Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Kereskedelmi háború. Nem várható áttörés az elnöki találkozón
No menu items!

Kereskedelmi háború. Nem várható áttörés az elnöki találkozón

Nem tart valószínűnek komoly előrelépést az Egyesült Államok és Kína kereskedelmi konfliktusában a kínai központi bank korábbi vezetője, aki egy nappal azelőtt beszélt erről, hogy érvénybe lépnek az amerikai importcikkekre kivetett megemelt pótvámok – derült ki a South China Morning Post hongkongi lap beszámolójából. 

Taj Hsziang-lung volt jegybankelnök egy, a kínai-amerikai technológiai fejlődésről szóló szemináriumon tartott beszédében valószínűtlennek nevezte, hogy áttörés következzen be az amerikai-kínai kereskedelmi háborúban, amikor a két elnök a jövő hónapban Japánban találkozik egymással a G20-as országcsoport csúcsértekezletén.

Hangsúlyozta, nincs konkrét tudomása arról, hogy valóban kétoldalú tárgyalást is szerveztek Donald Trump amerikai és Hszi Csin-ping kínai elnök között. Egyelőre csak az amerikai fél erősítette meg, hogy lesz ilyen találkozó.

Taj, aki 1995 és 2002 között állt a kínai jegybank élén, jelenleg pedig egy nemzetközi gazdasági kapcsolatokkal foglalkozó pekingi agytröszt alelnöke, azzal indokolta a fordulattal kapcsolatos kételyeit, hogy az amerikai félnek nagyon nehéz lenne hatékonyan és szisztematikusan korrigálni a Trump elnök által előidézett problémákat.

Hszi Csin-ping és Donald Trump a 2017-es pekingi találkozójukon. Kép: Hszinhua/MTI/EPA. azüzlet.hu
Hszi Csin-ping és Donald Trump a 2017-es pekingi találkozójukon. Kép: Hszinhua/MTI/EPA

Kuo Su-csing, a kínai bankokat és biztosítókat ellenőrző bizottság elnöke egy, a CCTV kínai állami televíziónak adott interjúban azt mondta, hogy az amerikai pótvámok csupán kis mértékben voltak hatással Kínára. Kuo hozzátette: Peking bármilyen következménnyel képes megbirkózni.

Ehhez hasonló hangvételű nyilatkozatok jellemzik a kínai fél kommunikációját a kialakult helyzettel kapcsolatban. Mind a hivatali szereplők, mind pedig a kínai állami sajtó azt az üzenetet közvetítik, hogy a kínai fél a kölcsönös tisztelet alapján kívánja folytatni a tárgyalásokat, de amennyiben Washington szankciókkal igyekszik nyomást gyakorolni, és figyelmen kívül hagyja Kína érdekeit, úgy Peking sem retten vissza az ellencsapásoktól.

Az amerikai-kínai kereskedelmi tárgyalások a múlt hónapban megtorpantak annak nyomán, hogy az amerikai fél szerint Peking visszalépett az előkészítés alatt álló megállapodás egyes pontjait illetően, melyeket korábban már elfogadott. Donald Trump amerikai elnök erre válaszul megemelte a 200 milliárd dollár értékű kínai importcikkre vonatkozó pótvámokat, Peking pedig válaszlépéseket ígért, és rövidesen szintén megemelt 60 milliárd dollár értékű amerikai árucikkre vonatkozó pótvámokat.

A kínai vezetés ugyanakkor azt is kilátásba helyezte, hogy korlátozni fogja az elsősorban elektronikai és katonai eszközök gyártásához használt ritkaföldfémek exportját, amelyet a kínai állami sajtó egyértelműen az amerikai szankciók elleni válaszlépésként tálalt. (MTI)

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Markovich Béla, a díjnyertes menedzser az oktatásban és a partnerségben hisz 

Ezt szolgálja a Mapei tudásmegosztási programja is, amely évente több ezer részvevő - diákok, szakemberek, építőanyag kereskedők, tervezők - számára biztosít szakmai képzéseket.

Gyorstöltő tanácsok a szakértőtől

Egyre több mobilgyártó úgy árulja készülékét, hogy annak dobozában a töltőkábel mellet nem lapul már töltő.

Turisztikai támogatással erősít a kormány

Tavaly a járvány után teljes helyreállást ért el az ágazat, idén pedig a vendégéjszakák tartós növekedése várható,

Német Turisztikai Hivatal: A beutazó turizmus 7,8 %-kal nőtt

Az év kezdetétől február végéig 9,4 millió nemzetközi vendégéjszakát jelentettek a legalább tíz ággyal rendelkező szálláshelyek – ez az előző év ugyanezen időszakához képest 7,8 százalékos növekedésnek felel meg.
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.