Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Német kilátások. Pesszimistábbak a gazdasági bölcsek
No menu items!

Német kilátások. Pesszimistábbak a gazdasági bölcsek

A gazdasági bölcsek tanácsa átmenetileg négy tagból – Volker Wieland, Veronika Grimm, Monika Schnitzer és Achim Truger – áll. Kép forrása: sachverstaendigenrat-wirtschaft.de

Lefelé módosította a német gazdaság növekedésére adott előrejelzését a szövetségi kormány mellett működő független gazdaságpolitikai tanácsadó testület, a gazdasági bölcsek tanácsa.

Az Európai Unió legnagyobb gazdasága az idén 2,7 százalékkal nő az új előrejelzés szerint. A tanács a legutóbbi, márciusi prognózisában még 3,1 százalékos bővülést valószínűsített 2021-re.

Jövőre viszont már 4,6 százalékkal növekedhet Németország hazai összterméke (GDP), szemben a tavasszal jelzett 4 százalékkal.

Nyáron folytatódott a kilábalás a koronavírus-világjárvány első hullámai okozta válságból, de a növekedést visszafogta az autógyártástól az építőiparig egy sor ágazatot sújtó alapanyag-, nyersanyag- és alkatrészhiány.

Ezek az úgynevezett szűk ellátási keresztmetszetek a következő hónapokban is veszélyeztetik a német gazdaság fejlődését, és a járvány egyre erősödő negyedik hulláma is komoly kockázat – jelezték a bölcsek.

Viszont ha a szűk ellátási keresztmetszetek okozta gondok gyorsabban megszűnnek, lehetőség nyílik arra, hogy a felgyülemlett fogyasztói és beruházási kereslet dinamikusabb fellendülést eredményezzen – emelték ki az elemzésben.

Az évtizedes csúcsra – októberben 1993 augusztusa óta a legmagasabbra, 4,5 százalékra – emelkedő infláció a vizsgált időszakban mérséklődhet, de továbbra is viszonylag magas marad, az idén éves átlagban 3,1 százalék, 2022-ben 2,6 százalék lehet – tették hozzá. Figyelmeztettek, hogy a ellátási gondok elhúzódása, a bérek emelkedése és az energia drágulása miatt az átmenetinek tekintett árfelhajtó tényezők tartósan magasabb inflációs rátához vezethetnek.

A gazdasági bölcsek tanácsa öt tagból áll, az államfő nevezi ki őket a szövetségi kormány javaslatára, megbízatásuk öt évre szól. A mintegy húsz szakértővel együtt tevékenykedő független testület évente kétszer készít előrejelzést a német gazdaságban várható folyamatokról, és elemzést a gazdaság állapotáról. Az elemzésben javaslatokat fogalmaznak meg, amelyeket a kormánynak nem kötelező elfogadni.

A testület – amely átmenetileg négy tagból áll, mert az egyik hely betöltésének folyamata még nem ért véget – új elemzésében a többi között azt javasolta az éppen formálódó új szövetségi kormánynak, hogy igyekezzen kihasználni azt az igen jelentős lendületet, amelyet a járvány adott az élet egyre több területét átható digitalizációnak.

Mint írták, az úgynevezett klímasemleges – az éghajlatváltozást fokozó gázok kibocsátásában a nettó nulla szint elérésére törekvő – gazdaság kiépítése mellett a gazdaság digitalizációjának előmozdítása a legnagyobb kihívás. Ehhez a kormány főleg az élethosszig tartó tanulás támogatásával tud hozzájárulni.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Az Otthonfelújítási program felhívását szakmai egyeztetés előzi meg

Júniustól indul az Otthonfelújítási program, amellyel a kormány a családokat és a magyar gazdaság növekedését is támogatja, a programban június 3-tól az MFB Pontokon keresztül lehet részt venni.

Megkezdte működését Bécs első zöldhidrogén-üzeme

Az emelkedőkkel és gyakori megállókkal tarkított vonalon jövő évtől tíz portugál gyártmányú, akadálymentes CaetanoBus szállítja majd az utasokat. 

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

2030-ig megkétszereződik a geotermikus energia hazai felhasználása

Március elején nyílt meg a Svájci Alap forrásaiból finanszírozott 5,3 milliárd forintos felhívás egyebek mellett meglévő termálkutak korszerűsítésének vagy állami tulajdonban levő szénhidrogén-kutak termálkúttá alakításának támogatására
Hirdetés

Hírek

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.

Az Amerikából érkezett kedvező makrogazdasági adat hatására csúcson a BUX

BUX 1027,91 pontos, 1,56 százalékos emelkedéssel, 66 839,15 ponton, történelmi csúcson zárt szerdán.
Hirdetés

Gazdaság

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.

Begyújtották a rakétát a nyugdíjpénztárak

A magán-nyugdíjpénztári alapok hasonlóan teljesítettek, mint az önkéntes pénztári portfóliók. A legkockázatosabb növekedési alapok árfolyama emelkedett a legnagyobb mértékben 2,7-5,1 százalék között.

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.