Kezdőlap Hírek KSH: jelentősen csökkent a külkereskedelmi többlet tavaly
No menu items!

KSH: jelentősen csökkent a külkereskedelmi többlet tavaly

2018-ban az export euróban számolt értéke 4,2 százalékkal, az import 7,3 százalékkal haladta meg az előző évit, a külkereskedelmi áruforgalom  mérlegtöbblete 5,557 milliárd eurót tett ki, ami azt jelenti, hogy 2,520 milliárd euróval csökkent a 2017-es 8,078 milliárd euróról – jelentette második becslése alapján a központi Statisztikai Hivatal.

A második becslés 484 millió euróval kisebb áruforgalmi aktívumot mutat a február 8-án kiadott első becslésnél, amelyben 0,1 százalékponttal nagyobb exportnövekedést és 0,4 százalékponttal kisebb importemelkedést jelzett a KSH.

Tavaly decemberben az export 2,5 százalékkal, az import 5,3 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz mérve, a 393 millió euró  exporttöbblet 178 millió euróval lett kisebb.

Az elmúlt évben az export összértéke 104,885 milliárd euróra nőtt az egy évvel korábbi 100,680 milliárd euróról, az import 99,327 milliárd eurót tett ki az egy évvel korábbi 92,602 milliárd euróval szemben.

Tavaly a gépek, szállítóeszközök exportja 4,0 százalékkal, importja 5,6 százalékkal nőtt euróban számolva az előző évhez képest. Ezen belül a közúti járművek kivitele 1,0, importja 4,7 százalékkal nőtt, így is 7,050 milliárd euró exporttöbbletet hozott. Annak ellenére, hogy az energiafejlesztő berendezések exportja 5,4 százalékkal esett vissza, a termékcsoport forgalmából 3,996 milliárd euró aktívum keletkezett, mert az import 8,9 százalékkal csökkent. A híradás-technikai, hangrögzítő és -lejátszó készülékek kivitele 6,1 százalékkal, importja csak 0,7 százalékkal volt nagyobb az előző évinél, így ezekből 2,341 milliárd euróra nőtt a kereskedelmi többlet.

A feldolgozott termékek kivitele 5,2, behozatala 9,0 százalékkal emelkedett, így 2,5 milliárd eurót meghaladó deficit alakult ki ezen az ágon, amihez a vas, acél színesfém és más fémek importtöbblete egyedül 3,764 milliárd euróval járult hozzá. A gyógyszerforgalom aktívuma az export 10,8 százalékos és az import 17,9 százalékos növekedésének eredőjeként 873 millió euróra csökkent, a gumiipari termékek külkereskedelme 845 millió euró aktívummal zárt, és a szerves és szervetlen vegyi termékek forgalmából is csak 590 millió euró többlet származott.

Az élelmiszerexport 1,8 százalékkal elmaradt az előző évitől, az import 4,8 százalékkal nőtt, az exporttöbblet így is 1,983 milliárd eurót tett ki. A gabonafélék és készítmények külkereskedelméből 914 millió euró exporttöbblet származott annak ellenére, hogy az export 20,1 százalékkal csökkent, az import viszont 7,5 százalékkal nőtt. A húsexport többlete 517 millió euró volt, az élőállatok forgalma 149 millió euró többlettel zárt.

Az energiahordozók importja 12,9 százalékkal nőtt euróban és 8,116 milliárd eurót tett ki, miközben változatlan áron számolva 4,8 százalékkal csökkent a behozatal. Az export volumenben 2,7 százalékos, euróban 17,6 százalékos növekedéssel sem érte el a 3 milliárd eurót, így az energiaforgalomban 5,164 milliárd euró deficit keletkezett.

Az európai országokkal lebonyolított külkereskedelemből  Magyarországnak 10,139 milliárd euró külkereskedelmi aktívuma származott. Németországgal 2,813 milliárd euró volt a kiviteli többlet az export 3,3 százalékos és az import 4,7 százalékos növekedéséből. Az Egyesült Királyságba irányuló magyar export a Brexit előtti utolsó teljes évben 10,5 százalékkal, az import viszont csak 0,3 százalékkal nőtt, aminek eredményeként a kereskedelmi többlet meghaladta a 2 milliárd eurót. A Romániával folytatott külkereskedelemben is 2 milliárd eurónál jóval nagyobb, 2,641 milliárd euró exporttöbblet keletkezett 4,0 százalékos export- és 2,4 százalékos importnövekedés eredményeként. Az Oroszországgal lebonyolított forgalomban 2,345 milliárd euróra nőtt a deficit, miután a kivitel 9,8 százalékkal visszaesett az import euróban számolt értéke viszont 21,9 százalékkal nőtt.

Az Ázsiába irányuló export 9,1 százalékkal elmaradt az előző  évitől, az import viszont 17,5 százalékkal nőtt, a magyar deficit 7,907 milliárd euróra nőtt. Kínába az export 16,3 százalékkal esett vissza az import 14,1 százalékkal nőtt, az áruforgalmi deficit 3,399 milliárd euróra nőtt. Japánba 7,4 százalékkal kevesebb export ment, míg az import 0,2 százalékkal maradt el az előző évitől, a deficit 670 millió euró volt.

Az Egyesült Államokból 8,9 százalékkal csökkent az import és 5,3 százalékkal nőtt az euróban számolt export, a külkereskedelmi többlet 1,186 milliárd eurót ért el – ismertette a KSH adatait az MTI.

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Három hónapra árat fagyaszt a SPAR

Az áruházlánc a SPAR szupermarketekben összességében több mint 900, az INTERSPAR hipermarketekben több mint 1 000 akciós ajánlattal várja vásárlóit október 1-től.

A cégkapura érkezik a fizetési meghagyás az elektronikus ügyintézésre kötelezetteknek

Az elektronikus ügyintézésre kötelezettek körébe tartoznak például a gazdálkodó szervezetek, önkormányzatok, alapítványok, egyesületek, valamint az ügyvédek, jogi képviselők.

Tőzsde – Indexcsökkenéssel zártak az európai tőzsdék

Pozitív kezdés után egy százalék körüli indexveszteséggel fejeződött be a tőzsdei kereskedés hétfőn Európában.

Kijev levette az OTP Bankot a nemzetközi háborús szponzorok listájáról

Levette az OTP Bankot a nemzetközi háborút finanszírozó vállalatok listájáról az Ukrán Nemzeti Korrupciómegelőzési Ügynökség

Hírek

Vadbalesete volt? Már majdnem minden esetben az autóst terheli a kár

A vadászati törvény változásával július elsejétől szinte minden esetben a jármű tulajdonosának vagy üzembentartójának kell megtérítenie a vadgázoláskor keletkezett kárt.

Időzített bombán ül közel 4 millió magyar lakástulajdonos

Egy társasház nem csupán egy épület, hanem egy élő közösség, ahol minden tulajdonos felelősséggel tartozik a közös területekért is.

Kapacitáscsökkentésre kényszerül a héten a Gatwick repülőtér

A NATS közlése szerint egészségügyi okok, köztük koronavírusos megbetegedések miatt az irányítók körülbelül egyharmada nem tudja felvenni a munkát.

A DRK és EGOM közös kollekciója Esztergomban

Közös ruházati kollekciót, két márka együttműködéséből született termékcsaládot mutattak be a közelmúltban Esztergomban. A helyiek úgy vélték, hogy Esztergom beceneve, az EGOM ruhamárkává is vált.

Így optimalizálják IT kiadásaikat a magyar cégek, rákaptak a használt szerverekre a vállalatok

A felmérésből kiderül, hogy meglepő módon az informatikát hangsúlyosabban használó cégeknél volt a számottevőbb költségcsökkentés, aminek oka egy jelentősebb költségracionalizálás volt.

Tőzsde – Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Vegyesen zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön.

Tőzsde – Veszteséges tőzsdezárás Európában

Gyenge kezdés után indexcsökkenéssel fejezték be a szerdai kereskedést a főbb európai értékpapírpiacok.

Devizapiac – Nagyot gyengült a forint kedden

Másfél-két százalékkal gyengült kedden a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi devizapiacon.

Gazdaság

A cégkapura érkezik a fizetési meghagyás az elektronikus ügyintézésre kötelezetteknek

Az elektronikus ügyintézésre kötelezettek körébe tartoznak például a gazdálkodó szervezetek, önkormányzatok, alapítványok, egyesületek, valamint az ügyvédek, jogi képviselők.

Egy újítás, amely erősíti a pénzügyi stabilitást

Az OBA szeptember végén élesítette jelentős technikai fejlesztését, amellyel gyorsíthatja az esetleges betétbiztosítási kifizetéseket.

Kevés embernek van csak nyugdíjcélú megtakarítása

felnőtt lakosság több mint fele (54 százalék) számára az okoz bizonytalanságot, hogy nem tudja majd egészségügyi kiadásait önerőből finanszírozni.

Devizapiac – Gyengült a forint

Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben szerdán kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.