainkat“. Ezért az üzlet folytatása “szigorú feltételek mellett” a legjobb megoldás.

A nyugati vállalatoknak néha valóban nehézséget okozhat, hogy egyáltalán kivonuljanak Oroszországból. A Kreml gyakran titkosszolgálati módszerekkel próbál nyomást gyakorolni a vállalatokra, hogy megtartsák befektetéseiket az országban. Nemrégiben olyan terveket is bejelentettek, hogy a “rosszalkodó” nyugati cégeket Oroszországban elkobozzák, és a vagyontárgyakat leütési áron továbbértékesítik.

Londonban hétfőn ukrán és brit aktivisták tüntettek az Unilever székháza előtt. A beszámoló szerint ott egy plakáton a Dove reklámja volt látható, amelyen modellek helyett sebesült ukrán katonák szerepeltek.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Jó, hogy van: pozitívan fogadták a zsugorinflációs tájékoztatást

A lakosság kétharmada hallott már az élelmiszer-kereskedőket érintő tájékoztatási kötelezettségről, amely a kiszereléscsökkentett termékekre hívja fel a figyelmet.

Jól állunk – Dinamikusan nő a turisztikai ágazat teljesítménye

A szálláshelyek márciusban 63,6 milliárd forint bevételt könyvelhettek el, 24 százalékkal többet, mint tavaly ilyenkor

Nagyobb hozzájárulást várunk Brüsszeltől a határvédelmi költségekhez

Magyarország a migránsválság 2015-ös kezdete óta 700 milliárd forintot fordított határvédelemre, miközben az uniós hozzájárulás mértéke alig haladja meg az 1 százalékot

Az agglomerációban 10 százalékkal nőtt a házak négyzetméterára

A járásokat tekintve közölték, hogy a használt családi házak terén a rekorder a Váci járás 798 ezer forintos négyzetméterárral, majd a Budakeszi járás következik 745 ezer forintos átlag értékkel.
Hirdetés

Hírek

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.
Hirdetés

Gazdaság

Rohamra indultak a bankok az állam ellen a lakossági megtakarításokért

A leköthető összegnek felső határa nincs, vagyis tárt karokkal várják a legvagyonosabb ügyfélkört is.

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.