Kezdőlap Turizmus Körkép: terjed a járvány, szenved a turizmus
No menu items!

Körkép: terjed a járvány, szenved a turizmus

Érzékeny veszteség az idegenforgalomban a kínai utazók elmaradása. Nagyok azonban a regionális különbségek.

Németország: Hiányoznak, de kibírják

Németország a kínaiak második legkedveltebb európai célországa. Tavaly 1,6 millióan érzetek. A legtöbben Bajorországot keresték fel. A vendégéjszakák harmada esett a dél-német tartományra. Ennek ellenére eddig csak a kifejezetten a kínaiakra specializálódott vállalkozások érzik a koronavírus hatásait.

A Neuschwanstein kastélynál

A Neuschwanstein-i kastély a legkedveltebb attrakció a kínaiak körében. A közeli város, Füssen egyik szállodájában, az Europa Hotelben a kínaiak adják a vendégek 80 százalékát. „Március végig minden foglalást töröltek, gyakorlatilag üres a ház” – panaszolta az igazgató, Fabian Geyer a bajor közszolgálati rádiónak, a BR-nek. A kastélyban jobb a helyzet. „A kínai jegyvásárló csak elvétve akad, de látogatókból továbbra sincs hiány” – tájékoztatta a kastély marketingmenedzsere, Thomas Günther a BR-t.

A Berlini Idegenforgalmi Hivatal a kínai turisták teljes eltűnéséről számolt be. Nem jönnek az üzleti utazók sem. Berlinben van Németország második leglátogatottabb kiállítási- és vásárközpontja.

Január óta nincsenek kínai kiállítók és látogatók se. Burkhard Kieker a hivatal vezetője ennek ellenére nem dramatizálta a helyzetet a Süddeutsche Zeitung kérdésére. „Tavaly 300 ezer kínai érkezett Berlinbe, az összes vendég kevesebb, mint 1 százalékát adták.”

A kínaiakat beutaztató német utazási irodák a nagyobb vesztesek. A legnagyobb, a hamburgi Caissa Touristic szabadságolta dolgozói többségét. Tavaly 100 ezer vendéget hoztak a világ legnépesebb országából Németországba. Ha március végén feloldják a tilalmat, akkor is 30 társasútjuk fog elmaradni. „Igyekszünk meggyőzni az utasokat, hogy más időpontokra foglaljanak át és ne sztornózzák végleg az útjukat” – mondja az iroda menedzsere, Zhu Xiaohui az újságnak.

Svájc: Csoportok nincsenek, de az egyéniek jönnek

Néhány éve bejárta a hír a német nyelvű sajtót, hogy svájci vállalkozok fiatal kínaiakat képeznek ki síoktatónak, hogy később ők tanítsák az alpesi országot elözönlő, síelni vágyó honfitársiakat. A kínai síturisták remélt áradata elmaradt. A programot leállították.

Egyre több viszont a Svájcot is érintő kínai társasút. A legnépszerűbb cél Luzern. 10 év alatt megtízszereződött a kínai vendégek száma. A város lakói tavaly még tiltakoztak a kínaiak inváziója miatt. Miután egy kozmetikai cég luzerni kiruccanást ajándékozott 12 ezer (!) dolgozójának, a város híres fahídján lépni se letett az XXL-turistacsoporthoz tartozó kínaiaktól. Idén már örülnének nekik. A város szállodái, éttermei, üzletei nagyon érzik a kínaiak elmaradását.

Országos szinten 5 év alatt 50 százalékkal nőtt a kínai beutazók száma. 2018-ban 1,7 millió vendégéjszakát regisztráltak. Ennek megfelelően az egész ország idegenforgalmát érzékenyen érinti a járvány kirobbanásakor Peking által elrendelt és időközben március végégig meghosszabbított külföldi társasutazási tilalom.

Markus Berger

Különösen, mert világviszonylatban a kínaiak a legtöbbet költő turisták. Napi 457 eurót adnak ki! „Havi 19 millió euró bevételkieséssel számolunk” – tájékoztatta a Svájci Turisztikai Hivatal szóvivője, Markus Berger a Neue Züricher Zeitungot (NZZ). „Reméljük, hogy a főszezon májusi kezdetéig nem fog eltartani a tilalom.”

Tavaly a kínai turista 40 százaléka egyénileg érkezett. Rájuk nem vonatkozik a kiutazási tilalom és nem is mondják le a foglalásaikat. A kínai légitársaságok, valamint a Lufthansa és leányvállalata a Swiss ugyan nem repül, az öböl menti cégek, valamint az Aeroflot és a Finnair viszont igen. Ezekre foglaltak át. „Örülnek, hogy elhagyhatják Kínát, nálunk biztonságban érzik magukat” – monda Berger az NZZ-nek.

Magyarország: Tavasszal jöhetnek az igazi gondok

Magyarországra érkező kínaiak száma dinamikusan bővül. Tíz év alatt négyszeresére, 370 ezerre nőtt a vendégéjszakák száma. Ennek ellenére kevés a kifejezetten kínaiakra specializálódott iroda van. A csoportok többsége cseh szervezésben, közép-európai körutak részeként, 1-2 napra érkezik Magyarországra, leginkább Budapestre.

Erdei Balázs

Erdei Balázs, a Magyar Utazási Irodák Szövetségének (MUISZ) alelnöke, és egyben a kínaiaknak sok buszos városnézést szervező Cityrama utazási iroda ügyvezetője, a svájciakkal szemben az egyéni utasok elmaradásáról is beszámolt a Világgazdaságnak. Egyelőre mégsem kongat vészharangokat. „A holdújév idején ugyan több a kínai utas, de február-március abszolút holtszezon.” A kínaiakra specializálódott irodák akkor lesznek igazi bajban, ha a májustól induló főszezonban sem térnek vissza a vendégek.

Itália, Thaiföld, Vietnám: Akik, a legjobban megsínylik

Évek óta Itáliát keresi fel a legtöbb Európába látogató kínai turista. Tavaly 3 millióan 5 millió éjszakát töltöttek el elsősorban a legismertebb városokban, Firenzében, Rómában és Velencében. Most szinte egy sincs belőlük ugyanis a kínai légitársaságok és az olasz Alitalia is törölte valamennyi járatát. A Kínával közvetlen légi-összeköttetésben álló országok közül Itália volt az első ország, ahol megszűnt a légiforgalmi kapcsolat. A kínaiak tavaszi visszatérése esetén is 30 százalékos vendégszám csökkenéssel és 5 milliárd euró forgalomkieséssel számol az Olasz Turisztikai Hivatal, az ENIT.

A kínaiak által tavaly külföldön elköltött 250 milliárd dollár részbeni kiesése a két leglátogatottabb célpontot, Japánt és Dél-Koreát fogja a legerősebben érinteni. A Japánt 2019-ben felkereső 32 millió vendég 30 százaléka kínai volt. Ennek ellenére a turizmus nem játszik kiemelt szerepet a világ harmadik legnagyobb gazdaságában. A japánok leginkább amiatt aggódnak, hogy a már a járvány kitörése előtt is veszteségesnek ígérkező idei tokiói nyári olimpián a Kínából várt nagyszámú szurkoló egy része el fog maradni.

Még rosszabbul fog járni a harmadik és negyedik legnépszerűbb célország, Thaiföld és Vietnám, ahol nagy a turizmus aránya a GDP-ben. A tavaly Thaiföldre érkező 40 millió turista negyede kínai volt. Hogy részbeni kiesésük mit jelent, mutatja, hogy a kormány 3-ról 1,5 százalékra módosította a GDP-növekedési prognózisát.

Van miben reménykedni

A sok elkeserítő szám ellenére vannak optimista hangok is. A Kínai Turisztikai Kutatóintézet (CORTI) utazási lázat vár a járvány lepangása utánra. Arra hivatkoznak, hogy a 2002/03-as SARS-epidémia után is rekordot döntött a külföldre utazó kínai turisták száma. Ebben bízik a Német Turisztikai Hivatal is (DZT). Optimizmusokat növeli, hogy az utasszám robbanás időpontja ideális lenne. A tavaszi-nyári főszezonra esne. Az is bizakodóvá teszi a DZT-t, hogy a legkedveltebb kínai utazási portálon, a tavaly 4,5 milliárdos forgalmat bonyolító ctrip.com-on márciusra már lehet foglalni külföldi utakat.

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

A Wizz Air 14 milliárd eurós ügyfélelégedettségi programot indít

Elindítja Customer First elnevezésű programját a Wizz Air, a légitársaság a következő három évben javítja az ügyfélélményt, a járatok pontosságát, a szolgáltatást, illetve befektet az innovációba és biztosítja a megfizethető repülőjegyeket.

Tajvan szerint indokolatlanok az amerikai vámok

A tajvani kormány csütörtökön kiadott közleményében észszerűtlennek nevezte az Egyesült Államok által Tajvan termékeire kivetett 32 százalékos vámot

Kína és az EU újrakezdi az ármegállapodási tárgyalásokat az elektromos járművek ügyében

Kína és az Európai Unió megállapodott abban, hogy a lehető leghamarabb folytatják az elektromos járművekre (EV) vonatkozó szubvencióellenes vizsgálathoz kapcsolódó ármegállapodási tárgyalásokat

Brit miniszterelnök: Nagy-Britanniának nem érdeke a kereskedelmi háború

Trump bejelentése után a Brit Iparszövetség (CBI) állásfoglalásban szólította fel a brit kormányt a vámjellegű ellenlépések elkerülésére.
Hirdetés

Hírek

Devizapiac – Vegyesen változott kedd estére a forint árfolyama

Az euró árfolyama a reggel hét órakor jegyzett 402,86 forintról 402,12 forintra gyengült 18 órakor, napközben 401,77 forint és 403,69 forint között mozgott.

Nem ússzuk meg: áprilistól ez is kell a beutazáshoz az Egyesült Királyságba

Április 2-tól minden magyar állampolgárnak is szüksége lesz az...

Vidéki otthonfelújító nyugdíjasok irány az Államkincstár

A kormány kibővítette a kedvezményezetti kört, így a nyugdíjasok...

Így módosulhat most az ESG-törvény

A Nemzetgazdasági Minisztérium társadalmi egyeztetést indít az Európai Bizottság...

Erősödött a forint reggel

Erősödött a forint árfolyama hétfő reggel a főbb devizákkal szemben a péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Március végétől Debrecenből Lipcsébe és Máltára hoz járatot a BMW

A Universal Airlines március 30-tól heti két retúrjáratot indít...

Németország kiszabadult a költségvetési kalodából. Örülhetünk?

Friedrich Merz A német parlament történelmi döntést hozott: elfogadták azt...

Gyengült hétfő reggelre a forint

Az eurót hétfő reggel hét órakor 399,59 forinton jegyezték a péntek esti 398,92 forint után. A dollár jegyzése 367,36 forintra ment fel 366,46-ról, a svájci franké pedig 415,39-re 414,30 forintról.
Hirdetés

Gazdaság

Európai terjeszkedéséhez olasz bankot nézett ki az ING

  Fotó: popso.it Európai terjeszkedési tervéhez igazodva az ING, Olaszország felé vette az irányt, ahol a Banca Popolare di Sondrioval vette fel a kapcsolatot. Az ING Group...

Az adóelőlegből is igénybe vehető az szja-kedvezmény

Nyomtatásra, irattárolásra sincs szükség, mert a nyilatkozatot az adóhivatal automatikusan továbbítja az abban megjelölt munkáltatónak, kifizetőnek.

Az alapvető élelmiszerek árának csökkentéséért lép a GVH

A nemzeti versenyhatóság álláspontja szerint az érdekképviseleti szervezetek által rendszeresen kiadott áremelési közlemények sérthetik a tisztességes piaci versenyt és fokozzák az inflációs nyomást.

Itt az első kamatforduló, utalják a csúcshozamot az inflációkövető állampapírokra

A PMÁP-ot az államkincstár 99 százalékos árfolyamon váltja vissza, de ez az egy százaléknyi veszteség is bőven megéri, hiszen a többi lakossági állampapír közül a legalacsonyabb kamatú is 5,5 százalékot fizet