Hirdetés
Kezdőlap Gazdaság Londoni elemzők: a vártnál nagyobb kamatemelésről dönthet az MNB
No menu items!

Londoni elemzők: a vártnál nagyobb kamatemelésről dönthet az MNB

A folyamatos inflációs meglepetések miatt az eddig vártnál jóval agresszívabb jegybanki kamatemelések várhatók a közép-európai EU-gazdaságokban, köztük Magyarországon – prognosztizálják londoni pénzügyi elemzők.

A Bank of America pénzügyi szolgáltató csoport londoni kutatási részlegének (BofA Global Research) feltörekvő piacokkal foglalkozó elemzőstábja a térség pénzügypolitikai kilátásairól összeállított helyzetértékelésében közölte: felülvizsgált prognózisa szerint Lengyelországban 3,50, Csehországban 4,

Magyarországon 3,90 százalékig emelkedik a jegybanki alapkamat 2022-ben.

A ház közölte: azzal számol, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa egyenként legalább 30 bázispontos kamatemelést jelent be két következő kamatdöntő ülésén, november 16-án és december 14-én.

A BofA Global Research londoni elemzői szerint e várakozásukat a jelentős felfelé mutató októberi magyarországi inflációs meglepetés támasztja alá, valamint az, hogy a cseh és a lengyel jegybank a múlt héten már nagyarányú kamatemeléseket hajtott végre.

A cég kiemelte, hogy az októberben mért 6,50 százalékos tizenkét havi infláció messze meghaladta az MNB előrejelzését is, ráadásul a maginfláció is markánsan, 4 százalékról 4,7 százalékra gyorsult.

A BofA Global Research londoni elemzői szerint a magyarországi infláció összetétele arra vall, hogy az MNB számára is kedvező lenne a forint erősödése, ehhez viszont a magyar jegybank részéről pro-aktívabb likviditásszűkítésre van szükség, beleértve a mennyiségi enyhítési program befejezését.

Egy másik globális bankcsoport, a Morgan Stanley londoni befektetési részlegének feltörekvő térségi elemzőrészlege prognózisában közölte: a legutóbbi magyarországi inflációs adatok alapján most már azzal számol, hogy az MNB monetáris tanácsa a jövő heti kamatdöntő ülésen 75 bázispontos, decemberben 30 bázispontos, a jövő év első hónapjaiban három, egyenként 15 bázispontos kamatemelést jelent be,

és így jövő márciusig 3,30 százalékra emeli az alapkamatot.

A Morgan Stanley londoni elemzői szerint ezt az előrejelzésüket egyéb tényezők mellett az alapozza meg, hogy a magyarországi maginfláció 70 bázisponttal jár az MNB által várt szint felett, emellett a piaci várakozás is nagyobb mértékű novemberi kamatemelést valószínűsít, ráadásul a legutóbbi napokban a környező gazdaságok jegybankjai is meglepetést okoztak jelentős mértékű kamatemeléseikkel.

A ház több alternatív kamatpályát is elképzelhetőnek tart az általa várt jövő tavaszi kamattetőzés eléréséhez.

Elemzése szerint nem zárható ki a jövő héten egy 45-60 bázispont közötti MNB-kamatemelés, amelyet ebben az esetben valószínűleg hasonló mértékű újabb emelés követne decemberben.

Ha viszont az MNB úgy dönt, hogy a ciklus jelenlegi szakaszára összpontosítja a monetáris szigorítást, akkor 100 bázispontos vagy ezt meghaladó emelést is bejelenthet legközelebbi ülésén, de ezt decembertől lépésenként csak 15 bázispontos további emelések követnék – áll a Morgan Stanley új forgatókönyv-változataiban.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Nagy Márton: Kína és Magyarország kapcsolata erős és töretlen marad

Kína és Magyarország kapcsolata mindig is erős és töretlen volt, ez a jövőben is így fog maradni.

OTP-vezérigazgató-helyettes: piacvezető a régióban az OTP

Az OTP Core 50 milliárd forintos profitot ért el a leányvállalatoktól kapott osztalékok nélkül, 67 százalékkal emelkedett az első negyedévben.

KSH: 3,7 százalékkal nőttek átlagosan a fogyasztói árak áprilisban

A legnagyobb mértékben a ruházkodási cikkek ára nőtt, 2,8 százalékkal.

Négy év alatt több mint hétszeresére nőtt a tisztán elektromos járműpark

Az elmúlt időszakban tapasztalt felfutás elsősorban a 30 milliárd forintos keretösszeggel meghirdetett vállalati e-autó támogatási programnak köszönhető.
Hirdetés

Hírek

BÉT – Emelkedett a héten a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX a múlt pénteki záráshoz képest 1,44 százalékkal, vagyis 962,94 ponttal emelkedve, 68 002,24 ponton zárta a hetet.

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon
Hirdetés

Gazdaság

Meghaladta a várakozásokat az OTP adózás utáni nyeresége az első negyedévben

Az OTP összesítésében készült eredménykonszenzus szerint az elemzők alacsonyabb, átlagosan 221,645 milliárd forint eredményt valószínűsítettek az idei első három hónapra.

Tízezrek menekítik a millióikat az adó elől, a TBSZ az új sztár

Az idei első negyedévben csaknem 33 ezer tartós befektetési számlát (TBSZ) nyitottak a magyarok, ami azt mutatja, hogy az állampapírpiacról kivett százmilliárdok hozamára továbbra...

Jelentősen nőtt az Erste Bank nyeresége az első negyedévben

Kivárás jellemzi a vállalati szektorban a hitelkeresletet, ezért elmaradt a növekedés.

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.