Kezdőlap Fókuszban Kövér László: a magyar-kínai kapcsolat már rég túl van a kísérleti szakaszon
No menu items!

Kövér László: a magyar-kínai kapcsolat már rég túl van a kísérleti szakaszon

– Hivatalos Kínai látogatásom során azt tapasztaltam, hogy a kínai vezetők szerint Magyarország megbízható, kiszámítható partner, ami a mi értékelésünk szerint a másik irányban is fönnáll – fejtette ki Kövér László a magyar Parlament elnöke, a november közepén, Csao Lö-csi, a Kínai Népköztársaság Országos Népi Gyűlése Állandó Bizottsága elnökének meghívására tett kínai látogatásáról, ahol Magyarországon befektető két kínai cég vezetőivel is találkozott.

– Elnök úr! Milyen jelentősége lehet a két ország közötti kapcsolatban az Ön utazásának?

 – Kezdjük a parlamenti diplomácia helyével, szerepével. A parlamenti diplomácia szerepét én úgy fogom fel, mint az üzemanyag minőségét javító adalékok szerepét. Egy-két konkrét kivételtől eltekintve, amikor éppen egy házelnöki látogatás billenti át az ottani kormányzatot valamilyen döntés meghozatala felé, amihez esetleg az ottani törvényhozás támogatására is szükség van, a parlamenti diplomácia alapvetően annak a szimbolikus kifejezésére szolgál, hogy az adott két ország megbecsüli egymást és tiszteletet tanúsít a másik iránt. Emellett a törvényhozás az ilyen delegációkon keresztül is kifejezi azt a szándékát, hogy az ellenőrzése alatt álló végrehajtó hatalmat ösztönzi, támogatja a kétoldalú kapcsolatok fejlesztésében.  Nem mellékesen, emellett az sem baj, ha a képviselők rendelkeznek benyomásokkal, információkkal a külhonban meglévő kapcsolatainkról, arról, hogy hogyan működnek a világban más országok parlamentjei, milyen a politikai rendszer, illetve megismerik az adott ország vezetőinek vagy képviselőinek a gondolkodásmódját. Ezért számomra ezeknek az utazásoknak és találkozásoknak a legfontosabb hozadéka mindig személyes természetű volt. A hivatalos kétoldalú tárgyalások fontos és elengedhetetlen részei az ilyen látogatásoknak, de nem ritkán az ebéd vagy a vacsora asztalnál lefolytatott beszélgetések során több hasznos információt tudtunk – akár az adott kapcsolatrendszerről, akár a külvilágról, a világpolitika aktuális problémáinak a megítéléséről – egymásnak kölcsönösen átadni, mint a hivatalos keretek között.

– Hogyan zajlik egy ilyen meghívás? 

– Ezt megelőzően 2017-ben jártam először Kínában házelnökként hivatalos látogatáson, 2019-ben pedig nálunk is látogatást tett az akkori kínai házelnök. Ez azért is különleges esemény volt, mert a kínai házelnök nem nagyon szokott külföldre utazni, ráadásul egy jelentős kétoldalú megállapodás aláírásra is sor került, amelynek célja az Országos Népi Gyűlés és a magyar Országgyűlés közötti kapcsolatok további megerősítése volt. Miként az első, úgy a második hivatalos látogatásra szóló meghívás is kínai kollégámtól érkezett és már régóta érvényben volt. A program összeállítása és az ottani tárgyalásokon tapasztaltak is mind arról tanúskodnak, hogy az elmúlt években – amióta a két ország vezetője, Orbán Viktor és Hszi Csin-ping elnök felvette a személyes kapcsolatokat, és a magyar Keleti Nyitás politikája találkozott az ő Övezet és Út Kezdeményezésükkel, illetve amióta elindult a  Kína-Közép-Kelet-Európa Együttműködési Fórum, amiben Magyarország a legelejétől fogva aktívan részt vesz –  a kétoldalú kapcsolatok olyannyira megerősödtek, hogy a kínaiak már régen nem egyfajta kísérletként foglalkoznak velünk.

Ez már egy kipróbált kapcsolattá vált, aminek az Övezet és Út Kezdeményezés is a részeleme azzal a céllal, hogy Kína gazdasági folyosót tudjon teremteni a maga számára Európa felé, ami értelemszerűen Közép-Európán, Magyarországon keresztül is vezet. Magyarország ebben is megbízható, kiszámítható partnernek bizonyult. Megjegyzem, a mi értékelésünk szerint ez a minősítés a másik irányban is fönnáll. Emellett nemcsak Kínában, hanem – legyen szó Közép-Amerikáról, Közép-Ázsiáról, az arab világról, a Balkánról – mindenhol úgy tekintenek ránk, mint amelyik ország elég bátor ahhoz, hogy a saját nemzeti érdekeit tisztességesen, de határozottan képviselje. Mindenki, aki nem érdekelt a blokkosodásban illetve abban, hogy a hazája egy nagyobb hatalom, kvázi birodalom alárendelt eleme legyen, e magatartásunk okán nemcsak tisztelettel és szimpátiával tekint Magyarországra, hanem egyfajta szövetségest is látnak bennünk a nemzetközi porondokon.

– Tapasztalatai szerint mennyire tekinthető a politikától függetlennek a kínai gazdaság?

 – Az európai hagyományok alapján természetesen nehezen lehet megérteni Kínát és a kínai gazdaságot. Az erős állami irányítás mellett olyan piac- és nyereségorientált magáncégek működnek, amelyek közül – rendkívül pragmatikus, céltudatos építkezéssel – több már a globális piacon is meghatározó szereplővé vált. Miközben hajlamosak vagyunk elfelejteni, vagy sokan nem is foglalkoznak vele, hogy Kínában 40 éve még az volt a cél, hogy az ország minden lakosa legalább napi egy tál rizshez hozzájusson, és ne nélkülözzön. Ez az ország ma már másfél milliárd embernek ad nemcsak alapvető létbiztonságot, hanem a kínai történelemben korábban nem látott anyagi gyarapodást és fizikai biztonságot. Ha az ember felteszi azt a kérdést, hogy mi is az állam feladata, mi más lehet a válasz, mint hogy ez.

– Milyen benyomást szerzett még a kínai útja során?

– Nem csak a házelnök kollégámmal találkoztam, aki a harmadik legfontosabb személy a kínai hierarchiában, hanem Vang Huninggal a Kínai Népköztársaság Népi Politikai Tanácskozó Testülete elnökével is, aki a negyedik. Találkoztunk a tartományok és a városok vezetőivel, jártunk Csungkingban, Kantonban és Sencsenben is, ahol a Magyarországon befektető Huawei és a BYD vezetőivel is beszéltünk. Jártunk a Huawei lenyűgöző kutatóközpontjában, amely 25.000 kutató mérnököt foglalkoztat egy 100 hektáros területen, európai építészeti alkotások – köztük a Szabadsághíd – másolataiból létrehozott városnegyedben.

A személyes benyomásom mellett a számok is azt mutatják, hogy a kínai kapcsolatban jelentős potenciál rejlik a magyar gazdaság számára. Kína hazánk Európán kívüli legfontosabb kereskedelmi partnere: exportunkban 1,2%-os súllyal a 20., míg az importunkban 6,8%-os részaránnyal – Németország után – a második helyet foglalta el, miközben összességében Kína 2023-ban Magyarország 9. legfontosabb kereskedelmi partnere volt. Az is beszédes adat, hogy a hazánkban jelenlévő külföldi közvetlen tőkeállományt tekintve, a Kínából érkező közvetlen tőkebefektetések állománya 2022-ben 4.308,7 millió dollárt ért el, ami a teljes FDI-állomány 4,1%-a. Ezzel ma már Kína a 6. legjelentősebb befektető Magyarországon. A hazánkba vetett bizalmat mutatja az is, hogy 2023-ban az EU tagállamaiba és az Egyesült Királyságba irányuló közvetlen kínai befektetések 44 százaléka érkezett Magyarországra. 2020-ban valamint 2023-ban a beruházási volument tekintve Kína volt a legfontosabb beruházó ország nálunk. 2023-ban a kínai vállalatok több mint 7,6 milliárd euró befektetésére vállaltak kötelezettséget, 8 beruházás keretében, miközben a magyar kormány 96 stratégiai partnere közül 10 rendelkezik kínai tulajdonossal. A gazdasági, turisztikai és személyes kapcsolatok további erősödéséhez pedig az is nagymértékben hozzájárul, hogy már hét kínai nagyvárost – Pekinget, Sanghajt, Csungkingot, Ningbot, Hsziant, Kuangcsout és Sencsent – köt össze közvetlen légijárat Budapesttel.

Mindent egybevetve, ez a látogatás annak megerősítését jelentette számomra, hogy Kína továbbra is komolyan számol Magyarországgal mint partnerrel, egy olyan tágabb koncepció jegyében, amelyben Magyarország és Közép-Európa az Európai Unió kapujaként szolgál a számukra. Az is egyértelművé vált, hogy a világ jelenlegi állásának megítélése tekintetében mind a két ország – a méretét, kultúráját és politikai rendszerét illető jelentős különbségektől függetlenül – abban érdekelt, hogy a világot ne kelljen újra felosztani politikai, katonai és gazdasági tömbökre, mint ahogy ez 1990 előtt volt. Ellenkezőleg: mindenki mindenkivel, a kölcsönös tisztelet és érdekeltség alapján próbáljon együttműködést, partnerséget kialakítani. Értelemszerűen ez csak akkor képzelhető el, ha béke van. Hiszen minden konfliktus, ami a világban az utóbbi néhány évben kitört, vagy fölerősödött, a normális gazdasági együttműködés ellen hat, növeli a kockázatokat, bezárkózásra ösztönöz, különösen akkor, ha emögött még tudatos politikai szándék is van. Ebben teljes mértékben nézetazonosság volt köztünk a tárgyalásokon.

Érsek M. Zoltán

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Szerdától az EU-állampolgárok is csak elektronikus beutazási engedéllyel léphetnek be az Egyesült Királyságba

Szerdától az Európai Unió tagországainak állampolgárai is csak az elektronikus beutazási engedély (Electronic Travel Authorisation, ETA) birtokában léphetnek be az Egyesült Királyságba.

Újabb 5 milliárd forint támogatás feldolgozó üzemek fejlesztésére

Az érintettek a tervezett beruházási költségek 50 százalékára pályázhattak, de ez bizonyos esetekben elérhette a 70 százalékot is.

Wunderbar Fesztivál 2025: „Német. Egy nyelv – sok történet.”

2025-ben negyedik alkalommal rendezik meg Magyarországon a Wunderbar Fesztivált, ismét rávilágítva a német nyelv sokszínűségére és jelentőségére a gazdaság, a kultúra és az oktatás területén.

Hibridként hódíthat az új Audi Q7

Képzelj el egy reggelt, amikor hangtalanul suhansz a városban,...
Hirdetés

Hírek

Nem ússzuk meg: áprilistól ez is kell a beutazáshoz az Egyesült Királyságba

Április 2-tól minden magyar állampolgárnak is szüksége lesz az...

Vidéki otthonfelújító nyugdíjasok irány az Államkincstár

A kormány kibővítette a kedvezményezetti kört, így a nyugdíjasok...

Így módosulhat most az ESG-törvény

A Nemzetgazdasági Minisztérium társadalmi egyeztetést indít az Európai Bizottság...

Erősödött a forint reggel

Erősödött a forint árfolyama hétfő reggel a főbb devizákkal szemben a péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Március végétől Debrecenből Lipcsébe és Máltára hoz járatot a BMW

A Universal Airlines március 30-tól heti két retúrjáratot indít...

Németország kiszabadult a költségvetési kalodából. Örülhetünk?

Friedrich Merz A német parlament történelmi döntést hozott: elfogadták azt...

Gyengült hétfő reggelre a forint

Az eurót hétfő reggel hét órakor 399,59 forinton jegyezték a péntek esti 398,92 forint után. A dollár jegyzése 367,36 forintra ment fel 366,46-ról, a svájci franké pedig 415,39-re 414,30 forintról.

Gyengült a forint kedd reggel

Gyengült a forint árfolyama kedd reggel a főbb devizákkal szemben az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Hirdetés

Gazdaság

Európai terjeszkedéséhez olasz bankot nézett ki az ING

  Fotó: popso.it Európai terjeszkedési tervéhez igazodva az ING, Olaszország felé vette az irányt, ahol a Banca Popolare di Sondrioval vette fel a kapcsolatot. Az ING Group...

Az adóelőlegből is igénybe vehető az szja-kedvezmény

Nyomtatásra, irattárolásra sincs szükség, mert a nyilatkozatot az adóhivatal automatikusan továbbítja az abban megjelölt munkáltatónak, kifizetőnek.

Az alapvető élelmiszerek árának csökkentéséért lép a GVH

A nemzeti versenyhatóság álláspontja szerint az érdekképviseleti szervezetek által rendszeresen kiadott áremelési közlemények sérthetik a tisztességes piaci versenyt és fokozzák az inflációs nyomást.

Itt az első kamatforduló, utalják a csúcshozamot az inflációkövető állampapírokra

A PMÁP-ot az államkincstár 99 százalékos árfolyamon váltja vissza, de ez az egy százaléknyi veszteség is bőven megéri, hiszen a többi lakossági állampapír közül a legalacsonyabb kamatú is 5,5 százalékot fizet