Augusztusban országosan 6,4 százalékos volt a kiadó lakások bérleti díjainak csökkenése éves összevetésben, szeptemberben pedig a három évvel ezelőtti szintre esett vissza az átlagos bérleti díj Budapesten – derül ki a KSH-ingatlan.com lakbérindexéből.
Az ingatlanközvetítő portál összefoglalója szerint a magyar albérletpiacon a bérlők vannak kedvezőbb helyzetben, a bérleti díjak pedig tovább csökkennek.
Az országos átlagot meghaladó mértékben, tavalyhoz képest 10,2 százalékkal csökkentek a budapesti lakbérek. Pest megyében 3,7 százalékkal, a dél-alföldi régióban 3,6 százalékkal, a Nyugat-Dunántúlon 3 százalékkal mérséklődtek a bérleti díjak, a dél-dunántúli térségben pedig 0,8 százalékos volt a visszaesés.
A Közép-Dunántúl kiadó lakásainál ugyanakkor 0,2 százalékos emelkedés történt, az észak-magyarországi albérletekért pedig 2,4 százalékkal többet kellett adni.
A bérletidíj-csökkenés a legerősebb albérletpiaccal rendelkező fővárosban volt a leglátványosabb. A KSH-ingatlan.com lakbérindex szerint Budapesten belül augusztusban a pesti belső kerületekben estek a legnagyobb mértékben a bérleti díjak, 12,7 százalékkal kerültek lejjebb éves szinten. Az előző években ezek a kerületek – a többi között az V., a VI. és a VII. – voltak a legdrágábbak, tehát magasabb árszintről következett be a nagyobb esés.
A lakbérindex az országszerte elérhető kiadó lakások bérleti díjának augusztusi változását mutatja, de az ingatlan.com adataiból kiderül az is, hogy szeptember végén átlagosan 140 ezer forintért lehetett használt lakást bérelni Budapesten.
Ezzel a több mint három évvel ezelőtti szintre csökkent az átlagos bérleti díj, hasonló áron legutóbb 2017-ben, illetve korábban lehetett albérlethez jutni a fővárosban.
Szeptember végén a legdrágább városrészek közé tartozó V. kerületben 180 ezer forint volt az átlagos bérleti díj, a XIII. kerületben 140 ezer forint. A legolcsóbb a viszonylag szűk kínálattal rendelkező XXIII. kerület, ahol az átlagos díj 100 ezer forint.
Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője szerint az albérletpiacot meghatározza a koronavírus-járvány miatti gazdasági bizonytalanság, ebben a helyzetben a tulajdonosok kénytelenek voltak engedni a díjakból. A legújabb adatok szerint tartósnak látszik a bérleti díjak csökkenése, de a nehezen prognosztizálható kilátások miatt egyelőre nem tudni, meddig tart ez a folyamat.