Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Nem korlátozzák az oroszok EU-ba lépését, de megnehezítik
No menu items!

Nem korlátozzák az oroszok EU-ba lépését, de megnehezítik

A balti kormányok azon gondolkodnak, hogyan akadályozhatnák meg a más európai országok által kiadott schengeni vízummal utazó orosz állampolgárok beutazását. Illusztráció: Bigstock

Az Európai Unióba utazó oroszoknak többet kell majd fizetniük és több bürokráciát kell elviselniük a rövid távú vízum megszerzéséért egy kompromisszumos megoldás szerint, amelynek célja, hogy elsimítsa a tagállamok közötti nézeteltéréseket a korlátozások mértékét illetően.

Az EU soros elnökségét jelenleg betöltő Csehország kormánya a külügyminiszterek jövő heti prágai ülésén javasolni fogja az Oroszországgal és Fehéroroszországgal kötött vízumkönnyítési megállapodások teljes felfüggesztését – közölte Jan Lipavsky cseh külügyminiszter a Bloomberg beszámolója szerint.

Ez a lépés enyhébb az orosz turisták beutazási tilalmánál, amelyet néhány tagország – köztük Észtország is – az ukrajnai orosz invázióra válaszul kért. Az új megoldás az oroszok és a fehéroroszok számára továbbra is lehetővé tenné a rövid távú beutazás kérelmezését, megnövelné azonban a vízumkérelmek feldolgozási idejét, több dokumentumot írna elő és a költségeket 35 euróról 80 euróra emelné.

Németország is azon kormányok közé tartozik, amelyek visszautasították a balti államok által támogatott, az orosz turistákra vonatkozó általános vízumtilalmat. Lipavsky a héten elismerte, hogy a tagállamok megosztottak ebben a kérdésben.

Az európai turisztikai vízum megszerzése kiváltság, nem pedig emberi jog” – mondta Kaja Kallas észt miniszterelnök csütörtökön Tallinnban újságíróknak, mondván, hogy a tilalom elsősorban a Moszkvából és Szentpétervárról utazó orosz “elitet” sújtaná. “Ezek azok az emberek, akiknek nagyobb befolyásuk van a kormányzó rezsimre” – tette hozzá.

A tisztviselők kemény vitára számítanak Prágában a korlátozások mértékéről, mivel Németország, Ausztria és a turizmusra támaszkodó déli EU-tagállamok valószínűleg ellenkezni fognak. Egy tisztviselő szerint a vízumkönnyítési megállapodás teljes felfüggesztése az első szükséges lépés, de Észtország többet szeretne látni uniós szinten.

Josep Borrell, az EU külügyi vezetője a hét elején azt mondta, hogy a belépés megtiltása minden orosz számára “nem jó ötlet“, és rámutatott, hogy sok orosz állampolgár akar elmenekülni az országból. Olaf Scholz német kancellár ebben a hónapban szintén nemet mondott a teljes tilalomra, mondván: “Ez Putyin háborúja“.

Az EU északkeleti országainak vezetői azonban keményebb álláspontot képviseltek. Mivel az Oroszország és az EU közötti járatokat leállították, a régió hatóságai azt tapasztalták, hogy az orosz utazók szárazföldi úton jutottak el Finnországba, Észtországba és Lettországba. Sokan közülük más uniós tagállamok által kiadott vízummal.

A vízummentes schengeni térség lehetővé teszi a belépést az egész blokkba. A balti kormányok tehát azon gondolkodnak, hogyan akadályozhatnák meg a más európai országok által kiadott schengeni vízummal utazó orosz állampolgárok beutazását. Csehország, Dánia és Lengyelország hatóságai szintén keményebb korlátozásokra szólítottak fel.

Az EU számos vízumkorlátozást vezetett be az orosz invázió február 24-i kezdete után, beleértve az orosz tisztviselők vízumkönnyítési megállapodásainak részleges felfüggesztését. A gyakorlatban a legtöbb uniós országnak kevesebb erőforrása volt a vízumkezelésre, mivel számos diplomatát kiutasítottak.

Egyes tagországok egyoldalú intézkedéseket is hoztak. Észtország blokkolta a már kiadott orosz vízumokat. Finnország drasztikus korlátozásokat vezetett be a turistavízumokra vonatkozóan, a kiadott vízumokat a jelenlegi 10%-ra csökkentette.

Az EU külügyminiszterei Prágában nem fognak hivatalos következtetéseket megfogalmazni, és minden döntés politikai lendületet adhat egy hivatalos uniós javaslat felé. Bármilyen határozott intézkedést csak hetek múlva véglegesítenének, jóval azután, hogy a legtöbb nyári vakáció már véget ért.

A balti országok vezetői már jelezték, hogy amennyiben az EU nem ad határozott választ, regionális szintű orosz vízumtilalmat szorgalmazhatnak. Gitanas Nauseda litván elnök visszautasította azt a felvetést, hogy az orosz népre nem kellene költségeket róni az invázió miatt.

Ma becsapjuk magunkat, hogy ez Putyin háborúja, és hogy az orosz népnek semmi köze hozzá” – mondta Nauseda szerdán Vilniusban újságíróknak. “Sajnos ez nem így van, az orosz nép támogatja a háborút” – fűzte hozzá.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Az MNB 50 bázisponttal csökkentette a jegybanki alapkamatot

A nemzetközi kockázatvállalási hajlandóság ugyanakkor romlott a márciusi kamatdöntés óta, a rövid távú európai kilátásokat főként lefelé mutató kockázatok határozzák meg.

Markovich Béla, a díjnyertes menedzser az oktatásban és a partnerségben hisz 

Ezt szolgálja a Mapei tudásmegosztási programja is, amely évente több ezer részvevő - diákok, szakemberek, építőanyag kereskedők, tervezők - számára biztosít szakmai képzéseket.

Gyorstöltő tanácsok a szakértőtől

Egyre több mobilgyártó úgy árulja készülékét, hogy annak dobozában a töltőkábel mellet nem lapul már töltő.

Turisztikai támogatással erősít a kormány

Tavaly a járvány után teljes helyreállást ért el az ágazat, idén pedig a vendégéjszakák tartós növekedése várható,
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.