Hirdetés
Kezdőlap Cégvilág A cégek a konjunktúra visszaesésével számolnak
No menu items!

A cégek a konjunktúra visszaesésével számolnak

Az MKIK Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet (GVI) második negyedéves vállalati konjunktúra mutatója 39 pontról 33 pontra csökkent, vagyis a cégek a konjunktúra visszaesésére számítanak – közölte a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK).

Az MKIK GVI negyedéves konjunktúra felmérésében júliusban 400 cégvezető véleményét kérdezte meg cégük üzleti helyzetéről és kilátásairól.

Parragh László

Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke az adatokra reagálva elmondta, hogy enyhe gyengülés érzékelhető a magyar gazdaságban a vállalatok visszajelzése alapján, de még így is az elmúlt években mért legjobb eredmények között van a legfrissebb mutató. Ugyanakkor jelzés értékű, hogy főleg a nagyvállalatok konjunktúra-visszaeséssel számolnak.

Rámutatott arra is, hogy az építőipar és az autóipar a válságnak leginkább kitett ágazatok.

Az MKIK GVI által számolt második negyedéves bizonytalansági mutató értéke júliusban 38 pontos szinten állt, amely 11 ponttal magasabb az előző negyedévben tapasztalt értékhez képest, ami arra utal, hogy a hazai vállalkozások helyzetértékelése kevésbé vált egyöntetűvé az áprilisi felméréshez képest.

A felmérés szerint a jelenlegi és a várható üzleti helyzet mutatója egyaránt csökkent júliusban áprilishoz képest, előbbi 60-ról 59 pontra, utóbbi pedig 57-ről 54 pontra.

A negyedéves konjunktúramutató értéke az építőipari vállalkozások esetében a legmagasabb, 49 ponton volt júliusban, míg a feldolgozóipari cégek körében 30 ponttal a legalacsonyabb. Utóbbi 13 pontos csökkenés az előző negyedévhez képest.

A konjunktúramutató komponenseit vizsgálva az MKIK GVI megállapította, hogy a vállalkozások vezetői optimistábban ítélik meg a beruházások várható szintjét, illetve a jelenlegi rendelésállományt, miközben a várható jövedelmezőséggel, a jelenlegi jövedelmezőséggel, az elmúlt fél év termelési szintjével, valamint a várható termelési szint alakulásával kapcsolatos véleményük jelentősen negatívabb a 2019. áprilisi szinthez viszonyítva.

Az előző év azonos időszakához képest – a beruházások várható szintjével, illetve a létszám alakulásával kapcsolatos várakozások kivételével – minden mutató tekintetében negatívabb a vállalatok véleménye, mint 2018 júliusában.

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Az Európai Uniónak részt kell vállalnia a globális adósság csökkentésében

Hogy a 2015-ben lefektetett célok teljesüljenek, a nemzetközi pénzügyi struktúra átalakítása szükséges.

Több mint 18 ezerrel nőtt egy év alatt az elektromos autók száma

A valamilyen elektromos hajtással is rendelkező gépkocsik száma így egy év alatt 74 089-ről 101 213-ra emelkedett Magyarországon.

Tőzsde – Nyereséges zárás az európai tőzsdéken

Vegyes kezdésből nyereségbe fordultak zárásra pénteken a főbb európai értékpapírpiacok árfolyamindexei.

Száznál több ügyfél nevében félmilliárd forint hitelt vettek fel a csalók 

Az MNB a saját ügyfélszolgálatán keresztül is érzékelte, hogy egyre nagyobb a baj.
Hirdetés

Hírek

Gyengült szerdán a forint

Az eurót délután hat órakor 393,44 forinton jegyezték a reggel hét órai 390,28 forintos állás után.

Kína drámai kamatlábcsökkentéssel pörgetné fel a gazdaságot

AKínai Kommunista Párt Központi Bizottságának közelmúltbeli ülése után komoly szándék mutatkozik, hogy a világ második legnagyobb gazdasága ismét növekedési pályára álljon.

Mi várható a héten? Adatok az államháztartásról és a fogyasztói árakról

Hétfőn teszi közzé a Pénzügyminisztérium (PM) az államháztartás központi alrendszerének június végi helyzetéről a gyorstájékoztatóját.

Tőzsde – Veszteséges zárás az európai tőzsdéken

Az európai kereskedési idő végén a WTI nyersolaj 1,50 százalékkal drágult a nemzetközi kereskedelemben, hordónként 79,99 dollárra, a Brent ára pedig 1,28 százalékkal nőtt, 80,64 dollárra.

Csökkenő forgalom mellett csúcsra emelkedett a BUX a héten

Szijjártó Péter külügyminiszter szerdán Bakuban jelentette be a Shah Deniz gázmező 5 százalékos részesedésének megvásárlását, a tranzakciót a harmadik negyedévben fogják lezárni.

Vegyesen alakult csütörtök reggelre a forint árfolyama

Vegyesen alakult a forint árfolyama csütörtök reggelre az előző esti jegyzéshez képest.

Iránykereséssel, illetve kis pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden a BÉT részvényindexe, a BUX 1073,29 pontos, 1,55 százalékos csökkenéssel 68 385,55 ponton zárt.

Devizapiac – Vegyesen alakult hétfő reggelre a forint árfolyama

A péntek esti jegyzése alapján májust pozitív mérleggel zárta a forint, 0,3 százalékkal erősödött az euróval és a svájci frankkal szemben, és 2,0 százalékkal erősödött a dollár ellenében.

Gazdaság

Az Európai Uniónak részt kell vállalnia a globális adósság csökkentésében

Hogy a 2015-ben lefektetett célok teljesüljenek, a nemzetközi pénzügyi struktúra átalakítása szükséges.

Majdnem 70 millió forint bírság a Raiffesen banknak és lízingcégének

A pénzügyi felügyelet kifogásolta, hogy a compliance (szabályozási megfelelési) terület beszámolói nem minden szempontból feleltek meg a jogszabályban elvártaknak.

MNB: 25 bázisponttal csökkentette az alapkamatot a monetáris tanács

A monetáris szigor pozitív reálkamat biztosításával járul hozzá a pénzügyi piaci stabilitás fenntartásához, valamint az inflációs cél fenntartható eléréséhez

A1 besorolással látta el a Moody’s az MBH Jelzálogbank jelzáloglevél-programját

A jelzáloglevelek kibocsátásával szerzett forrásokból az MBH Jelzálogbank refinanszírozási hitelt nyújt partnerbankjainak, ezáltal támogatva a főként a lakosság körében végzett jelzáloghitelezési tevékenységüket.