Legalább százhatan vesztették életüket és többen megsérültek a napokban, amikor a heves esőzés és mennydörgés kísérte viharban villámcsapás érte őket India keleti és északi részében Uttar Prades és Bihár államokban.
Korábban 23 halottról és tíz sérültről lehetett tudni. Bihárban összesen 83-an haltak meg villámcsapások miatt, többségében a szabadban tartózkodó földművesek, illetve hajléktalanok – közölte a helyi katasztrófavédelmi hatóság.
Egy helyi tisztviselő előzőleg arról számolt be, hogy a halottak között 13 ember egy farmon dolgozott Gopalgandzs körzetében, Bihár szövetségi állam székhelyétől, Patnától 175 kilométerre északra.
A szomszédos Uttar Pradesből 21, villámcsapás okozta halálesetet jelentettek.
Az áldozatok száma vélhetően még emelkedni fog, mivel a hatóságok még összesítik a viharkárokra vonatkozó adatokat.
A meteorológiai szolgálat további viharokra figyelmeztetett az elkövetkező napokban.
Tavaly júliusban 39 ember halt meg villámcsapásban Bihár államban, ugyancsak a monszun időszakában.
A heves esőzések általában a monszunidőszak végén érik el Indiát. A monszun és a heves ciklonok miatt tavaly júliustól novemberig mintegy 2450 ember halt meg a lezúduló árvizekben és földcsuszamlásokban.
A villámcsapások gyakoriságáról nincs statisztika, a hosszukról és időtartamukról viszont most adott ki leg-statisztikát a Meteorológiai Világszervezet
A világ leghosszabb, több mint 700 kilométeres villámlását 2018. október 31-én egy brazíliai viharban észlelték – jelentette a WMO.
Az új rekord több mint kétszeresen haladja meg a korábbit, amely 321 kilométer hosszan ívelte át az égboltot 2007. június 20-án az Egyesült Államokban, Oklahomában.
A WMO szerint a friss világrekorder villám olyan hosszú volt, mintha Londontól a svájci Bázelig, vagy Amerikában Washingtontól Bostonig tartott volna.
Új rekord született a villámlás időtartamában is a genfi székhelyű WMO mérései szerint: 2019. március 4-én 16,73 másodpercig tartott egy légköri elektromos kisülés Argentína északi részén. Ez ugyancsak több mint kétszeresen haladja meg a korábbi – 7,74 másodperces – rekordot, amely 2012. augusztus 30-án született Dél-Franciaországban.
Az újabb villámrekordokat új, az extrém időjárási jelenségeket, köztük az úgynevezett megavillámok mérését is lehetővé tévő műholdas képalkotó technológiákkal állapították meg.