Hirdetés
Kezdőlap Közlekedés Minden szakad a Boeingnél?
No menu items!

Minden szakad a Boeingnél?

Fotó: Boeing.com

Nem csak az ajtó szakad le repülés közben: egy szakértői testület szerint a Boeing vezetése és a munkavállalók között is biztonsági “szakadék” van.

A Boeing biztonsági irányítási folyamatait vizsgáló, a Szövetségi Légügyi Hivatal által 2023 elején kinevezett szakértői testület “szakadékot” talált a repülőgépgyártó felső vezetése és az alkalmazottak között a biztonsági kultúrával kapcsolatban, és más aggályokat is felvetett. A Reuters információi szerint, a testület hétfőn közzétett jelentését az amerikai kongresszus rendelte el, miután 2018-ban és 2019-ben két halálos kimenetelű Boeing 737 MAX baleset történt, amelyekben 346 ember vesztette életét. A jelentés számos ponton bírálta a Boeing biztonsági kultúráját, és megállapította, hogy “a szervezet minden szintjén hiányzik a biztonsággal kapcsolatos mérőszámok ismerete”. A pozitív biztonsági kultúra összetevőinek “nem megfelelő és zavaros megvalósítását” is említette. A testület “hiányosságokat említett a Boeing biztonsági útján”, és a 2023 óta nyilvánosságra került súlyos minőségi problémákra hivatkozott.

A múlt hónapban az Alaska Airlines nyitott új lapot ebben a témában, amikor a Boeing 737 MAX 9 típusú repülőgépének egyik ajtópanelje felrobbant a repülés közben, ami arra késztette az FAA-t, hogy ideiglenesen repülési tilalmat rendeljen el az amerikai MAX 9-es flotta számára, és komoly kérdéseket vetett fel a Boeing minőség ellenőrzésével kapcsolatban. A hivatal megtiltotta a Boeingnek, hogy növelje a MAX jelenlegi gyártási ütemét. A közelmúltbeli problémák “felerősítették a szakértői testület azon aggodalmát, hogy a biztonsággal kapcsolatos üzenetek vagy viselkedési formák nem érvényesülnek a Boeing teljes állományában” – áll a jelentésben, amelynek alapján a Boeingnek hat hónapon belül felül kell vizsgálnia az ajánlásokat “és cselekvési tervet kell kidolgoznia”.

Miközben a repülőgépgyártó hétfőn közölte, hogy nagyra értékeli a testület munkáját és azt mondta, hogy fontos lépéseket tett egy olyan biztonsági kultúra előmozdítása érdekében, amely minden alkalmazottat felhatalmaz és ösztönöz arra, hogy elmondja a véleményét, azt is elismerte, hogy „De van még tennivaló. Gondosan át fogjuk tekinteni a testület értékelését, és tanulni fogunk a megállapításaiból, miközben folytatjuk átfogó erőfeszítéseinket biztonsági és minőségi programjaink javítására.”

A vállalat biztonsági kultúráját évek óta bírálják a törvényhozók és mások. “Az amerikai repülőközönség és a Boeing dolgozói olyan vezetési kultúrát érdemelnek a Boeingnél, amely a biztonságot a profit elé helyezi” – mondta a múlt hónapban Maria Cantwell, a szenátus kereskedelmi bizottságának elnöke.

Az FAA, amely a január 5-i MAX 9-es incidens után biztonsági ellenőrzést végez a Boeingnél, azt mondta, hogy “azonnal megkezdi a jelentés alapos felülvizsgálatát, és szükség szerint meghatározza a következő lépéseket az ajánlásokkal kapcsolatban”. A Boeinget továbbra is a legmagasabb biztonsági normákhoz fogjuk kötni, és azon fogunk dolgozni, hogy a vállalat átfogóan foglalkozzon ezekkel az ajánlásokkal”. Ez már csak azért is fontos, mert az FAA-t korábban is érte már kritika, amiért nem tett többet azért, hogy elszigetelje alkalmazottait a Boeing nyomásától.

Érsek M. Zoltán

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Megalkották az első magyar AI alapú éttermi asszisztenst

A koronavírus-járvány okozta elszigetelődés adta az inspirációt egy kis baráti társaság számára, hogy olyan közösségi applikációt fejlesszen, ami megkönnyíti az információszerzést, a tájékozódást, miközben a vendéglátóhelyek kiszolgáltatott helyzetét is orvosolni tudja.  A kis közösségi alkalmazás bár népszerűvé vált, de a várt áttörést nem érte el, ezért a csapat egy inkubációs programban kapott segítséget felhasználva fejlesztette ki a jelenlegi formában elérhető rendszert.

A júliusra elvárt szint felett a gáztárolói töltöttség

A jelenleg 4,5 milliárd köbméternyi készlet másfélszeresét teszi ki a tavalyi egész éves lakossági fogyasztásnak.

Idén 2,5, jövőre 4,1 százalékos gazdasági növekedéssel számol a kormány

Ősztől a Konvergencia Programot az uniós gazdasági kormányzás reformja keretében felváltja a középtávú nemzeti fiskális strukturális terv,.

Most licitáljon több millió forintos arany ékszerekre a NAV oldalán

Több millió forintos arany ékszerekre is lehet licitálni a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) oldalán.
Hirdetés

Hírek

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön
Hirdetés

Gazdaság

Börtönben a Binance kriptovaluta volt főnöke

Az amerikai igazságügyi minisztérium az ügyet a kriptopénzeken belüli bűncselekmények elleni fellépés részeként indította, amelyek közül a legismertebb a Bitcoin.

Rohamra indultak a bankok az állam ellen a lakossági megtakarításokért

A leköthető összegnek felső határa nincs, vagyis tárt karokkal várják a legvagyonosabb ügyfélkört is.

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.