Hirdetés
Kezdőlap Cégvilág A cégek a konjunktúra visszaesésével számolnak
No menu items!

A cégek a konjunktúra visszaesésével számolnak

Az MKIK Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet (GVI) második negyedéves vállalati konjunktúra mutatója 39 pontról 33 pontra csökkent, vagyis a cégek a konjunktúra visszaesésére számítanak – közölte a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK).

Az MKIK GVI negyedéves konjunktúra felmérésében júliusban 400 cégvezető véleményét kérdezte meg cégük üzleti helyzetéről és kilátásairól.

Parragh László

Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke az adatokra reagálva elmondta, hogy enyhe gyengülés érzékelhető a magyar gazdaságban a vállalatok visszajelzése alapján, de még így is az elmúlt években mért legjobb eredmények között van a legfrissebb mutató. Ugyanakkor jelzés értékű, hogy főleg a nagyvállalatok konjunktúra-visszaeséssel számolnak.

Rámutatott arra is, hogy az építőipar és az autóipar a válságnak leginkább kitett ágazatok.

Az MKIK GVI által számolt második negyedéves bizonytalansági mutató értéke júliusban 38 pontos szinten állt, amely 11 ponttal magasabb az előző negyedévben tapasztalt értékhez képest, ami arra utal, hogy a hazai vállalkozások helyzetértékelése kevésbé vált egyöntetűvé az áprilisi felméréshez képest.

A felmérés szerint a jelenlegi és a várható üzleti helyzet mutatója egyaránt csökkent júliusban áprilishoz képest, előbbi 60-ról 59 pontra, utóbbi pedig 57-ről 54 pontra.

A negyedéves konjunktúramutató értéke az építőipari vállalkozások esetében a legmagasabb, 49 ponton volt júliusban, míg a feldolgozóipari cégek körében 30 ponttal a legalacsonyabb. Utóbbi 13 pontos csökkenés az előző negyedévhez képest.

A konjunktúramutató komponenseit vizsgálva az MKIK GVI megállapította, hogy a vállalkozások vezetői optimistábban ítélik meg a beruházások várható szintjét, illetve a jelenlegi rendelésállományt, miközben a várható jövedelmezőséggel, a jelenlegi jövedelmezőséggel, az elmúlt fél év termelési szintjével, valamint a várható termelési szint alakulásával kapcsolatos véleményük jelentősen negatívabb a 2019. áprilisi szinthez viszonyítva.

Az előző év azonos időszakához képest – a beruházások várható szintjével, illetve a létszám alakulásával kapcsolatos várakozások kivételével – minden mutató tekintetében negatívabb a vállalatok véleménye, mint 2018 júliusában.

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Térítésmentesen tanulhatnak nyelvet a tanárok

A tananyagok leckéi egymásra épülnek, amelyek mögött plusz extra nyelvtani vagy épp kulturális háttértartalmakat is adunk a felhasználóknak.

Kinek kell a lakásbiztosítást megkötnie bérlet esetén?

Egyre gyakrabban fordul elő, hogy a bérlő számára azt is kikötik, hogy kössön felelősségbiztosítást arra az esetre, ha valamilyen oknál fogva az ingatlanban kárt okozna. A

Stabil kilátással megerősítette az OTP-bankok besorolásait a Moody’s

A hitelminősítő kiemeli, hogy az OTP finanszírozása stabil, és mindenekelőtt a betétállományra épül.

Az MBH Bank lett a Fundamenta többségi tulajdonosa

A Fundamenta ezentúl az MBH Bank konszolidált leányvállalataként, de önállóan működik tovább

Hírek

Enyhe emelkedéssel nyithat a tőzsde az elemző szerint

Enyhe emelkedéssel nyithat szerdán a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) az Equilor Befektetési Zrt. vezető elemzője szerint.

Elemző: iránykereséssel nyithat a tőzsde

Hétfőn a BÉT részvényindexe, a BUX 141,21 pontos, 0,22 százalékos csökkenéssel, 65 095,72 ponton zárt.

A héten várható: Az MNB kamatdöntő ülést tart, államháztartási adatok

Tavaly decemberben a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 655 600, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 451 300 forint volt.

Devizapiac – Gyengült a forint reggel

Gyengült a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben péntek reggel.

Elemző: átlag feletti forgalomban emelkedett a tőzsde

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 462 pontos, 0,71 százalékos emelkedéssel, 65 450,33 ponton zárt hétfőn.

BÉT – Emelkedő forgalomban csökkent a BUX a héten

Emelkedő forgalom mellett csökkent a héten a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe,

NAV: már elérhetők az adóbevallási tervezetek

A bevallási tervezet ugyanis csak azokat a bevételi, jövedelmi adatokat tartalmazza, amelyek a NAV rendelkezésére állnak a munkáltatók és kifizetők bevallásai, adatszolgáltatása révén.

Elemző: a Richter húzta le a BUX-ot

A részvénypiac forgalma 28,7 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével gyengültek az előző napi záráshoz képest.

Gazdaság

Stabil kilátással megerősítette az OTP-bankok besorolásait a Moody’s

A hitelminősítő kiemeli, hogy az OTP finanszírozása stabil, és mindenekelőtt a betétállományra épül.

Az MBH Bank lett a Fundamenta többségi tulajdonosa

A Fundamenta ezentúl az MBH Bank konszolidált leányvállalataként, de önállóan működik tovább

A költségvetés biztosította a forrásokat a nyugdíjak és a családtámogatások védelméhez

A költségvetés a válságokban is helytállt, a rendkívüli kiadások mellett is biztosította a forrásokat a nyugdíjak és a családtámogatások védelméhez, valamint a rezsicsökkentés fenntartásához.

A fővárosi téglalakások átlagos négyzetméterára egy millió felett

A fővárosi lakáspiac áremelkedéssel indította az évet, az első két hónapban a téglalakások átlagos négyzetméterára már egymillió forint fölé emelkedett