Hirdetés
Kezdőlap Egészség-ügy Megérkezett az új covid-alvariáns - itt a lopakodó omikron
No menu items!

Megérkezett az új covid-alvariáns – itt a lopakodó omikron

Egyelőre nincs elegendő bizonyíték arra, hogy a BA.2 súlyosabb megbetegedést okoz, mint az omikron BA.1, de az adatok korlátozottak. Illusztráció: Bigstock

Miközben a koronavírus omikron variánsa továbbra is megállíthatatlanul söpör végig a világon, a tudósok már az omikron egy új mutációját figyelik – írja az ABC News.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint a BA.2 nevet viselő alvariáns “nem aggodalomra okot adó változat“, ami azt jelenti, hogy jelenleg nincs bizonyíték arra, hogy ez az új alváltozat még kiszámíthatatlanabbá tenné a koronavírus terjedését, növelné a betegség súlyosságát vagy rontaná a vakcinák és a közegészségügyi erőfeszítések, például a maszkviselés és a társadalmi távolságtartás hatékonyságát.

A BA.2 általi fertőzések száma világszerte emelkedik, legalább 40 ország jelentett eseteket a globális variánskövető adatbázisba, az alváltozat gyorsan terjed Dániában és az Egyesült Királyságban is. A közelmúltban Dániában történt esetek közel fele a BA.2-nek tulajdonítható. Az alváltozatot már több amerikai államban is kimutatták, Washington állam hétfőn két esetet erősített meg.

Noha 2021 novembere óta több mint nyolcezer BA.2-es esetet azonosítottak, még mindig nem világos, honnan származik az új mutáció. Az első mintákat a Fülöp-szigetekről küldték be, de azóta számos esetet észleltek különböző helyeken, Európától Dél-Ázsiáig.

A növekvő esetszámok miatt az egészségügyi szervezetek – például a WHO – arra kérik a tudósokat, hogy figyeljék és tanulmányozzák az új alváltozatot az omikróntól elkülönítve, hátha másképp viselkedik.

A vírusok természetéből adódik, hogy fejlődnek és mutálódnak, így várható, hogy a világjárvány előrehaladtával új és új változatok jelennek meg” – mondta Dr. Meera Chand, a brit Egészségbiztonsági Ügynökség koronavírus-járvánnyal foglalkozó igazgatója. “Egyelőre nincs elegendő bizonyíték arra, hogy a BA.2 súlyosabb megbetegedést okoz, mint az omikron BA.1, de az adatok korlátozottak” – tette hozzá.

Az alváltozatok fejlődése nem újdonság. A delta változatnak is több alváltozata volt, de a tudósok mindegyiket delta néven emlegették. A BA.2 azonban saját elnevezést érdemelt ki a több nemzetet érintő növekvő számok miatt.

Bár “lopakodó” omikron-variánsnak nevezték el, az új alváltozat “teljesen kimutatható a hagyományos felügyeleti mechanizmusokkal, akár gyorsteszteléssel, akár PCR-rel” –

mondta Dr. John Brownstein, a Harvard Egyetem bostoni gyermekkórházának innovációs vezetője és az ABC orvosi tudósítója.

John Brownstein

A helyzetet bonyolítja, hogy miközben a hagyományos tesztek pozitív vagy negatív eredményt mutathatnak, nem tudják meghatározni a konkrét variánsokat: ehhez a tudósoknak további genetikai szekvenálást kell végezniük. Ugyanakkor az omikron variánsnak van egy sajátos genetikai ismertetőjegye, amely lehetővé teszi a tudósok számára, hogy gyorsan és egyszerűen megállapítsák, hogy a minta omikron-e vagy sem.

Az új BA.2 alváltozat nem rendelkezik ezzel a tulajdonsággal, ami azt jelenti, hogy a tudósok ebben az esetben már nem használhatják a hagyományos a módszert – bár a genetikai ismertetőjegyeken alapuló szekvenálási technológia segítségével továbbra is azonosítani tudják az alváltozatot. Ez az oka annak, hogy a BA.2 alváltozatot néha “lopakodó” változatnak nevezik. A tudósok és a közegészségügyi tisztviselők ezért is sürgetik a folyamatos kutatást és felügyeletet, miközben a szakértők szerint sincs ok jelentősebb aggodalomra.

A BA.2 fontos a közegészségügy szempontjából, de ebben a pillanatban nem változtatja meg alapvetően azt, hogy hogyan gondolkodunk a populációra gyakorolt hatásról” – mondta Brownstein. “Sokkal több munkát kell végezni a súlyosság, az áttörő fertőzések és a védőoltások megértéséhez, mielőtt bármilyen kijelentést tehetnénk a klinikai relevanciárólBár fontos megérteni, hogy az omikron családban van egy olyan alvonal, amely potenciálisan jobban átvihető az egyik emberről a másikra, ez nem feltétlenül ad okot pánikra” – tette hozzá Brownstein.

Boruzs Álmos

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

A versenyképesség egyik kulcsa az energiahatékonyság növelése

A magyar gazdaság versenyképességének egyik kulcsa az energiahatékonyság növelése

Az egyik futárcéggel erősít a másik

Az előző év azonos időszakához képest az elmúlt 1 évben a SAMEDAY 115 százalékos növekedést tapasztalt a határokon átnyúló szállítási szolgáltatásokat igénybe vevő online boltok számában.

Eljött amire a divatérzékenyek vártak Pesten

A budapesti nyitás jelentős mérföldkő a Primark globális terjeszkedési terveiben.

A bruttó átlagkereset 605 400 forint volt

A nettó átlagkereset kedvezmények nélkül 402 600, a kedvezményeket figyelembe véve 417 100 forintot ért el, 14,0, illetve 13,8 százalékkal volt magasabb, mint 2023. februárban.
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.