Kezdőlap Hírek Merkel: újra robbanhat a járvány Németországban
No menu items!

Merkel: újra robbanhat a járvány Németországban

A fertőződések számának robbanásszerű emelkedésével járó újabb járványhullám elindulásával fenyeget Németországban a koronavírus új mutációinak megjelenése – mondta Angela Merkel német kancellár a Bundestagban.

A kancellár a minden korábbinál szigorúbb járványügyi zárlat fenntartásáról előző nap a tartományi kormányfőkkel együtt meghozott döntést indokolva hangsúlyozta: csak idő kérdése, hogy a korábbiaknál “sokkal erőszakosabb” vírusváltozatok kiszorítják a régieket és fölénybe kerülnek.

Angela Merkel. Fotó: Fabrizio Bensch/Reuters

Ez a folyamat már végbement néhány európai országban, “drámai” mértékben megemelve a fertőződések számát, ami “katasztrofális hatást gyakorolt az egészségügyi rendszerre“. – mondta, kiemelve: ezt meg kell akadályozni Németországban, ezért csak akkor szabad lazítani a korlátozásokon, amikor a helyi egészségügyi hivatalok ismét fel tudják tárni és meg tudják szakítani a fertőzési láncolatokat.

Nagyon-nagyon óvatosnak kell lennünk, hogy ne essünk vissza ismét az exponenciális növekedés szakaszába” – jelentette ki Angela Merkel.

Mint mondta, a második hullám elején, tavaly ősszel a döntéshozók nem voltak kellőképpen körültekintőek és gyorsak, nem állították le időben és következetesen a társadalmi és gazdasági életet, hogy csökkentsék a fertőzésveszéllyel járó érintkezések, találkozások számát. Ezért indult robbanásszerű növekedésnek az új esetek száma, ami súlyos terhelés alá helyezte az egészségügyi ellátórendszert.

A december közepén elrendelt országos zárlattal viszont sikerült a “trendforduló“, a járványügyi adatok folyamatosan javulnak, de az új mutációk szétterjedésével veszélybe kerültek az eredmények – fejtette ki a kancellár.

Az idei tél “kemény“, és nem csak időjárási megpróbáltatásokkal teli. Az emberek frusztráltak, magányosak, szabadságjogaik erősen korlátozottak, pénzügyi, egzisztenciális gondok gyötrik őket és már hatvanezernél is több embert – házastársat, gyermeket, barátot, kollégát – kell gyászolni a járvány pusztítása miatt.

Azonban a korlátozások fenntartása még néhány hétig jobb megoldás, mint a nyitás és a szigorítás állandó hullámázása.

A gazdasági gondok kezeléséhez pedig a kormány minden lehetséges segítséget megad, így már el is indították a likviditási nehézségekkel küszködő vállalkozásokat szolgáló újabb, harmadik programot, amelyben cégenként 400 ezer euró (144 millió forint) támogatáshoz lehet jutni – mondta Angela Merkel.

A szövetségi kormány és a tartományi kormányok szerdai megállapodása szerint a február közepén lejáró korlátozásokat egyelőre március 7-ig hosszabbítják meg, és csak akkor lazítják, ha 35 alá süllyed és tartósan, legalább három napon keresztül ezen a szinten marad a megelőző hét napon regisztrált új fertőződések százezer lakosra vetített száma, amely a Robert Koch országos közegészségügyi intézet (RKI) csütörtöki adatai szerint 64,2-re csökkent az előző napi 68-ról.

Ugyanakkor a fodrászatok már március 1-jén újra megnyithatnak, a közoktatás és a napközbeni gyermekellátás intézményrendszerének újraindításáról pedig a szövetségi berendezkedés szabályai alapján saját belátásuk szerint döntenek a tartományi kormányok.

Az országos zárlatot december 16-án vezették be. Csak az alapvető árucikkeket forgalmazó boltok tartanak nyitva, a napközbeni gyermekellátás és a közoktatás ügyeleti üzemmódban működik, és munkába is csak azok járhatnak, akiknek otthoni munkavégzése nem megoldható.

A járvány tavaly ősszel kibontakozott második hulláma levonulóban van Németországban. Az RKI szerdai kimutatása szerint az utóbbi 24 órában országszerte 10 237 fertőződést szűrtek ki tesztekkel. Ez jelentős csökkenés az egy héttel korábbi 14 211-hez képest. Az új regisztrált fertőződésekkel együtt 2 310 233 ember szervezetében mutatták ki a SARS-CoV-2-t. A vírus okozta betegséggel (Covid-19) összefüggésben 666 halálesetet regisztráltak – ami ugyancsak számottevő csökkenés az egy héttel korábbi 786-hoz képest -, a járvány áldozatainak száma így 63 635-re emelkedett.

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

A McDonald’s negyedéves nyeresége és bevétele is felülmúlta az elemzői várakozásokat

A McDonald's amerikai gyorsétteremlánc az elemzők által vártnál magasabb bevétellel és nyereséggel zárta a június 30-án végződött második negyedévet.

Elsőként telepített a hálózatra középfeszültségű soros feszültségszabályozót az E.ON

Háromszázhúsz millió forint értékű beruházással telepített Magyarországon elsőként középfeszültségű soros feszültségszabályozót az E.ON Hungária Csoport Letenye térségében

Fennmaradásuk érdekében szükséges az erdők ökológiai vízpótlása

Elkezdődött az igények felmérése, szeptembertől pedig érdemi lépések várhatók az erdők ökológiai vízpótlásában

Júniusban a kiskereskedelmi forgalom az előző év azonos időszakit 3,0 százalékkal haladta meg

2025. júniusban a kiskereskedelem forgalmának volumene a nyers és a naptárhatástól megtisztított adatok szerint egyaránt 3,0 százalékkal meghaladta az előző év azonos időszakit
Hirdetés

Hírek

A McDonald’s negyedéves nyeresége és bevétele is felülmúlta az elemzői várakozásokat

A McDonald's amerikai gyorsétteremlánc az elemzők által vártnál magasabb bevétellel és nyereséggel zárta a június 30-án végződött második negyedévet.

Elsőként telepített a hálózatra középfeszültségű soros feszültségszabályozót az E.ON

Háromszázhúsz millió forint értékű beruházással telepített Magyarországon elsőként középfeszültségű soros feszültségszabályozót az E.ON Hungária Csoport Letenye térségében

Fennmaradásuk érdekében szükséges az erdők ökológiai vízpótlása

Elkezdődött az igények felmérése, szeptembertől pedig érdemi lépések várhatók az erdők ökológiai vízpótlásában

Júniusban a kiskereskedelmi forgalom az előző év azonos időszakit 3,0 százalékkal haladta meg

2025. júniusban a kiskereskedelem forgalmának volumene a nyers és a naptárhatástól megtisztított adatok szerint egyaránt 3,0 százalékkal meghaladta az előző év azonos időszakit

Újabb vizsgálatot indított a GVH a Booking.com ellen

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) versenyfelügyeleti eljárást indított a Booking.com B.V ellen.

A várakozásoknak megfelelő bevételnövekedést ért el a Richter

A Richter Gedeon Nyrt. konszolidált árbevétele az első fél évben 465,5 milliárd forint lett, 10,9 százalékkal magasabb az egy évvel korábbinál -

Autóvásárlás: a személyi kölcsön vagy a lízing éri meg jobban?

Az elmúlt években az autók ára sokat kúszott felfelé, önerőből egyre nehezebb saját gépjárművet venni, ha olyat szeretnénk választani, ami fiatalabb az átlagnál és évekkel később is gond nélkül szolgál majd bennünket.

Már hatályos: nagy bajba kerülhetnek a feketén foglalkoztatók

Július elején élesedtek azok az új szabályok, amelyek a be nem jelentett munkavállalókat foglalkoztató cégekre vonatkoznak.
Hirdetés

Gazdaság

A nyári uborkaszezon a legjobb időszak a dubaji ingatlanvásárlásra a magyar szakértő szerint

Töretlenül növekszik a magyarok érdeklődése a dubaji ingatlanok iránt, egyes cégek évről évre hússzoros növekedést is tapasztalnak a keresletben.

Vegyesen változott csütörtök estére a forint árfolyama

Vegyesen alakult a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben csütörtök estére a reggeli szintekhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Rekordszinten a bitcoin jegyzése

Rekordszintre emelkedett a bitcoin jegyzése a dollárral szemben péntek reggel az intézményi befektetők keresletének a hatására.

Még Angliában is jól pörgött a Raiffeisen Bank zöld kötvénye

Több mint 3,6-szoros túljegyzést regisztrált zöld kötvényére a Raiffeisen Bank Zrt., melyet 300 millió euró összegben bocsátott ki, megerősítve ezzel a fenntartható finanszírozás iránti...