Hirdetés
Kezdőlap Autó Ilyen a török autó, amit Orbán Viktor Erdoğantól kapott és ki is...
No menu items!

Ilyen a török autó, amit Orbán Viktor Erdoğantól kapott és ki is próbált

Kép: Murat Cetinmuhurdar/Török elnökség/HandoutAA/képszövetség

Törökország autóipari történelmet írt a Togg-al, az ország első elektromos autójával, amely egyben az első olyan jármű, amit a török ​​autóipar – nem más márkáknak bedolgozva – valaha is gyártott. A török állami Togg gyár 2018-as megszületését Recep Tayyip Erdoğan török elnök kezdeményezte azzal, hogy Törökországnak szüksége van egy nemzeti autómárkára.

Recep Tayyip Erdoğan török elnök mostani Magyarországi látogatásakor ajándékozta meg a magyar miniszterelnököt azzal a török, Togg márkájú elektromos autóval, amit Orbán Viktor és az anyósülésben Erdogan elnök rögtön ki is próbált.

Törökország az elmúlt években számos politikai és gazdasági intézkedést hozott annak érdekében, hogy növelje függetlenségét más országoktól, aminek a saját autógyártás is a részét képezi. A Deutsche Welle, a DW tudósítása szerint a 2018-ban alapított Togg gyárban 2022-ben jelképes évfordulón október 29-én a Török Köztársaság megalakulásának évfordulóján kezdődött meg a gyártás.

A tervek szerint az első időszakban 17-18 ezer elektromos autó készül a Togg Isztambul melletti gyárában, ahol öt év alatt 175 000-re akarják növelni a kapacitást.

Annak ellenére, hogy a Togg koncepciója a bárki által megfizethető török „népautó” kategória megteremtése volt, az autó a török átlagemberek által megfizethető 500 000 líra helyett a 900 000 török ​​lírás (körülbelül 50 000 €) kategóriába csúszott át. A jó hír az, hogy az újabb tervek szerint néhány éven belül a megfizethetőbb modellek is megjelennek majd a piacon. A várakozás azért is belefér, mert Törökország infrastruktúrája még nem áll készen az e-autókra való átállásra.

A Togg autókat Törökországban tervezik és szerelik össze, olyan alkatrészeket importálva, mint az akkumulátor, a motor és egyes elektromos rendszerek. Így az induláskor a járművek gyártásához felhasznált anyagok 51%-a török ​​gyártású, miközben a tervek szerint ez az arány a következő években 65%-ra növekedhet. A Togg-ok értékesítési stratégiájában az a csavar, hogy miközben az autókat a török piacra tervezték, de az áruk miatt leginkább az ott élő külföldieknek. Ami elsősorban az autó felépítéséhez használt alkatrészek kombinációjából fakad, ami megnöveli a gyártási költségeket, mondván, ha a márkának sikerül majd 70%-ban török ​​gyártmányú alkatrészeket használni, akkor az autói már nemzetközi szinten is versenyképesek lesznek.

A török autógyártó első meghatározó debütálásainak egyike 2022-ben a Las Vegas-i CES szórakoztató elektronikai vásáron volt, ahol a brit Autocar tudósítása rendkívül autonóm koncepcióautóként, „okoseszközként” definiálták a Togg-ot. Mehmet Gürcan Karakas vezérigazgató elmondta, hogy a vállalat nem hagyományos autógyártó. „Technológiai vállalatként határozzuk meg magunkat. Ezért vagyunk a CES-en, a legújabb technológiai újítások és az elsők találkozóhelyén”- magyarázta.

A Togg célja, hogy felhasználó-központú, adatvezérelt termékeket kínáljon a mobilitási élmény fokozása érdekében. A tervek szerint 2030-ig egymillió járművet dobna piacra öt szegmensben, amelyek közül az első a C szegmensű SUV értékesítése. A gyár akkori közleménye szerint a debütáló modell “az első elektromos SUV lesz, amelyet nem hagyományos gyártó gyárt a kontinentális Európában”. Utána jön egy limuzin és egy ferdehátú, mindkettő szintén a C-szegmensben, majd a kínálat egy kompakt SUV-val és egy MPV-vel bővül. Az összes modellt ugyanaz a moduláris platform fogja alátámasztani.

A 20203 márciusi piacra lépéskor a Togg standard T10X modell ára 953 000 török ​​líráról indult, míg a hosszabb hatótávolságú modell ára 1,215 millió lírától stratolt az AA információi szerint. A 160 kW-os (218 lóerős) T10X hátsókerék-meghajtású modellhez két különböző akkumulátor-opcióval a vásárlók 314 kilométeres (195 mérföldes) vagy 523 kilométeres (325 mérföldes) hatótávolság közül választhatnak. A T10X első változata 7,6 másodperc alatt tud 0-ról 100 km/órára gyorsulni, míg a második, amelynek szállítása október 29-én kezdődik, 4,8 másodperc alatt tud 0-100 km/órára. A 320 kW teljesítményű (435 lóerős) második változat összkerékhajtású. A TOGG T10X akkumulátorai 20%-ról 80%-ra tölthetők fel 28 percnél rövidebb idő alatt a gyorstöltő állomásokon. A modell vezetői hat különböző szín közül választhatnak.

A magyar miniszterelnök viszont – ajándékként -, színkiválasztással kapta a modellt.

Érsek M. Zoltán

 

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

BÉT – Emelkedett a héten a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX a múlt pénteki záráshoz képest 1,44 százalékkal, vagyis 962,94 ponttal emelkedve, 68 002,24 ponton zárta a hetet.

Itt a csavar: a mesterséges intelligencia most új munkahelyeket teremt az IT piacon

Az AI-tehetségeket kereső vállalatok számára egyszerűen nincs elég tapasztalt munkavállaló, és néhányan közülük akár milliós éves kompenzációs csomagokat is elkérnek.

Nagyon meg kell fékezni a csonttörő dengue-lázat: itt van a megoldás

Lopakodó, maláriát terjesztő unokatestvérével ellentétben a nőstény Aedes aegypti vagyis az egyiptomi csípőszúnyog bosszantó hanggal jelzi a közeledését, de a csípése sokkal rosszabb, mint a zümmögése.

Megjött a kamatemelés a lakáshiteleknél, áttörik a bankok a THM-plafont

A kamatoknál élénkebb volt a mozgás a jövedelmi elvárások terén.
Hirdetés

Hírek

BÉT – Emelkedett a héten a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX a múlt pénteki záráshoz képest 1,44 százalékkal, vagyis 962,94 ponttal emelkedve, 68 002,24 ponton zárta a hetet.

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon
Hirdetés

Gazdaság

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.

Sok bankszámlás megúszta a drasztikus áremelést 

A digitális bankolásra ösztönöznek a díjemelések

A kormányzati szektor GDP-arányos hiánya 6,7 százalékos volt 2023-ban

A kormányzati szektor adóssága - a Magyar Nemzeti Bank adatai alapján - 2023 végén 55 134 milliárd forintot, a GDP 73,5 százalékát érte el.

MBH Bank: 345,3 milliárd forint korrigált adózás előtti eredmény 2023-ban

A társaság a tavalyi évben 350 millió euró értékben sikeres nemzetközi kötvénykibocsátást hajtott végre.