Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Minden, amit az uniós gázárplafonról tudni kell
No menu items!

Minden, amit az uniós gázárplafonról tudni kell

Illusztráció: bigstock

Február 15-től az európai polgárok és vállalkozások jobban védve vannak a gázárak újabb robbanásszerű emelkedésével szemben, hatályba lépett ugyanis az uniós gázárplafon. De miről is van szó pontosan?

Oroszország Ukrajna elleni háborúja következtében tavaly drasztikusan megemelkedtek a földgáz nagykereskedelmi árai Európában, aminek hatásait ma is érzik a fogyasztók és a gazdaságok. Ám szerdától egy dinamikus uniós árplafon hivatott megakadályozni, hogy egy ilyen helyzet megismétlődjön. Más kérdés, hogy egyelőre nincs rá szükség az alacsony árak miatt.

Miről szól?

Az úgynevezett piaci korrekciós mechanizmus célja, hogy megvédje a polgárokat és a gazdaságot a túlzott áraktól. Konkrétan arról van szó, hogy az EU-ban a gáz nagykereskedelmi árai hosszabb ideig ne legyenek jelentősen magasabbak a világpiaci áraknál.

Hogyan működik?

A jövőben az EU megtilt bizonyos gázvásárlásokat, ha azok ára eléri az előre meghatározott szintet, és az áremelkedés nem felel meg a regionális szinten vagy a világpiacon tapasztalható hasonló áremelkedésnek. A korrekciós mechanizmus akkor lép életbe, ha a kínált gáz ára három munkanapon keresztül meghaladja a 180 eurót megawattóránként, és 35 euróval meghaladja a folyékony földgáz (LNG) nemzetközi átlagárát. Magyarország szempontjából kulcsfontosságú, hogy a tőzsdén kívüli ügyletekre – így a hosszú távú szerződésekre – nem vonatkozik.

Azonnal hatályba lép?

Nem. A vonatkozó európai gázár nemrégiben 50 és 60 euró között volt, ami egyértelműen a 180 eurós megawattóránkénti határérték alatt van. Ez így mérföldekre van a tavaly augusztusi csúcsértékektől, amelyek az árplafonról szóló vitát elindították. Az EU Bizottsága szerint az európai földgázárak ekkor 1000 százalékkal meghaladták az Unióban eddig mért átlagárakat. Míg az elmúlt tíz évben az árak megawattóránként 5 és 35 euró között mozogtak, tavaly nyáron rekordszintre, megawattóránként jóval 300 euró fölé emelkedtek.

Miért volt drasztikus az áremelkedés?

Az Európai Bizottság elemzése szerint az árak elsősorban azért emelkedtek, mert Oroszország fegyverként használta gázszállításait, és szándékos megszakításokkal manipulálta a piacot. Augusztusban aztán különösen feszült volt a kereslet és a kínálat viszonya, mivel a csővezetékeken keresztül történő beáramlás csökkenését tetézte az uniós országok azon törekvése, hogy még a tél előtt feltöltsék a tárolókat. Emellett az elemzés szerint szerepet játszott a további ellátási zavaroktól és az oroszországi piaci manipulációtól való félelem, valamint az árképzési mechanizmus, amely nem volt felkészülve a kereslet és a kínálat ilyen szélsőséges változásaira.

Mik az előrejelzések?

A gázpiaci szakértők szerint a nagykereskedelmi árak alakulása elsősorban az időjárástól függ majd a fűtési szezon hátralévő részében. Ha a hőmérséklet lehetővé teszi, hogy a nagyobb gáztartalékok a tárolókban maradjanak, akkor nyáron áresés következhet be.

(Spiegel)

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Létrejön a közvetlen légi összeköttetés egy hetedik kínai nagyvárossal is Budapestről

Mindössze előző nap jelentették be, hogy idén nyártól Hszian is közvetlenül elérhető lesz Budapestről, nem sokkal korábban pedig a járatindítást Kuangcsouba.

A versenyképesség egyik kulcsa az energiahatékonyság növelése

A magyar gazdaság versenyképességének egyik kulcsa az energiahatékonyság növelése

Az egyik futárcéggel erősít a másik

Az előző év azonos időszakához képest az elmúlt 1 évben a SAMEDAY 115 százalékos növekedést tapasztalt a határokon átnyúló szállítási szolgáltatásokat igénybe vevő online boltok számában.

Eljött amire a divatérzékenyek vártak Pesten

A budapesti nyitás jelentős mérföldkő a Primark globális terjeszkedési terveiben.
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.