Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Nagy-Britannia. 4 százalék fölötti növekedést vártak - a fele lett
No menu items!

Nagy-Britannia. 4 százalék fölötti növekedést vártak – a fele lett

Az elemzői várakozásoknak nem egészen a felével nőtt augusztusban a brit gazdaság teljesítménye, amely továbbra is jelentősen elmarad az év eleji szinttől.

A brit statisztikai hivatal beszámolója szerint a hazai össztermék (GDP) az utolsó nyári hónapban 2,1 százalékkal emelkedett havi összevetésben. Augusztusra az elemzői konszenzus átlaga 4,6 százalékos havi GDP-növekedést valószínűsített.

Júliusban 6,4 százalékos, júniusban 9,1 százalékos, májusban 2,7 százalékos havi növekedést mértek a brit gazdaságban.

A statisztikai hivatal hangsúlyozza, hogy a negyedik hónapja tartó folyamatos növekedés ellenére a brit hazai össztermék értéke – jóllehet 21,7 százalékkal magasabb az áprilisi mélypontnál – még mindig 9,2 százalékkal elmarad a februári szinttől.

Február volt az utolsó teljes hónap a koronavírus-járvány megfékezése végett hozott korlátozó intézkedések előtt, amelyek példátlan recesszióba sodorták a brit gazdaságot.

Az ONS végleges adatai szerint az idei második negyedévben 19,8 százalékkal zuhant a brit hazai össztermék az első negyedévhez mérve. Ez példátlan mértékű visszaesés azóta, hogy 1955-ben megkezdődött a negyedéves összevetésű GDP-adatok rendszeres közlése Nagy-Britanniában.

A júniussal zárult három hónap a második olyan negyedév volt egymás után, amelyben visszaesett a brit gazdaság teljesítménye, az idei első naptári negyedévben ugyanis 2,5 százalékkal csökkent a brit hazai össztermék.

Ez azt jelenti, hogy a brit gazdaság hivatalosan is recesszióban van. A konszenzusos meghatározás szerint ugyanis egy gazdaság akkor kerül technikai recesszióba, ha teljesítménye két egymást követő negyedévben csökken.

A statisztikai hivatal pénteki ismertetése szerint ugyanakkor az augusztussal zárult három hónapban – mozgó három havi összevetésben mérve – 8 százalékkal emelkedett a brit hazai össztermék értéke, tükrözve, hogy a kormány a nyáron elkezdte a március végén elrendelt szigorú járványellenes korlátozások fokozatos feloldását.

Az ONS mérése szerint ebben a három hónapban a brit GDP-érték 80 százalékát előállító szolgáltatási szektor 7,1 százalékkal nőtt.

A statisztikai hivatal hangsúlyozza ugyanakkor, hogy a szolgáltatási ágazat teljesítménye a vizsgált időszakban még mindig 9,6 százalékkal elmaradt a februári szinttől.

Londoni pénzügyi elemzők várakozása szerint a brit gazdaság egésze is csak évek múlva hozza be a koronavírus-válság okozta súlyos veszteségeket.

Ruth Gregory

Ruth Gregory, az egyik legnagyobb londoni pénzügyi-gazdasági elemzőcég, a Capital Economics brit gazdasági kérdésekkel foglalkozó vezető közgazdásza az új GDP-adatok ismertetése után összeállított előrejelzésében közölte: jóllehet a brit gazdaság a tavaszi GDP-zuhanás 64 százalékát négy hónap alatt behozta, a fennmaradó 36 százalék elérése akár 2022 végéig is eltarthat.

A közgazdász szerint a Capital Economics várakozása az, hogy a Bank of England a jövő év végéig 250 milliárd fonttal emeli mennyiségi enyhítési keretét, és ebből 100 milliárd fontnyi emelést már novemberben bejelent.

A brit jegybank monetáris tanácsa márciusban, a koronavírus-válság elhatalmasodásának kezdetén két, soron kívüli ülésen 0,75 százalékról a jelenlegi 0,10 százalékos mélységi rekordra csökkentette az irányadó kamatot, és a korábban kihelyezett 445 milliárd fontról két lépésben 745 milliárd fontra (több mint 290 ezer milliárd forintra) növelte a mennyiségi enyhítés keretét.

Ebből a Bank of England brit állampapírt, illetve a pénzügyi szektoron kívüli cégektől befektetési besorolású fontkötvényeket vásárolhat.

A 300 milliárd fontos pótlólagos jegybanki likviditás a brit hazai össztermék tavalyi éves értékének több mint a tíz százaléka.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

A 4 évszakos abroncsban egyre jobban hiszünk

Ellentmondásos számok láttak napvilágot az európai abroncspiacon. A legfontosabb üzenet: a piacon a téli abroncs mellett a négyévszakos eladása növekedett a legjobban.

Adókockázatokkal is együtt jár az üzemanyagkártya

Az üzemanyagkártyák használata széles körben elterjedt a vállalkozások körében, mert jelentős adminisztrációs könnyítést eredményezhet az elszámolás tekintetében. A piacon jelenleg széles körben alkalmazott konstrukció azonban adókockázatot jelenthez, amely kiküszöbölhető lehet egy új konstrukció kialakításával, állapították meg a Deloitte szakértői.

Lakáshitelek: itt vannak a számok a gödör aljáról

A lakáshitelezés a földbe állt tavaly, az állomány kizárólag az államilag támogatott hitelek miatt bővült, de csak minimális mértékben. Hitelkiváltás gyakorlatilag nem volt.

NAV: a mobilappban bárki ellenőrizheti adószámláját

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) mobilappjában, a NAV-Mobilban bárki egyszerűen ellenőrizheti adószámláját, hogy van-e tartozása, esetleg túlfizetése az adóhivatalnál. 
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.