Kezdőlap Gazdaság Megkerülhetetlen határidő közeleg a globális minimumadó kapcsán
No menu items!

Megkerülhetetlen határidő közeleg a globális minimumadó kapcsán

Fotó: ICT Európa, freepik.com

Már nem halogatható: közeleg a globális minimumadóval összefüggő fontos határidő.
Az érintett gazdasági társaságoknak a május végéig készítendő beszámolóikban a társasági adó mellett már az esetlegesen fizetendő globális minimumadót is szerepeltetniük kell.
Eddig kell elvégezniük a globális minimumadó alóli mentességi lehetőségek vizsgálatát is. Az új közteher bevezetése jelentős változásokat hoz a multinacionális vállalatcsoportok és azok hazai tagvállalatainak életében is. A részletszabályok pontos alkalmazása tapasztalt adózási szakértő közreműködését igényli.

A globális minimumadó egyike a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) által kimunkált megoldásoknak az agresszív adótervezés ellen és egységesen 15 százalékos minimum nyereségadót jelent a multinacionális vállalatcsoportok és nagyméretű belföldi vállalatcsoportok számára, függetlenül attól, hogy hol működnek. A minimum szintre történő kiegészítő adó megfizetésének célja, hogy visszaszorítsa az adóelkerülési gyakorlatot és arra ösztönözze a vállalatcsoportokat, hogy ott fizessenek adót, ahol a valós gazdasági tevékenységüket végzik.

„A szabályozás azokat a cégcsoportokat érinti, ahol a végső anyavállalat konszolidált pénzügyi beszámolója szerinti éves bevétel az adóévet megelőző 4 év közül legalább 2 évben eléri a 750 millió eurót (nagyságrendileg 286 milliárd forintot)” – magyarázta Vizer József adószakértő, az ICT Európa cégcsoport advisory üzletágának vezetője.

„A főszabály szerint azok a szervezetek tartoznak egy vállalatcsoportba, amelyek a tulajdonjog vagy az ellenőrzés révén olyan kapcsolatban állnak egymással, amely alapján összevont (konszolidált) pénzügyi beszámolót készít a végső anyavállalat. Fontos kivételt képeznek a szabályozás alól bizonyos kizárt szervezetek, például az állami tulajdonban lévő vállalatok, a nonprofit szervezetek, a nyugdíjalapok, a befektetési alapok. Ezek a szervezetek nem tartoznak a globális minimumadó hatálya alá, azonban – ha az a cégcsoport számára előnyösebb – bevonhatók az adókötelezettség alá. Emellett átmeneti, vagy állandó mentesség is érvényes lehet az egész vállalatcsoportra, vagy annak egy részére, bizonyos feltételek fennállása esetén” – tette hozzá Vizer József.

A szakértő kiemelte, amennyiben egyik mentességi feltételnek sem tudnak megfelelni a vállalatok, meg kell történnie a kiegészítő adó kiszámításának és befizetésének.

Fontos határidők és kötelezettségek

A globális minimumadóval kapcsolatos adminisztrációs kötelezettségek több határidőhöz kötődnek, amelyek közül a normál üzleti évű vállalkozások számára a legközelebbi a május végi éves beszámolók készítése.

„Fejtörést okozhat a társaságok számára, hogy éves beszámolóikban milyen információkat szerepeltessenek az elismert belföldi kiegészítő adóról, mert sok esetben a mentesség, vagy az adókötelezettség ebben az időszakban még csak becsülhető. A mentességek jó része ugyanis az úgynevezett a CbCR-jelentés (Country-by-Country Reporting) adataihoz kötődik, amelyek majd csak jó eséllyel az év végére lesznek elérhetők. A szakértők ugyanakkor egyértelműnek veszik azt, hogy az éves beszámolók kötelező kiegészítő mellékletében is szerepeltetni kell a globális minimumadó levezetését: az adóalanyiságot vagy az esetleges mentességet, illetve egyéb hivatkozásokat” – fogalmazott az ICT szakértője.

Vizer József a normál üzleti évhez kötődő globális minimumadó- határidők között említette még az adóalanyiság bejelentésének határidejét, amelynek 2024. december 31-ig kellett megtörténnie,- az éves adóbevallás benyújtásának és a kiegészítő adó befizetésének 2026. június 30-i határidejét,- és az elismert belföldi kiegészítőadó-előleg bevallásának és befizetésének határidejét, amely 2025. november 20-a.

„A novemberi határidő különösen problémás lehet a vállalatok számára, mivel sok esetben még továbbra sem állnak rendelkezésre a pontos számításokhoz szükséges adatok. A kiegészítő adóelőleg kiszámítása így becsléseken alapulhat, ami komoly kihívást jelent a pénzügyi tervezés és a megfelelési kötelezettségek szempontjából” – hangsúlyozta az advisory üzletágvezető.

Számtalan hibalehetőség

A globális minimumadó szabályai terjedelmesek. A hazai jogszabályok mellett az Európai Uniós irányelvet és az OECD irányelvet, kommentárokat és segédleteket is figyelembe kell venni.

„A számítások kapcsán a törvény több olyan miniszteri rendeletre tesz hivatkozást, amelyek még nem készültek el, nem kerültek kihirdetésre. Ezek hiányában az OECD kommentárokat és segédleteket kell alapul venni, amelyek számos olyan részletszabályt tartalmaznak, amelyeket kevésbé tapasztalt és megfelelő háttértudással nem rendelkező szakemberek nehezen találnak meg és így a számítások során sem alkalmaznak” – hangsúlyozta az ICT Európa cégcsoport adószakértője.

Ugyanakkor a bejelentés elmulasztása, késedelme esetén 5 millió forint, a bevallás elmulasztása, késedelmes, hiányos, hibás vagy valótlan adattartalmú teljesítése esetén 10 millió forint mulasztási bírságot szabhat ki a NAV. Adóellenőrzés esetén az adóbírság a megállapított adóhiány 50%-a lehet.

Érdemes tehát időben felkészülni a globális minimumadóval kapcsolatos procedúrákra, és szakértő segítségét igénybe venni a stratégiai döntések meghozatalához, a kockázatok csökkentése és az adóoptimalizálás érdekében!

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Jogegységi döntés a Kúriától a devizahitelekkel kapcsolatos EU bírósági ítélet értelmezéséről

Jogegységi határozatot hozott a Kúria Jogegységi Panasz Tanácsa az Európai Unió Bíróságának legutóbbi, a devizahiteleket érintő C-630/23. számú ítéletének értelmezéséről.

Didim – Az Égei-tenger titkos ékszere, ahol az időtlen nyár vár rád

Az Égei-tenger partján, Aydın tartományában megbújó Didim igazi rejtett kincs Türkiye térképén. Ez a bájos tengerparti város a paradicsomi nyugalom megtestesítője: aranyló homokos strandjaival, lélegzetelállító természeti környezetével és lenyűgöző történelmével rabolja el a szíveket.

Új korszak kezdődik a Duna-Dráva Nemzeti Park természetvédelmi őrszolgálatánál

A természetvédelmi őrszolgálat fejlesztése kiemelt jelentőségű feladat, hiszen Magyarország természeti értékeinek, védett területeinek és élőhelyeinek megőrzése elképzelhetetlen az elkötelezett szakemberek helyszíni jelenléte és munkája nélkül. Ezért is fontos a most induló program, amelynek keretében a természetvédelmi őrszolgálat fejlesztésére 825 millió forint vissza nem térítendő uniós támogatást nyert el a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatósága.

Gombabemutatóval bővült a garadnai Erdészeti Gyűjtemény

Új tárlattal bővült az ÉSZAKERDŐ Zrt. által üzemeltetett Lillafüredi Állami Erdei Vasút Garadna végállomásán található Erdészeti Gyűjtemény.
Hirdetés

Hírek

Jogegységi döntés a Kúriától a devizahitelekkel kapcsolatos EU bírósági ítélet értelmezéséről

Jogegységi határozatot hozott a Kúria Jogegységi Panasz Tanácsa az Európai Unió Bíróságának legutóbbi, a devizahiteleket érintő C-630/23. számú ítéletének értelmezéséről.

Új korszak kezdődik a Duna-Dráva Nemzeti Park természetvédelmi őrszolgálatánál

A természetvédelmi őrszolgálat fejlesztése kiemelt jelentőségű feladat, hiszen Magyarország természeti értékeinek, védett területeinek és élőhelyeinek megőrzése elképzelhetetlen az elkötelezett szakemberek helyszíni jelenléte és munkája nélkül. Ezért is fontos a most induló program, amelynek keretében a természetvédelmi őrszolgálat fejlesztésére 825 millió forint vissza nem térítendő uniós támogatást nyert el a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatósága.

Indul a nyári szezonális ellenőrzés – országszerte zajlanak a vizsgálatok

Július 15-én elindul a nyári szezonális ellenőrzés, amelyet az élelmiszerlánc-felügyeletet irányító Tállai András, az Agrárminisztérium parlamenti államtitkára rendelt el. Az augusztus 30-ig tartó ellenőrzés-sorozaton a Nébih és a kormányhivatalok szakemberei a nyári lovas táborokat, a fröccsteraszokat, a grillezésre szánt húskészítmény előállítókat, az ásványvíz-palackozókat és szikvíz-előállítókat, valamint a helyi termelői piacokat vizsgálják.

Energiaszakértők a jövő otthonaiért – újabb képzés indul Bécsben

A bécsi székhelyű DIE UMWELTBERATUNG, azaz a Környezettanácsadó Szolgálat 2025 őszétől ismét elindítja alapképzését és haladó tanfolyamait energiatudatos szakemberek számára.

18 milliárd forintos közvilágítás-korszerűsítési pályázat indul 5000 lakos alatti településeknek

Hétfőtől pályázhatnak az 5000 lakos alatti települések a helyi közvilágítás korszerűsítésére; a Magyar Falu Program keretében, a Jedlik Ányos Energetikai Program forrásaiból összesen 18 milliárd forint áll rendelkezésre

A török tea – az együvé tartozás mindennapi rítusa

A török tea – çay, ahogy helyben mondják – nem pusztán ital. Vöröses árnyalata, tulipánformájú pohara és a hozzá tartozó mozdulatok olyan jelentésrétegeket hordoznak, amelyek túlmutatnak a koffeintartalmon.

Adatszolgáltatás július 20-ig az EPR alá tartozó gyártóknak

Közeledik az adatszolgáltatási határidő a kiterjesztett gyártói felelősségi rendszer (EPR) alá tartozó gyártók, illetve első belföldi forgalomba hozók számára.

Az Otthon Start kombinálható más államilag támogatott hitellel is

A szeptemberben induló Otthon Start Program hiteleit lehet kombinálni más államilag támogatott hitellel is, így a program még kedvezőbb
Hirdetés

Gazdaság

Rekordszinten a bitcoin jegyzése

Rekordszintre emelkedett a bitcoin jegyzése a dollárral szemben péntek reggel az intézményi befektetők keresletének a hatására.

Még Angliában is jól pörgött a Raiffeisen Bank zöld kötvénye

Több mint 3,6-szoros túljegyzést regisztrált zöld kötvényére a Raiffeisen Bank Zrt., melyet 300 millió euró összegben bocsátott ki, megerősítve ezzel a fenntartható finanszírozás iránti...

Elfogadta az Országgyűlés az új adószabályokat: változások nem csak 2026-ra, de már az idei évre is!

A magyar gazdaság szereplői és a lakosság számára is jelentős változásokat hoz a napokban kihirdetett, új adócsomag.

Itt a kormány új készpénzes szabálya

A Magyar Közlönyben megjelentek a a részletszabályok arról, hogy hogyan kell a vállalkozásoknak készpénzhasználatot biztosítani.,