Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Leszakadóban az eurózóna gazdasága
No menu items!

Leszakadóban az eurózóna gazdasága

A várt javulás helyett esett a Sentix euróövezeti befektetői hangulatindexe februárban. A felmérés az aktuális helyzet és a kilátások megítélésében is romlást mutatott, és arra a következtetésre jutott, hogy az euróövezeti gazdaság leszakadóban van a világ többi részétől.

A februári befektetői hangulatindex 1,5 ponttal mínusz 0,2 pontra csökkent a januári 1,3 pontról az elemzők által várt 1,9 pontra való emelkedés helyett.

Az index közel egy éve, tavaly február óta mutatott első alkalommal az idén januárban pozitív értéket. Tavaly januárban 7,6 ponton, februárban pedig 5,2 ponton állt a mutató.

Márciusban viszont már mínusz 17,1 pontra, áprilisban pedig mínusz 42,9 pontra, rekord mélypontra zuhant a koronavírus-válság miatt. Azóta egy kis október-novemberi megakadás kivételével folyamatosan emelkedett az értéke. Novemberben mínusz 10,0 pontra csökkent a második járványvédelmi zárlat miatt az októberi mínusz 8,3 pontról.

Februárban az aktuális helyzet megítélése mínusz 27,5 pontra csökkent a januári mínusz 26,5 pontról, a kilátások megítélése pedig 31,5 pontra csökkent 33,5 pontról.

Az euróövezeti index a várt javulás helyett bekövetkezett romlását az Európa szerte terjedő lezárásoknak és a járványellenes védőoltások vártnál lassúbb terítésének tulajdonítja a Sentix felmérése. “Az euróövezet emiatt leszakadóban van a világ többi részétől, elsősorban az Egyesült Államoktól” – mutat rá az elemzés.

A Sentix németországi befektetői hangulatindexe 8,6 pontra csökkent februárra vonatkozóan a januári 9,2 pontról. Az aktuális helyzet megítélése a januári mínusz 15,8 pont után februárban mínusz 15,5 ponton a legmagasabb értéket érte el 2020 márciusa óta. A kilátások megítélése azonban Németország vonatkozásában is romlott, 35,8 pontra csökkent februárban a januári 37,5 pontról.

Egyértelmű javulást mutat viszont az Egyesült Államok Sentix befektetői hangulatindexe: 18,0 ponton 2020 februárja óta a legmagasabb értéket érte el az idén februárban, tekintélyes mértékű emelkedéssel a januári 10,7 pontról. Az aktuális helyzet megítélése 2020 márciusa óta a legjobb, mínusz 2,8 pontos értéket ért el a januári mínusz 11,3 pont után. A kilátások megítélése pedig a valaha regisztrált legjobb, 41,0 pont lett februárban a januári 35,3 pont után.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Mivel magyarázható a munkaerőpiaci átrendeződés?

A szakember hangsúlyozta, hogy a feszes munkaerőpiac miatt a hazai gazdaságnak várhatóan hosszú távon is szüksége lesz vendégmunkásokra.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.

Energetikai tanácsadási szolgáltatásokra kérhetnek támogatást vállalkozások

A támogatási kérelmeket a vali.hu honlapnján keresztül, a program oldalán lehet benyújtani május 2-án 12 órától.
Hirdetés

Hírek

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.

Az Amerikából érkezett kedvező makrogazdasági adat hatására csúcson a BUX

BUX 1027,91 pontos, 1,56 százalékos emelkedéssel, 66 839,15 ponton, történelmi csúcson zárt szerdán.

Iránykereséssel indulhat a kereskedés az elemző szerint

A Richter változatlanul a 9150-9420 forintos sávban mozoghat. A gyógyszerpapír jegyzése csütörtökön 5 forinttal, 0,05 százalékkal 9260 forintra csökkent, 2,5 milliárd forintos forgalomban.

Úttörő konferencia az autóipar jövőjéről, hazai díjátadóval

A tisztán benzines autók napjai is meg vannak számlálva, miközben az elektromos autók térnyerése kapcsán még bőven akadnak kérdőjelek

Heti makronaptár

Több statisztikai adat is megjelenik a következő héten, köztük az ipari termelés februári, a külkereskedelmi forgalom előzetes februári és részletes januári adatai, valamint a termelői árak és a kiskereskedelmi forgalom februári adatai. A kormányzati szektor 2023. utolsó negyedévi egyenlegét is közli a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Enyhe emelkedéssel nyithat a tőzsde az elemző szerint

Enyhe emelkedéssel nyithat szerdán a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) az Equilor Befektetési Zrt. vezető elemzője szerint.

Elemző: iránykereséssel nyithat a tőzsde

Hétfőn a BÉT részvényindexe, a BUX 141,21 pontos, 0,22 százalékos csökkenéssel, 65 095,72 ponton zárt.
Hirdetés

Gazdaság

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.

Begyújtották a rakétát a nyugdíjpénztárak

A magán-nyugdíjpénztári alapok hasonlóan teljesítettek, mint az önkéntes pénztári portfóliók. A legkockázatosabb növekedési alapok árfolyama emelkedett a legnagyobb mértékben 2,7-5,1 százalék között.

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.